top
Wydarzenia:

W apartamencie prezydenckim zamieszkała sztuka – wystawa rzeźb „Alchemia”

Warsaw Marriott Hotel i Galeria Sztuki Współczesnej Limited Edition promują wspólnie polskich twórców. Ich współpracę inauguruje wystawa rzeźb Aleksandry Kujawskiej „Alchemia”. Prace artystki, eksponowane w apartamencie prezydenckim, będzie można oglądać od 6 czerwca, spacerując wirtualnie po wnętrzu.

4
Alchemia. Rzeźba szklana przezroczysta
Fot. Aleksander Iwaszkiewicz / serwis prasowy

Warszaw Marriott Hotel na potrzeby ekspozycji „Alchemia” udostępnił świeżo odrestaurowany apartament prezydencki. Wirtualny spacer po nim stworzyła firma Skan360. Internauci z całego świata będą mogli obejrzeć dzieła Aleksandry Kujawskiej w wyjątkowej scenerii 260-metrowego wnętrza zaprojektowanego przez właściciela hotelu. Tytuł wystawy „Alchemia” odnosi się do procesu powstawania szklanych obiektów. – Proces powstawania obiektu ze szkła ma w sobie pewną mistykę. W technologii wyrobu przedmiotów szklanych tkwi tajemnica zawarta w pytaniu: jak z substancji bez formy własnej, płonącej lawy złożonej głównie z piasku, kwarcu, sody i wapienia powstają niezwykłej urody przedmioty? – mówi kuratorka wystawy, historyczka sztuki Wiesława Wideryńska. – Szkło z jednej strony ze względu na kruchość i sztywność zaliczane jest do ciał stałych, jednak struktura kwalifikuje je do cieczy. Z tego też powodu transmutacja szkła ma znamiona czarów. To prawdziwa alchemia. Aby pracować z tak wymagającym materiałem, artyści tworzący w tym medium, obok kreatywności, wyczucia formy, myślenia w 3D, uwzględniając rozmaite właściwości optyczne szkła, w tym przenikanie się koloru, muszą posiadać rozległą wiedzę z różnych dziedzin, technologii szkła, chemii, obsługi specjalistycznych urządzeń i maszyn. Tylko takie holistyczne podejście w projektowaniu szkła daje gwarancję powstania czegoś wyjątkowego, unikatowego, mającego cechy dzieła sztuki – twierdzi Wideryńska.

Alchemia. Portret artystki Aleksandry Kujawskiej wykonany w hucie podczas pracy nad rzeźbą
Fot. Magda Grefkowicz / archiwum Aleksandry Kujawskiej

Aleksandra Kujawska

Artystka kocha szkło. Z wzajemnością. Jak mało kto czuje je i rozumie. Początki tej wyjątkowej relacji sięgają dzieciństwa, gdy jako kilkulatka zbierała z ulicy szkiełka zachwycona ich barwą i materią. Dzięki dziecięcym skarbom przenosiła się w marzeniach do, jak mówi: „lepszych, magicznych światów”. Dziś prace artystki zabierają odbiorców w podróż w głąb jej wyobraźni, która znajduje wyraz w pięknych światłoczułych formach i kolorach.
– Kiedy w hucie spoglądam w żar szklanej lawy, mam za każdym razem metafizyczne wręcz odczucie, że obcuję z żywą materią. Szkło w płynnej postaci promieniuje, świeci, żyje. Jego uroda i magia zmienności stanu skupienia są niebywałe. Od drobiny kwarcowego piasku, poprzez fazę płynną do dowolnej formy stałej nadanej ludzką ręką. W stałym stanie skupienia przezroczyste lub opakowe, odbijające swoje wewnętrzne światy w nieskończoność. Kruche i delikatne. Mocne i wytrzymałe. Pełne kontrastów i sprzeczności. Fascynujące – barwnie opowiada o szkle Aleksandra Kujawska.

Alchemia. Szklana rzeźba, jeden z eksponatów na wystawie
Fot. Aleksander Iwaszkiewicz / serwis prasowy
Alchemia. Szklana rzeźba, przypomina białoniebieski kamień
Fot. Aleksander Iwaszkiewicz / serwis prasowy

Człowiek a natura

Każda wizyta w hucie, gdy nadzoruje proces, uczestniczy w powstawaniu szkieł, to dla artystki wydarzenie – wielkie święto. Spełnienie, które maluje się na jej twarzy, gdy tworzy, z niczym nie da się porównać. Gdy zaczyna opowiadać o pracy w hucie, od razu się uśmiecha. W podróżach między hutniczymi miastami, wrocławską ASP, z którą jest związana, a ukochaną Gdynią, gdzie obecnie mieszka, towarzyszy jej córka Helena, która, jak mówi artystka: „podąża szklaną drogą wraz ze mną”. Obydwie są wegetariankami. Kochają i szanują zwierzęta, o których prawa walczą. Świat przyrody jest Aleksandrze Kujawskiej bardzo bliski, co znajduje wyraz w jej dziełach. Artystkę zajmuje relacja człowieka z naturą. Próbuje dociec, dlaczego się od niej oddala, a jednocześnie za nią tęskni. Jej prace mają głęboko humanistyczny wydźwięk. Wyrażają silne emocje i równie mocno oddziałują na odbiorcę. Zadają pytania, nie dając jednoznacznych odpowiedzi, skłaniają do refleksji o kondycji ludzkiej, wartościach, prawdzie. Autorka odwołuje się w nich do literatury, historii sztuki, mitologii. Wiele prac ma podłoże osobiste. Jest twórczynią bardzo wszechstronną, stosującą różne techniki.

Alchemia – drogą od źródeł

Artystka ma ogromny szacunek dla wielkich postaci, które napotkała na swojej twórczej drodze: Władysława Czyszczonia, Zbigniewa Horbowego, Krystyny Cybińskiej, Małgorzaty Dajewskiej, Wszewłoda Sarneckiego, Bogdana Kupczyka, Eryki i Jana Drostów, Mariana Gołogórskiego. Wiele z nich stało się bohaterami publikowanych przez nią artykułów, z niektórymi łączy ją relacja nie tylko mistrz-uczeń, ale również przyjacielska. Aleksandra Kujawska udziela się w środowisku artystów szkła. Jest kuratorką wystaw, zasiada w jury konkursów, uczestniczy w panelach dyskusyjnych, prowadzi warsztaty. Jest laureatką prestiżowych nagród, m.in. Dobry Wzór, must have!, Design Educated oraz beneficjentką stypendiów i dotacji m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza, Urban Glass NYC/USA, Pilchuck Glass School/USA. Jej dzieła prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i za granicą, m.in. w Londynie, Paryżu, Wenecji i Mediolanie. Wirtualną wystawę Alchemia można będzie oglądać na stronie galerii Limited Edition od 6 czerwca do 30 września 2023 r.