top
Wydarzenia:

Co to znaczy „Usiądź w NFM”? Odpowiedź można znaleźć we Wrocławiu

Wystawa „Usiądź w NFM” prezentuje siedziska autorstwa studentów, wykładowców i absolwentów polskich uczelni artystycznych. Wydarzenie realizowane jest pod egidą Katedry Mebla Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii wrocławskiej ASP w ramach 13. edycji cyklu Rezonanse Sztuki w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

3
Usiądź w NFM. Fotel zaprojektowany przez Sonię Szydłowską
Alga, proj. i fot. Sonia Szydłowska / serwis prasowy organizatora wystawy

Trzynasta edycja wydarzenia kulturalnego Rezonanse Sztuki odbywa się – jak dwanaście poprzednich – w przestrzeniach Narodowego Forum Muzyki. Potrwa do 24 czerwca 2023 r. W trakcie dwunastu minionych odsłon zaprezentowano setki dzieł znamienitych twórców sztuk wizualnych. Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu już od siedmiu lat bierze udział w organizacji imprezy. Wydarzenie, organizowane pod egidą Katedry Mebla Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii wrocławskiej ASP, jest wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy prezentowane są obiekty codziennego użytku.

Sztuka projektowania siedzisk

Na wystawie „Usiądź w NFM. Sztuka projektowania siedzisk” można obejrzeć obiekty będące efektem pracy studentów, wykładowców i uznanych absolwentów uczelni artystycznych. Wydarzenie ma zasięg ogólnopolski. Poza obiektami z wrocławskiej ASP na ekspozycji pokazane są siedziska autorów z innych Akademii Sztuk Pięknych (Kraków, Katowice, Poznań, Łódź i Gdańsk). Organizatorzy skupiają uwagę na meblach, z których korzystamy na co dzień. Krzesło, fotel, taboret służą człowiekowi od tysięcy lat. Niegdyś ich forma świadczyła o statusie społecznym użytkownika. Dziś priorytetem jest funkcja, którą pełnią zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej. Są meblami na tyle wszechobecnymi, że często ich nie dostrzegamy. Wystawa „Usiądź w NFM” to zmienia.

Usiądź w NFM. Fotel zaprojektowany przez Magdalenę Kasprzycę
Audrey, proj. Magdalena Kasprzyca / serwis prasowy organizatora wystawy

 

 

Usiądź w NFM. Przysiadak zaprojektowany przez Jana Dardzińskiego
Przysiadak, proj. i fot. Jan Dardziński / serwis prasowy organizatora wystawy
Usiądź w NFM. Taboret zaprojektowany przez Wacława Kowalskiego
Taboret Tokyo, proj. Wacław Kowalski, fot. Janusz Buchajczuk / serwis prasowy organizatora wystawy
Usiądź w NFM. Krzesło zaprojektowane przez Joannę Leciejewską
Up&Down, proj. Joanna Leciejewska, fot. VOX / serwis prasowy organizatora wystawy
Usiądź w NFM. Fotel zaprojektowany przez Paulinę Sobczyk
Pik, proj. i fot. Paulina Sobczyk / serwis prasowy organizatora wystawy

 

Przełomowe rozwiązania

Zdawałoby się, że na temat siedzisk projektanci powiedzieli już wszystko. Ich części składowe są obligatoryjne, a wymiary muszą być zgodne z zasadami ergonomii. Jednak wciąż powstają kolejne egzemplarze. Nowe technologie podsuwają projektantom innowacyjne materiały i nowe metody wytwarzania. Celem wystawy jest ukazanie egalitaryzmu sztuk projektowych, a także mnogości kierunków, w jakich można rozwijać projektowe ambicje. Na ekspozycji obok siebie stoją obiekty unikatowe, będące manifestami idei, wystudiowane jednostkowe prototypy oraz meble pochodzące z seryjnej produkcji przemysłowej. Widzimy przedmioty z drewna, metalu, tapicerowane. Na wystawie można przyjrzeć się przełomowym próbom materiałowym stworzonym w duchu ekologii i zrównoważonego rozwoju i hybrydom łączącym stare z nowym. Wszystkie obiekty są wyrazem nieposkromionej chęci tworzenia, pragnienia zmiany otaczającego nas świata w miejsce, w którym żyje się zdrowiej, wygodniej i piękniej.

Usiądź w NFM

Kuratorzy: Magdalena Kasprzyca, Szymon Hanczar

Kurator cyklu Rezonanse Sztuki: Piotr Kielan

Identyfikacja wizualna: Marta Płonka

Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu Partnerzy: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku / Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach / Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie / Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi / Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w PoznaniuUsiądź w NFM. Plakat wystawy