Targi ŚWIATŁO 2023. Reflektor kierujemy na efekty
30. Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2023 i 20. Międzynarodowe Targi ELEKTROTECHNIKA 2023 za nami. Wzięło w nich udział ponad 200 wystawców, odwiedziło je blisko 6 tysięcy gości, a 850 osób zdobyło wiedzę na szkoleniach, warsztatach, panelach i wykładach, w tym z cenionego cyklu Świadomy Projektant.
Targi ŚWIATŁO cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na targowych stoiskach zaprezentowało swoje produkty 237 firm. Wśród zwiedzających było wielu gości z zagranicy. Specyfiką Targów ŚWIATŁO i Targów ELEKTROTECHNIKA jest ich pokazowo-szkoleniowy charakter. W ramach imprezy odbyło się aż 19 szkoleń i warsztatów. Wśród wielu targowych wydarzeń znalazły się konkursy dla młodych architektów i projektantów: „LAMPA SYSTEMOWA do wnętrz mieszkalnych” oraz „MOVABLE HOUSE – Dom Współczesnego Nomada”.
Świadomy Projektant
Jednym najważniejszych wydarzeń tegorocznych targów były wykłady i panele dyskusyjne z cyklu ŚWIADOMY PROJEKTANT, którego pomysłodawczynią jest architekt Justyna Smolec. W tym roku tematyka prezentacji i dyskusji skoncentrowana była wokół problematyki energooszczędności i projektowania zrównoważonego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło takich naukowych autorytetów w dziedzinie architektury jak prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Kuryłowicz & Assiociates, czy dr inż. arch. Anna Lorens – wykładowczyni na Politechnice Warszawskiej. Ponadto w wydarzeniu wzięli udział: arch. Anna Chodorowska NAAP Architekci, dr arch. wnętrz Katarzyna Richter – Politechnika Białostocka, arch. wnętrz Grzegorz Goworek STUDIO ORGANIC, Iwona Ławecka-Marczewska DESIGNDOC.PL, Paweł Dylewski – DYLEWSKI | Lighting, Dominik Sitko i Łukasz Prokopiuk – KANLUX, Monika Komalska – YAK oraz Marcin Majewski – firma LED LABS.
Światło zintegrowane
Dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium ŚWIATŁO ZINTEGROWANE – człowiek, oświetlenie, architektura, przygotowane przez dr hab. inż. arch. Justynę Martyniuk-Pęczek, profesor Politechniki Gdańskiej. W trakcie tego spotkania przedstawiono kluczowe elementy nowego kierunku w oświetleniu, zgodnie z którym rośnie znaczenie światła dziennego w kształtowaniu architektury. Naukowcy z polskich i zagranicznych uczelni tacy jak: dr hab. inż. arch. Anna Maria Wierzbicka, prof. inż. arch. Elżbieta Ryńska, dr Aicha Diakite-Kortlever, dr Natalia Sokół i Marek Marciniec przedstawili metody projektowania przy wykorzystaniu światła dziennego oraz wyzwania z tym związane, poparte przykładami z praktyki.
Targi ŚWIATŁO wspierają młodych
Świeże spojrzenie młodzieży na nowoczesne oświetlenie jest niezwykle cenne zarówno dla producentów, jak i konsumentów. Dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane są od lat konkursy dla młodych architektów i projektantów, a nagradzane prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej towarzyszącej targom. W tym roku tematami konkursów były „LAMPA SYSTEMOWA do wnętrz mieszkalnych” oraz „MOVABLE HOUSE – Dom Współczesnego Nomada”. Jury wyłoniło 10 finalistów. W konkursie Movable House I nagrodę otrzymały: Zuzanna Krakowiak, Julia Trzeciak i Karolina Lada, II nagroda przypadła Michałowi Wernerowi, III nagrodę wręczono: Aleksandrowi Wiese, Monice Naskręt i Aleksandrze Ciżek. Wyróżnieni zostali: Ane Ventureira i Manon Tauzin. W konkursie Lampa Systemowa do wnętrz mieszkalnych I nagroda powędrowała do: Ady Żurańskiej, Justyny Wojdyło i Marii Malinowskiej, II nagrodą uhonorowano Anitę Kotłowską i Sandrę Koper, III nagrodę dostał Antoni Grześkowiak, a wyróżnienia Agata Kwiecińska, Kordian Krzyżanowski, Julia Broszkiewicz, Hanna Półtorak i Regina Andrzejewska. Sponsorem konkursów jest firma Kanlux, która z kolei zdobyła I miejsce w konkursie na Najlepsze Stoisko Targów za oryginalny pomysł konstrukcyjny. W konkursie na Najlepszy Wyrób Targów nagrodę główną zdobyła firma Led Labs za Konfigurator 3D do projektowania opraw LED. Goście targów mieli możliwość zapoznania się z nowościami wiodących producentów oświetlenia, wśród nich polskiej firmy ARGON, która zaprezentowała m.in. piękne lampy z kloszami ze szkła kryształowego, oprawy w stylu softindustrialnym o zdecydowanych barwach, eleganckie klasyczne lampy stołowe i premierowo pokazaną ultranowoczesną lampę wiszącą o minimalistycznej formie, z regulowaną wysokością.
Edycje 2023 i 2024
Tegoroczne Targi ŚWIATŁO 2023 i Targi ELEKTROTECHNIKA 2023 pokazały, że polska branża oświetleniowa i elektrotechniczna, mimo problemów światowych, jest w bardzo dobrej kondycji, z wielkimi perspektywami na przyszłość oraz dużymi możliwościami ekspansji za granicę. Organizatorzy Targów Światło i Targów Elektrotechnika są pewni, że kolejna edycja, która odbędzie się na przełomie stycznia i lutego 2024, będzie ważnym wydarzeniem dla branży nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy.
Zdjęcia: Jacek Marczewski i serwis prasowy Targów ŚWIATŁO