top
Wydarzenia:

Zabytkowa kamienica, czyli art déco w apartamencie

Kamienica z dwudziestolecia międzywojennego, ulica Mokotowska w Warszawie. We wnętrzu – szyk w estetyce art déco według projektu Hola Design.

4
Zabytkowa kamienica, duży salon w szaro-beżowej kolorystyce, z dwiema dużymi kanapami i tapicerowanym stolikiem. Po prawej jest okno, na wprost przejście do biblioteki. Na ścianach wiszą nieduże obrazy
Z salonu można przejść do biblioteki. Fot. Yassen Hristov

Zabytkowa kamienica stoi przy ulicy Mokotowskiej, która łączy Plac Trzech Krzyży z Placem Zbawiciela, a potem biegnie dalej, w stronę Trasy Łazienkowskiej. To centrum miasta, ale nie w nowocześnie biznesowym i pełnym pośpiechu wydaniu, choć tuż obok są najważniejsze warszawskie arterie. Ulica odremontowanych starych kamienic, prywatnych podwórek, sklepów znanych marek, butików, concept storów, restauracji i kawiarni jest spokojna i jednocześnie wielkomiejska.

Kuchnia, nieduży stół o kwadratowym blacie, tapicerowane krzesła, nad blatem lampa o geometrycznych kształtach. Po lewej jest przejście do salonu
Stół w stylu art deco przy przejściu z kuchni do salonu. Fot. Yassen Hristov

Zabytkowa kamienica w nowoczesnym wydaniu

Lokalizacja, historia miejsca i artystyczne pasje właścicieli stały się głównymi inspiracjami podczas projektowania eleganckich wnętrz. Apartament Mokotowska Chic mieści się w klasycystycznej kamienicy zbudowanej w latach 1924-1927. Jej projekt stworzył Marian Lalewicz, architekt znany m.in. z wielu projektów gmachów publicznych, wykładowca i prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości.

Czarne pianino w bibliotece. Meble tworzą kąt do czytania i odpoczynku
Biblioteka stała się też miejscem dla pianina. Fot. Yassen Hristov

Budynek razem z całym układem urbanistycznym ulicy Mokotowskiej wpisany jest do krajowego rejestru zabytków, więc wszystkie prace budowlane wymagały nadzoru konserwatora zabytków. Mieszkanie w zabytkowej kamienicy należało dostosować do nowoczesnych wymagań, ale z zachowaniem szacunku do jego historii i niebagatelnych zalet.

Lubimy wyzwania, a projekt wnętrz Mokotowska Chic był na pewno jednym z najbardziej ekscytujących. Mimo znaczących ograniczeń, dostosowaliśmy apartament do potrzeb nowych mieszkańców, zmieniając nieco układ wnętrza  – relacjonują Monika Bronikowska i Adam Bronikowski, współwłaściciele pracowni Hola Design.

Ponadczasowy szyk

Właściciele mieszkania w zabytkowej kamienicy to rodzina z dwójką dzieci. Ważnym członkiem rodzinnej grupy jest pies.

Architekci skupili się na stworzeniu spójnej koncepcji, trzymając się estetyki art déco, stylu, który królował w latach 20. i 30. XX wieku. Art déco stawiało na geometryczne, pozbawione dekoracji formy, było pierwszym stylem, który wkroczył w świat wzornictwa przemysłowego. Zawsze elegancki, do dziś zaskakująco nowoczesny, bywał również glamour. Powstał w Europie, ale rządził także w Nowym Jorku i Hollywood. Hola Design w swoim projekcie w mokotowskiej kamienicy postawiło na rozwiązania, które nie będą się starzeć razem z kolejnymi przemijającymi modami.

Podobnie jak właściciele apartamentu, cenimy ponadczasowość – właśnie taki efekt chcieliśmy uzyskać w tym wnętrzu. Bardzo zależało nam na tym, by nie przytłoczyć go nadmierną liczbą mebli i dekoracji. Zgodnie z zasadą „ton w ton”, unikaliśmy znacznych kontrastów – tłumaczą architekci.

Tło dla kolekcji sztuki

Zabytkowa kamienica ma dziś odremontowaną, zadbaną, jasną fasadę. Kolorystyka znajdującego się w niej apartamentu jest stonowana, dominują różne odcienie bieli, chłodnego beżu i szarości, na tym tle pojawia się czasem kropla koloru. Wśród detali dominuje złoto, również w konstrukcjach efektownych lamp. Matowe powierzchnie skontrastowane są z tymi na połysk, meble kuszą miękką welurową tapicerką. Gładkie neutralne płaszczyzny uzupełnia naturalny kamień i drewno na podłodze. Strategicznie umieszczone lustra pomnażają wpadające do wnętrz światło. Ukoronowaniem aranżacji są dzieła sztuki, pochodzące z prywatnej kolekcji właścicieli, starannie wyeksponowanej we wnętrzach.

Wyspa kuchenna ze stołkami barowymi, miejsce do pracy i jedzenia. Siedziska stołków obite są złocistą tkaniną
Niewielka wyspa kuchenna. Fot. Yassen Hristov

Prywatna elegancja, komfort odpoczynku

Ulubionym miejscem domowników jest salon. Duże okna, sztukateria na ścianach, drewniana podłoga we francuską jodełkę i wysokie listwy przypodłogowe nawiązują do lat 20. i 30. Wielkie wygodne sofy i kominek tworzą przytulną, domową atmosferę.

Salon, widok na ścianę dużymi oknami, pomiędzy którymi wisi duży obraz. Na podłodze parkiet ułożony we francuską jodełkę
Zmiana rozkładu mieszkania wymagała zgody konserwatora zabytków. Fot. Yassen Hristov
Sypialnia, wezgłowie łóżka stoi przy zaokrąglonej ścianie. Po obu stronach łóżkach stoją stoliki, nad którymi zawieszono dwie lampy
Fot. Yassen Hristov
Wylewka baterii umywalkowej w złotym kolorze, po lewej widać czarny żyłkowany kamień w na ścianie w części prysznicowej
Fot. Yassen Hristov
Szafka i fotel stojące w sypialni, na szafce z szufladami stoi mała lampka, druga lampa zwisa nisko z sufitu nad stolikiem nocnym, ustawionym przy częściowo widocznym po prawej łóżku
Fot. Yassen Hristov

Zabytkowa kamienica kryje w sobie również sypialnię, która razem z łazienką z wolno stojącą wanną tworzą luksusową, prywatną przestrzeń odpoczynku; tuż obok znalazło się miejsce do pracy z biurkiem przy oknie. W bibliotece, utrzymanej w nieco cieplejszych i wyrazistszych kolorach niż reszta apartamentu stanęło klasyczne pianino. W dużej i wyposażonej we wszelkie możliwe nowoczesne udogodnienia kuchni architekci wygospodarowali miejsce na posiłki przy wyspie kuchennej, ale też osobny, niewielki stół.

Poszukiwaliśmy idealnego balansu między stylem klasycznym a nowoczesnym. Znaleźliśmy złoty środek – zaznacza Monika Bronikowska.

Hola Design to polska pracownia projektowa, założona przez Monikę Bronikowską i Adama Bronikowskiego w 2005 roku. Studio jest partnerem polskich i międzynarodowych organizacji branżowych, a zespół pracowni, składający się z projektantów, architektów wnętrz oraz specjalistów w zakresie obsługi inwestycji, był wielokrotnie nagradzany za swoje projekty. Hola Design stworzyło też własną markę meblową Stylhen.

Lokalizacja: Warszawa, Polska

Projekt: Hola Design

Zdjęcia: Yassen Hristov