Aleksandra Kujawska: Czerpiąc ze źródła mocy potrafimy odróżnić dobro od zła
Skąd czerpie moc Aleksandra Kujawska? Odpowiedzi na to pytanie szukać można na indywidualnej wystawie artystki, która zostanie otwarta 18 czerwca w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
Aleksandra Kujawska, wybitna rzeźbiarka i projektantka szkła, której indywidualna wystawa „Źródło mocy” prezentowana będzie w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie , uważa, że źródło mocy jest w każdym z nas. – To jak z niego czerpiemy określa nasze życie jako jednostki, ale ma także wpływ na otaczający nas świat. Umiejętność nawiązania kontaktu z samym sobą, z osobistym źródłem mocy jest kluczowa – mówi artystka. – Wtedy możemy tworzyć rzeczy wielkie i ważne. Rozwijać cywilizację i duchowość. Czerpiąc ze źródła mocy potrafimy odróżnić dobro od zła. Mamy siłę kreować rzeczywistość naszą i innych: wspólnego świata przyrody, ludzi i zwierząt. Jesteśmy spokojem i uważnością. A na tym najbardziej mi zależy – podkreśla.
Wystawa w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie podsumowuje dokonania artystki z ostatnich lat. Wśród prac są zarówno unikatowe obiekty – szklane rzeźby z kilku stworzonych przez rzeźbiarkę cykli, wystawiane w galeriach, muzeach i na aukcjach sztuki jak i szkło użytkowe, cenione przez prywatnych kolekcjonerów designu, za które autorka była wielokrotnie nagradzana w konkursach i plebiscytach, takich jak Dobry Wzór organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, must have Łódź Design Festival, Dobry Projekt 4 Design Days czy Diament Meblarstwa.
Aleksandra Kujawska – rzeźbiarka, projektantka szkła, autorka tekstów o szkle
Aleksandra Kujawska ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze-Cieplicach (kierunek Szkło Artystyczne) w klasie rzeźbiarza szkła Władysława Czyszczonia. Jest absolwentką Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim i studiów w Katedrze Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie ukończyła również studia podyplomowe – kierunek Szkło w Architekturze, specjalizacja: witraż oraz studia trzeciego stopnia: Międzywydziałowe Studia Doktoranckie.
Obecnie przygotowuje się do obrony doktorskiej, realizuje prace rzeźbiarskie i z zakresu wzornictwa, pisze autorskie teksty dotyczące historycznego i współczesnego wzornictwa oraz sztuki szkła.
Aleksandra Kujawska jest laureatką wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Prócz wymienionych także m.in. konkursu Design Educated organizowanego w Niemczech i międzynarodowego konkursu Kryształowy Weekend w Piechowicach.
Prace artystki prezentowane są na indywidualnych i zbiorowych wystawach, ostatnie z nich to: „Organica” ( DESA Unicum, Desa Home, Warszawa 2023), „Alchemia” (Warsaw Marriott Hotel, Apartament Prezydencki, Warszawa 2023), „Herstory” (wystawa aukcji charytatywnej na rzecz Fundacji Muzeum Historii Kobiet, DESA Unicum, Warszawa 2023), „Polski Design. Ukraińska Odbudowa” (wystawa aukcji charytatywnej Fundacji BRDA na rzecz projektu Okno, DESA Unicum, Warszawa 2023), „Rzeźba i formy przestrzenne” (DESA Unicum, Warszawa 2023), „Polish Review” (Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, 2023), „Zobacz szkło” (Vivid Gallery, European Glass Festival, Wrocław 2023).
Prace Aleksandry Kujawskiej znalazły się także m.in. na przekrojowej wystawie „Szklane Życiorysy. Polskie designerki szkła 1945-2020” (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2023) oraz na ekspozycji w ramach międzynarodowego festiwalu The Venice Glass Week, Glass_On. Have we ever dreamt about it?” (Wenecja, Włochy, 2022).
Artystka od 2021 r. mieszka i tworzy w Gdyni-Orłowie.
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie prezentuje
„Źródło mocy” – indywidualne wystawa Aleksandry Kujawskiej
Kuratorka: dr Anna Lewera-Wajda
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (sala wystaw czasowych)
18 czerwca – 8 września 2024 r.
Zdjęcia: serwis prasowy Aleksandry Kujawskiej