top
Wydarzenia:

Światło – temat, który rozpali uczestników marcowych targów

W warszawskim EXPO XXI 12 marca 2025 r. rozpoczną się Międzynarodowe Targi Światło. W programie m.in. seminarium „Światło Dnia i Nocy”, wystawa OVERTIME_GLASS, premiera kolekcji arch. Anny Lorens dla Siru Lighting i losowanie wejściówek do Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

4
Światło - stoisko targowe, w drewnianych skrzynkach wiszą świecące lampy
Stoisko Siru Lighting na Targach Światło 2024. Podczas tegorocznej edycji firma zaprezentuje kolekcję Anny Lorens

Na światło uczestnicy targów będą mogli spojrzeć z wielu perspektyw – począwszy od technologicznych innowacji, a skończywszy na artystycznym i rzemieślniczym podejściu do światła. W programie targów są w tym roku m.in. seminarium „Światło Dnia i Nocy” z udziałem ekspertów takich jak Roger Narboni i Michał Ziętek, wystawa OVERTIME_GLASS poświęcona związkom światła i szkła oraz premiera kolekcji Siru Lighting autorstwa arch. Anny Lorens. W gronie wystawców znajdą się takie topowe marki jak: Kanlux, Lumines Lighting, LUG Light Factory, MPL Group, Rabbit i wiele innych.

Targi Światło organizowane są już od ponad 30 lat. To jedno z najważniejszych wydarzeń branży oświetleniowej w Europie. Na 10 000 mkw. powierzchni zaprezentuje się w tym roku ponad 250 wystawców, m.in. z takich krajów jak: Niemcy, Włochy, Holandia, Algieria, Hiszpania, Chiny, Czechy.

„Światło Dnia i Nocy”

Ważnym branżowym wydarzeniem będzie seminarium „Światło Dnia i Nocy” poświęcone badaniu wpływu światła dziennego i sztucznego na architekturę, urbanistykę oraz kształtowaniu przestrzeni za pomocą światła. Eksperci podzielą się swoją wiedzą na temat wpływu światła na nasze codzienne życie i środowisko. Będą wśród nich, m.in. Roger Narboni, projektant oświetlenia i twórca pojęcia „urbanistyki świetlnej” czy Niko Gentile, adiunkt na Uniwersytecie w Lund i współautor książki „Daylighting and Lighting under a Nordic Sky”. Jednym z ważnych punktów programu będzie prelekcja Michała Ziętka z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, który opowie o znaczeniu światła w sztuce i architekturze, a także o unikalnym podejściu do oświetlenia w nowym budynku muzeum.

Seminarium „Światło Dnia i Nocy” to wyjątkowa okazja, aby spojrzeć na światło z wielu perspektyw. Jestem przekonana, że zgromadzenie tak wielu ekspertów, którzy mają silnie interdyscyplinarne spojrzenie dostarczy uczestnikom inspiracji i wiedzy, które w przyszłości znajdą odzwierciedlenie w ich projektach. Jednym z ciekawszych punktów programu będzie wykład na temat roli światła w nowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Dzięki współpracy z MSN możemy zaoferować naszym uczestnikom, którzy pozostaną na wydarzeniu do końca, szansę na wylosowanie wejściówek do muzeum, wraz z prezentacją „na żywo” efektu wykorzystania światła dziennego w budynku muzeum, które zostało uznane przez Lonely Planet za najciekawszą nową instytucję kulturalną na świecie

– komentuje Kamilla Walicka, Organizatorka Targów Światło 2025.

W designdoc.pl zagadnienia, które będą omawiane na seminarium „Światło Dnia i Nocy” przybliża w wywiadzie dr hab. inż. arch. Justyna Martyniuk-Pęczek, prof. ucz. z Politechniki Gdańskiej.

OVERTIME_GLASS

Targi będą w tym roku okazją do zaprezentowania interdyscyplinarnej współpracy, której efektem jest wystawa OVERTIME_GLASS podsumowująca program Erasmus+ BIP realizowany przez Politechnikę Warszawską, IUAV di Venezia oraz TU Cluj-Napoca.

Projekt, zainicjowany przez dr Annę Lorens (WAPW) i dr Marię Antonię Barucco (IUAV), koncentruje się na rewaloryzacji technologii szklanych we wzornictwie. We wrześniu 2024 r. grupa studentów Wydziału Architektury PW uczestniczyła w warsztatach w Wenecji i na Murano, gdzie pod okiem ekspertów z dziedziny architektury, designu oraz lokalnych rzemieślników zgłębiała tajniki pracy ze szkłem. Wystawa na Targach Światło 2025 zaprezentuje najciekawsze koncepcje i obserwacje z programu. Jej tematem przewodnim jest związek światła i szkła w architekturze – połączenie tradycji rzemieślniczej z nowoczesnym podejściem do projektowania.

W wywiadzie zatytułowanym Anna Lorens: nieść światło – wiedzę o wyjątkowym materiale, jakim jest szkło w designdoc.pl dr inż. arch. Anna Lorens opowiada o ekspozycji podsumowującej warsztaty studentów w Wenecji oraz o swoich projektach dla Siru Lighting.

Nowości Siru Lighting i konkursowe innowacje

Podczas Targów Światło odbędzie się premiera kolekcji autorstwa arch. Anny Lorens stworzonej dla włoskiej marki Siru Lighting. Projekty architektki harmonijnie łączą nowoczesny design z wenecką tradycją rzemieślniczą. Wykonane są z najwyższej jakości materiałów, przy użyciu mistrzowskich technik obróbki szkła.

W trakcie Targów Światło zostaną rozstrzygnięte konkursy dla młodych twórców, organizowane we współpracy z firmą Kanlux. Jeden z nich dotyczy projektu nowoczesnego i funkcjonalnego przedszkola, a drugi koncentruje się na innowacyjnym designie oprawy oświetleniowej do szynoprzewodu.

Finały połączone z oficjalnym ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem nagród odbędą się 13 marca, o godz. 13:30 na scenie Hali 1.

Międzynarodowe Targi Światło, które potrwają do 14 marca 2025 r. są okazją do spotkania dla architektów, projektantów wnętrz, inwestorów, producentów, dystrybutorów, przedstawicieli władz samorządowych, a także wszystkich specjalistów poszukujących oświetlenia do specjalnych zastosowań.

Link do rejestracji dla odwiedzających Targi Światło: https://registration.lightfair.pl/

Link do rejestracji dla odwiedzających Targi Elektrotechnika: https://registration.elektroinstalacje.pl/

Zdjęcie: serwis prasowy targów