top
Wydarzenia:

Tomek Sikora – zapis rocznego zmagania się ze sobą i czasem

Fotograf Tomek Sikora przypomina, że znów „Minął rok”. Wystawa prezentująca zapis stanu ducha artysty na przestrzeni jednego roku – 2021-2022 prezentowana jest w warszawskiej galerii Le Guern. Ekspozycja potrwa do 24 września.

2
Tomek Sikora portret artysty zrobiony w galerii na tle jego autoportretów
Tomek Sikora na wernisażu wystawy, fot. Jacek Marczewski

„Minął rok 2021-2022” to fotograficzny wyraz autorefleksji Tomka Sikory i zarazem jego komentarz do procesu przemijania. – To zapis całorocznego zmagania się ze sobą, czasem. Fotografowanie samego siebie codziennie przez rok stworzyło tę dokumentację upływu czasu i codziennych emocji, które umykają z pamięci i kiedy przystaniemy na chwilę, okazuje się, że znów minął rok” – mówi o cyklu Tomek Sikora. Edycja 2021-2022 jest już trzecią częścią projektu, który artysta realizuje od roku 2001. Drugiego z zapisów dokonał dekadę później. Efekty wykonanej wówczas dokumentacji prezentowane były wiosną 2014 roku w warszawskiej Ney Gallery & Prints. Na wernisażu Tomek Sikora obiecał, że będzie kontynuował projekt za dziesięć lat i słowa dotrzymał. Na trwającej obecnie wystawie w galerii Le Guern, podobnie jak podczas drugiej odsłony, wybrane autoportrety są wyeksponowane, pozostałe zdjęcia można oglądać w minialbumach.

Tomek Sikora: fotograf niezależny

Tomek Sikora (rocznik 1948) jest doktorem sztuki (doktorat na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie), od 1979 r. członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 70. XX w. pracował jako fotoreporter w tygodniku „Perspektywy” oraz współpracował z czołowymi polskimi grafikami, tworząc plakaty filmowe i teatralne. Jego prace prezentowane były dotychczas na dziesiątkach wystaw indywidualnych na całym świecie oraz w kilkudziesięciu publikacjach autorskich. Sikora jest laureatem wielu nagród za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie został wybrany fotografem reklamowym roku w Australii, gdzie mieszkał przez szereg lat. Jest autorem międzynarodowych kampanii reklamowych m.in. hoteli Sheraton, Intercontinental, Singapore Airlines, Reebok, Sony. W 2002 r., wraz z Andrzejem Świetlikiem, powołał do życia Galerię Bezdomną prezentującą fotografię niezależną. Ostatnie publikacje artysty to m.in. wydany w 2020 r. album autorski „Harmonia” oraz „Obrazy odkryte na nowo” z roku 2021.