Zabytkowa kamienica, czyli art déco w apartamencie
Kamienica z dwudziestolecia międzywojennego, ulica Mokotowska w Warszawie. We wnętrzu – szyk w estetyce art déco według projektu Hola Design.
Zabytkowa kamienica stoi przy ulicy Mokotowskiej, która łączy Plac Trzech Krzyży z Placem Zbawiciela, a potem biegnie dalej, w stronę Trasy Łazienkowskiej. To centrum miasta, ale nie w nowocześnie biznesowym i pełnym pośpiechu wydaniu, choć tuż obok są najważniejsze warszawskie arterie. Ulica odremontowanych starych kamienic, prywatnych podwórek, sklepów znanych marek, butików, concept storów, restauracji i kawiarni jest spokojna i jednocześnie wielkomiejska.
Zabytkowa kamienica w nowoczesnym wydaniu
Lokalizacja, historia miejsca i artystyczne pasje właścicieli stały się głównymi inspiracjami podczas projektowania eleganckich wnętrz. Apartament Mokotowska Chic mieści się w klasycystycznej kamienicy zbudowanej w latach 1924-1927. Jej projekt stworzył Marian Lalewicz, architekt znany m.in. z wielu projektów gmachów publicznych, wykładowca i prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości.
Budynek razem z całym układem urbanistycznym ulicy Mokotowskiej wpisany jest do krajowego rejestru zabytków, więc wszystkie prace budowlane wymagały nadzoru konserwatora zabytków. Mieszkanie w zabytkowej kamienicy należało dostosować do nowoczesnych wymagań, ale z zachowaniem szacunku do jego historii i niebagatelnych zalet.
Lubimy wyzwania, a projekt wnętrz Mokotowska Chic był na pewno jednym z najbardziej ekscytujących. Mimo znaczących ograniczeń, dostosowaliśmy apartament do potrzeb nowych mieszkańców, zmieniając nieco układ wnętrza – relacjonują Monika Bronikowska i Adam Bronikowski, współwłaściciele pracowni Hola Design.
Ponadczasowy szyk
Właściciele mieszkania w zabytkowej kamienicy to rodzina z dwójką dzieci. Ważnym członkiem rodzinnej grupy jest pies.
Architekci skupili się na stworzeniu spójnej koncepcji, trzymając się estetyki art déco, stylu, który królował w latach 20. i 30. XX wieku. Art déco stawiało na geometryczne, pozbawione dekoracji formy, było pierwszym stylem, który wkroczył w świat wzornictwa przemysłowego. Zawsze elegancki, do dziś zaskakująco nowoczesny, bywał również glamour. Powstał w Europie, ale rządził także w Nowym Jorku i Hollywood. Hola Design w swoim projekcie w mokotowskiej kamienicy postawiło na rozwiązania, które nie będą się starzeć razem z kolejnymi przemijającymi modami.
Podobnie jak właściciele apartamentu, cenimy ponadczasowość – właśnie taki efekt chcieliśmy uzyskać w tym wnętrzu. Bardzo zależało nam na tym, by nie przytłoczyć go nadmierną liczbą mebli i dekoracji. Zgodnie z zasadą „ton w ton”, unikaliśmy znacznych kontrastów – tłumaczą architekci.
Tło dla kolekcji sztuki
Zabytkowa kamienica ma dziś odremontowaną, zadbaną, jasną fasadę. Kolorystyka znajdującego się w niej apartamentu jest stonowana, dominują różne odcienie bieli, chłodnego beżu i szarości, na tym tle pojawia się czasem kropla koloru. Wśród detali dominuje złoto, również w konstrukcjach efektownych lamp. Matowe powierzchnie skontrastowane są z tymi na połysk, meble kuszą miękką welurową tapicerką. Gładkie neutralne płaszczyzny uzupełnia naturalny kamień i drewno na podłodze. Strategicznie umieszczone lustra pomnażają wpadające do wnętrz światło. Ukoronowaniem aranżacji są dzieła sztuki, pochodzące z prywatnej kolekcji właścicieli, starannie wyeksponowanej we wnętrzach.
Prywatna elegancja, komfort odpoczynku
Ulubionym miejscem domowników jest salon. Duże okna, sztukateria na ścianach, drewniana podłoga we francuską jodełkę i wysokie listwy przypodłogowe nawiązują do lat 20. i 30. Wielkie wygodne sofy i kominek tworzą przytulną, domową atmosferę.
Zabytkowa kamienica kryje w sobie również sypialnię, która razem z łazienką z wolno stojącą wanną tworzą luksusową, prywatną przestrzeń odpoczynku; tuż obok znalazło się miejsce do pracy z biurkiem przy oknie. W bibliotece, utrzymanej w nieco cieplejszych i wyrazistszych kolorach niż reszta apartamentu stanęło klasyczne pianino. W dużej i wyposażonej we wszelkie możliwe nowoczesne udogodnienia kuchni architekci wygospodarowali miejsce na posiłki przy wyspie kuchennej, ale też osobny, niewielki stół.
Poszukiwaliśmy idealnego balansu między stylem klasycznym a nowoczesnym. Znaleźliśmy złoty środek – zaznacza Monika Bronikowska.
Hola Design to polska pracownia projektowa, założona przez Monikę Bronikowską i Adama Bronikowskiego w 2005 roku. Studio jest partnerem polskich i międzynarodowych organizacji branżowych, a zespół pracowni, składający się z projektantów, architektów wnętrz oraz specjalistów w zakresie obsługi inwestycji, był wielokrotnie nagradzany za swoje projekty. Hola Design stworzyło też własną markę meblową Stylhen.
Lokalizacja: Warszawa, Polska
Projekt: Hola Design
Zdjęcia: Yassen Hristov