top
Wydarzenia:

Targi ŚWIATŁO 2023. Reflektor kierujemy na efekty

30. Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2023 i 20. Międzynarodowe Targi ELEKTROTECHNIKA 2023 za nami. Wzięło w nich udział ponad 200 wystawców, odwiedziło je blisko 6 tysięcy gości, a 850 osób zdobyło wiedzę na szkoleniach, warsztatach, panelach i wykładach, w tym z cenionego cyklu Świadomy Projektant.

3
Targi ŚWIATŁO. Dyskusja panelowa. Uczestnicy siedzą na scenie na białych fotelach
Fot. Jacek Marczewski

Targi ŚWIATŁO cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na targowych stoiskach zaprezentowało swoje produkty 237 firm. Wśród zwiedzających było wielu gości z zagranicy. Specyfiką Targów ŚWIATŁO i Targów ELEKTROTECHNIKA jest ich pokazowo-szkoleniowy charakter. W ramach imprezy odbyło się aż 19 szkoleń i warsztatów. Wśród wielu targowych wydarzeń znalazły się konkursy dla młodych architektów i projektantów: „LAMPA SYSTEMOWA do wnętrz mieszkalnych” oraz „MOVABLE HOUSE – Dom Współczesnego Nomada”.

Świadomy Projektant

Jednym najważniejszych wydarzeń tegorocznych targów były wykłady i panele dyskusyjne z cyklu ŚWIADOMY PROJEKTANT, którego pomysłodawczynią jest architekt Justyna Smolec. W tym roku tematyka prezentacji i dyskusji skoncentrowana była wokół problematyki energooszczędności i projektowania zrównoważonego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło takich naukowych autorytetów w dziedzinie architektury jak prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – Kuryłowicz & Assiociates, czy dr inż. arch. Anna Lorens – wykładowczyni na Politechnice Warszawskiej. Ponadto w wydarzeniu wzięli udział: arch. Anna Chodorowska NAAP Architekci, dr arch. wnętrz Katarzyna Richter – Politechnika Białostocka, arch. wnętrz Grzegorz Goworek STUDIO ORGANIC, Iwona Ławecka-Marczewska DESIGNDOC.PL, Paweł Dylewski – DYLEWSKI | Lighting, Dominik Sitko i Łukasz Prokopiuk – KANLUX, Monika Komalska – YAK oraz Marcin Majewski – firma LED LABS.

Targi ŚWIATŁO. Anna Lorens prowadzi wykład, kobieta siedzi na fotelu na scenie, na ekranie prezentacja, widać głowy widzów

Targi ŚWIATŁO. Dyskusja panelowa

Targi ŚWIATŁO. Dyskusja panelowa

Targi ŚWIATŁO. wystąpienie prelegenta

Targi ŚWIATŁO. Wystąpienie prelegenta

Targi ŚWIATŁO. Wystąpienie prelegenta

Światło zintegrowane

Dużym zainteresowaniem cieszyło się seminarium ŚWIATŁO ZINTEGROWANE – człowiek, oświetlenie, architektura, przygotowane przez dr hab. inż. arch. Justynę Martyniuk-Pęczek, profesor Politechniki Gdańskiej. W trakcie tego spotkania przedstawiono kluczowe elementy nowego kierunku w oświetleniu, zgodnie z którym rośnie znaczenie światła dziennego w kształtowaniu architektury. Naukowcy z polskich i zagranicznych uczelni tacy jak: dr hab. inż. arch. Anna Maria Wierzbicka, prof. inż. arch. Elżbieta Ryńska, dr Aicha Diakite-Kortlever, dr Natalia Sokół i Marek Marciniec przedstawili metody projektowania przy wykorzystaniu światła dziennego oraz wyzwania z tym związane, poparte przykładami z praktyki.

Targi ŚWIATŁO. Wręczenie nagród studentom

Targi ŚWIATŁO. Wręczenie nagród studentom

Targi ŚWIATŁO. Wręczenie nagród studentom

Targi ŚWIATŁO. Wręczenie nagród studentom. Wspólne zdjęcie laureatów konkursów

Targi ŚWIATŁO. Wystawa

Targi ŚWIATŁO. Wystawa

Targi ŚWIATŁO wspierają młodych

Świeże spojrzenie młodzieży na nowoczesne oświetlenie jest niezwykle cenne zarówno dla producentów, jak i konsumentów. Dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane są od lat konkursy dla młodych architektów i projektantów, a nagradzane prace prezentowane są na wystawie pokonkursowej towarzyszącej targom. W tym roku tematami konkursów były „LAMPA SYSTEMOWA do wnętrz mieszkalnych” oraz „MOVABLE HOUSE – Dom Współczesnego Nomada”. Jury wyłoniło 10 finalistów. W konkursie Movable House I nagrodę otrzymały: Zuzanna Krakowiak, Julia Trzeciak i Karolina Lada, II nagroda przypadła Michałowi Wernerowi, III nagrodę wręczono: Aleksandrowi Wiese, Monice Naskręt i Aleksandrze Ciżek. Wyróżnieni zostali: Ane Ventureira i Manon Tauzin. W konkursie Lampa Systemowa do wnętrz mieszkalnych I nagroda powędrowała do: Ady Żurańskiej, Justyny Wojdyło i Marii Malinowskiej, II nagrodą uhonorowano Anitę Kotłowską i Sandrę Koper, III nagrodę dostał Antoni Grześkowiak, a wyróżnienia Agata Kwiecińska, Kordian Krzyżanowski, Julia Broszkiewicz, Hanna Półtorak i Regina Andrzejewska. Sponsorem konkursów jest firma Kanlux, która z kolei zdobyła I miejsce w konkursie na Najlepsze Stoisko Targów za oryginalny pomysł konstrukcyjny. W konkursie na Najlepszy Wyrób Targów nagrodę główną zdobyła firma Led Labs za Konfigurator 3D do projektowania opraw LED. Goście targów mieli możliwość zapoznania się z nowościami wiodących producentów oświetlenia, wśród nich polskiej firmy ARGON, która zaprezentowała m.in. piękne lampy z kloszami ze szkła kryształowego, oprawy w stylu softindustrialnym o zdecydowanych barwach, eleganckie klasyczne lampy stołowe i premierowo pokazaną ultranowoczesną lampę wiszącą o minimalistycznej formie, z regulowaną wysokością.

Targi ŚWIATŁO. Wystawcy

Targi ŚWIATŁO. Wystawcy

Targi ŚWIATŁO. Wystawcy

Edycje 2023 i 2024

Tegoroczne Targi ŚWIATŁO 2023 i Targi ELEKTROTECHNIKA 2023 pokazały, że polska branża oświetleniowa i elektrotechniczna, mimo problemów światowych, jest w bardzo dobrej kondycji, z wielkimi perspektywami na przyszłość oraz dużymi możliwościami ekspansji za granicę. Organizatorzy Targów Światło i Targów Elektrotechnika są pewni, że kolejna edycja, która odbędzie się na przełomie stycznia i lutego 2024, będzie ważnym wydarzeniem dla branży nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy.

 

Zdjęcia: Jacek Marczewski i serwis prasowy Targów ŚWIATŁO