Arka Wojciecha Gniewka na Triennale w Orońsku
Prace 19 artystów, którzy dociekają, co stoi na przeszkodzie tworzeniu prawdziwej wspólnoty, można oglądać do 3 września w Centrum Rzeźby Polskiej. Powstały w ramach triennale w Orońsku. Arkę Wojciecha Gniewka współtworzyliśmy!
Triennale w Orońsku przez ostatnie trzy lata nie było organizowane. Otwartemu naborowi do tegorocznej edycji, której hasłem jest „Utrwalanie”, przyświecała idea ugruntowania nastrojów wspólnototwórczych i uwzględnienia głosów ukraińskich artystów. „W odpowiedzi na pandemię, kryzys na granicy z Białorusią oraz przybycie do naszego kraju milionów ludzi uciekających przed wojną w Ukrainie powstały liczne, oddolne inicjatywy i wspólnoty, których członkowie i członkinie zaangażowali się w działania pomocowe. Społeczeństwo obywatelskie dowiodło swojej sprawczości, udzielając realnego wsparcia osobom znajdującym się w tragicznej sytuacji” – wyjaśniają organizatorzy. Kwalifikując prace do zaprezentowania na wystawie, odeszli od normatywnych kryteriów selekcji, ograniczeń, nie brali pod uwagę stopni naukowych, wieku, przynależności narodowej uczestników. Na wystawie prezentowane zostały prace dziewiętnastu artystów, którzy „obnażają opresyjne systemy i wskazują na możliwe ścieżki transformacji. Wszyscy oni w wyraźny sposób badają przeszkody w tworzeniu prawdziwej wspólnoty, jako rozwiązanie sugerując wzajemną troskę i nieustanne podsycanie własnej kreatywności przyczyniające się do budowy lepszej przyszłości” – twierdzą autorzy ekspozycji. W triennale wzięli udział: Liwia Bargieł i Bartłomiej Kiełbowicz, Vasylyna Buryanyk, Paweł Czekański, Estera Gałuszka, Wojciech Gniewek, Barbara Gryka, Kamil Kak, Grzegorz Kozera, Dmytro Krasnyi, Inga Levi, Iryna Loskot, Piotr Mlącki, Jan Musiałowski, Aleksandra Nenko, Pablo Ramírez González, Barbara Stańko-Jurczyńska, Ewelina Węgiel, Weronika Zalewska.
Triennale w Orońsku – Arka Wojciecha Gniewka
Wśród prezentowanych prac naszą uwagę zwróciła Arka Wojciecha Gniewka wyrażająca ideę inkluzywności i otwartości. Autor zaprosił widzów do jej współtworzenia. Zwiedzający w czasie trwania wystawy mogą dokładać swoje cegiełki, a właściwie – dokręcać deski. Wojciech Gniewek rozpoczął budowę Arki, dalsze działania pozostawiając zwiedzającym. Czy trzeciego września statek będzie gotowy? Czas pokaże. Trzy deszczułki przykręciliśmy własnoręcznie, przykładając rękę do budowy Arki. Autora zapytaliśmy o myśl, która przyświecała mu przy tworzeniu pracy. – Arka jest przykładem sztuki partycypacyjnej. Gest wspólnego budowania czegoś, co uchroni nas przed zbliżającymi się niebezpieczeństwami, ma wymiar symboliczny – mówi Wojciech Gniewek. – Chciałbym, aby jak najwięcej osób uczestniczyło w projekcie i było w stanie dogadać się co do najważniejszych spraw. Uzgodnić, co jest dla nas ważne, cenne, warte wzięcia na statek. Zapytany, co on zabrałby ze sobą, autor Arki odpowiada: – To jest trudne pytanie, często się nad tym zastanawiałem. Co dla nas, jako społeczeństwa, jest istotne? Co warto zachować dla siebie i przyszłych pokoleń? Myślę, że opiekę zdrowotną, różnego rodzaju wolności, domniemanie niewinności. Wszystko, co zapewnia nam wolny świat – wylicza. Wojciech Gniewek mówi o dobrach wspólnych, o ideach. Co prócz nich ocalić? – dociekamy. – Myślę, że różnego rodzaju technologie, które czynią nasze życie łatwiejszym. Moglibyśmy je zebrać w czymś na kształt encyklopedii. Zabrałbym też parę dzieł sztuki, które mi się podobają – artysta odpowiada nam z uśmiechem.
10. Triennale Młodych: Utrwalanie / X Трієнале Молодого Мистецтва: Утривалення WYSTAWA W CENTRUM RZEŹBY POLSKIEJ W OROŃSKU 24. 06. 2023 – 3. 09. 2023 Kuratorzy: Stanisław Małecki Lia Dostlieva Andrii Dostliev