top
Wydarzenia:

Targi i festiwale designu 2023. Znamy daty najważniejszych wydarzeń

Targi i festiwale designu ogłosiły terminy imprez. Dokąd po design w 2023 roku? Do Las Vegas, Berlina, Londynu, Mediolanu, Nowego Jorku. W Polsce zapraszają Łódź, Warszawa, Poznań, Gdynia. W styczniu trzeba rezerwować loty do Hanoweru, Paryża i Bazylei. Rok z wzornictwem i sztuką zamyka wizyta w Miami Beach.

6
Targi i festiwale designu. Osoba robi zdjęcie festiwalowej ekspozycji telefonem komórkowym
make me! Fot. A. Pawłowska / serwis prasowy Łódź Design Festival

Organizatorzy najważniejszych targów i festiwali w większości już podali daty tegorocznych wydarzeń. Obecnie trwa CES. W styczniu odbędą się także targi i festiwale designu: Maison & Objet, Domotex, Art Basel i katowickie 4Design Days. Wśród krajowych imprez w lutym: Meble Polska i Home Decor. Rok 2023 zapowiada się ciekawie.

Targi i festiwale designu – styczeń

Styczeń targami się zaczyna. W Las Vegas trwa (finał 8 stycznia) najważniejsza impreza technologiczna na świecie – Consumer Electronics Show (CES), na której giganci branży prezentują nowości w dziedzinie elektroniki użytkowej. Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy Samsung pochwalił się 46 nagrodami za innowacje! W tym roku koreański producent stawia na system smart home i jego integrację z pozostałymi urządzeniami, a także m.in. promuje nowe telewizory, większy QD-OLED 77”, ekrany MicroLED, przełomowy 50-calowy MicroLED. Tymczasem w Kopenhadze rozpoczyna się festiwal 3daysofdesign, który w tym roku świętuje 10-lecie. Do stolicy Danii przyjechali miłośnicy wzornictwa i rzemiosła artystycznego z całego świata: producenci, architekci, styliści, dziennikarze – wyjątkowa społeczność, która bierze udział w panelach, warsztatach, eventach sprzyjających budowaniu relacji. Na rozpoczynających się kilka dni później targach Domotex w Hanowerze (12-15 stycznia), ważnym wydarzeniu branży dywanów i pokryć podłogowych, Polskę reprezentować będzie m.in. firma Agnella, która wybiera się do Dolnej Saksonii, by pochwalić się efektami współpracy z projektantami i nowymi wzorami z wełny. Miłośnicy sztuki w tym samym czasie powinni skierować kroki do Bazylei, gdzie (15-18 stycznia) odbędzie się tegoroczna edycja Art Basel, imprezy której historia sięga 1970 roku. W wydarzeniu w Bazylei bierze udział ponad 200 galerii, 300 muzeów i 4000 artystów, których prace ogląda ponad 90 tysięcy odwiedzających, wśród nich przedstawiciele uczelni artystycznych, instytucji kultury, historycy sztuki, właściciele galerii. Prezentowane są dzieła z różnych dziedzin sztuki: malarstwo, rysunek, rzeźba, zdjęcia, wideo, media cyfrowe. Można tam zapoznać się z nowymi publikacjami, spotkać artystów różnych generacji, reprezentujących różne style, obejrzeć performance i innego typu pokazy. 700 marek, 38 konferencji, trzy przestrzenie z nowościami czekają na gości targów Maison & Objet (19-23 stycznia). Również kilkanaście spektakularnych instalacji, wśród nich „The Apothem Lounge” autorstwa Raphaëla Navota, paryskiego twórcy, który został ogłoszony Projektantem Roku 2023. Końcówkę stycznia w Polsce zdominują katowickie 4Design Days (26-29 stycznia), największe wydarzenie rynku nieruchomości, architektury, architektury wnętrz i wzornictwa. Na liście gości i prelegentów w tym roku są m.in.: Ewa Kuryłowicz, Rainer Mahlamäki, Robert Konieczny, Tomasz Konior, Bartosz Trzop, Roland Stańczyk, Maciej Franta.

Imprezy lutowe

Wydarzenia w lutym rozpoczną targi Ambiente we Frankfurcie (3-7 lutego), a na nich nowości do wyposażenia kuchni i jadalni, meble do salonu, dekoracje, prezenty, przedmioty osobistego użytku, w tym przybory szkolne. Wyzwania związane z nowymi modelami pracy będą tematem ekspozycji w nowej strefie Working. W targach udział wezmą również przedsiębiorcy obecni na rynku zamówień kontraktowych i i HoReCa. W tym samych czasie odbędą się jeszcze dwie imprezy: Christmasworld i Creativeworld. Z frankfurckimi targami zazębia się Stockholm Furniture Fair (7-11 lutego), impreza na której będą obecni wystawcy z ponad 100 państw. Gościem honorowym tegorocznej edycji ma być studio Front. Meble Polska i Home Decor w Poznaniu odbędą się w tym roku w dniach 22-25 lutego. Termin poznańskiej Arena Design, której poprzednie edycje miały miejsce równolegle z targami Meble Polska i Home Decor, nie jest jeszcze ogłoszony. Organizatorzy zapowiadają, że wzorem poprzednich odsłon wydarzenia, także w nadchodzącym zostanie zorganizowana wystawa finalistów międzynarodowego konkursu Top Design Award. Tegoroczna odsłona festiwalu Nomad St. Moritz (23-26 lutego) będzie miała wyjątkową lokalizację. Odbędzie się w hotelu Grace La Margna, z którego roztacza się widok na Alpy i jezioro. Historyczny obiekt w stylu Art Nouveau, wzniesiony w 1906 r. według projektu Nicolausa Hartmanna, po wielu latach renowacji zostanie otwarty latem. Zanim to jednak nastąpi będzie miejscem ekspozycji sztuki i designu, pop-up barów i restauracji.

Wydarzenia w marcu, kwietniu i maju

Marzec rozjaśnią międzynarodowe Targi Światło (15-17 marca), największe w Polsce wydarzenie branży oświetleniowej. To przestrzeń dla architektów i projektantów wnętrz, inwestorów, producentów i dystrybutorów, a także dla każdego, kto szuka inspiracji. Impreza odbywa się w Centrum Wystawienniczym EXPO XXI w Warszawie. Na targach, w ramach cyklu „Świadomy Projektant”, zaplanowane są dwa wydarzenia: „Energooszczędne projektowanie oświetlenia we wnętrzu”, z wykładem Pawła Dylewskiego, specjalisty w dziedzinie lighting design i panelem, który poprowadzi architekt Justyna Smolec, oraz „Projektowanie zrównoważone” z wprowadzeniem architekt Anny Lorens i dyskusją moderowaną przez Grzegorza Goworka ze Studio Organic. W marcu nie można przegapić jeszcze jednej daty. 23 marca kończy się nabór do konkursu make me! Łódź Design Festival (poświęcamy mu odrębny artykuł w magazynie designdoc.pl). Tegoroczna edycja ŁDF zapowiadana jest na maj. Najważniejsze wiosenne wydarzenie – Salone del Mobile.Milano – i 23. edycja Euroluce, imprezy branży oświetleniowej odbywającej się w formule biennale, w której poprzednio wzięło udział ponad 420 wystawców, w tym roku odbędą się w dniach 18-23 kwietnia. Niech nikogo nie zmyli nazwa Design March, impreza ponownie zaplanowana jest nie na marzec lecz na maj – 3-7 maja. Hasło największego islandzkiego festiwalu designu w tym roku brzmi „design motorem innowacji”. Organizatorzy dostrzegają konieczność dyskusji o roli, jaką odgrywają w społeczeństwie design i architektura. Zwłaszcza w obecnych czasach, które przyniosły nowe wyzwania.
Rejestracja na majowy Berlin Design Week rozpoczęła się już w zeszłym roku i potrwa do 28 lutego. Berliński tydzień designu (8-17 maja) odbędzie się pod hasłem #RESILIENCE. Skupi studia projektowe, kolektywy twórcze, firmy, agencje – od start-upów po największych graczy – którzy przyjadą do stolicy Niemiec, by wraz z naukowcami zastanawiać się na tym, jak design może wpłynąć na naszą przyszłość, co zrobić, by był jeszcze bardziej odpowiedzialny i etyczny. Dzień po zakończeniu berlińskiego święta designu startuje festiwal NYC & DESIGN (18-25 maja), który przyciąga tysiące odwiedzających. Impreza ma wymiar lokalny i międzynarodowy. W programie są wystawy, instalacje w przestrzeniach publicznych, zwiedzanie otwartych pracowni, dyskusje i szereg wydarzeń wirtualnych.

Eventy po półmetku

Targi i festiwale designu robią sobie wakacyjną przerwę, choć nie wszystkie. Agendy imprez, które odbywają się w drugiej połowie roku są dopiero tworzone. Gdynia Design Days jeszcze nie podaje dat, ale festiwal z pewnością odbędzie się latem. Na wrzesień warto zaplanować podróż na Wyspy. Jesienny London Design Festival (16-24 września) będzie promował miasto nad Tamizą jako światową stolicę designu. Październik, jak każdego roku, zdominuje Dutch Design Week (DDW), największe wydarzenie w Europie Północnej poświęcone designowi. W Eindhoven projekty i idee zaprezentuje ponad 2600 designerów. Impreza, przyciągająca ponad 350 tysięcy odwiedzających, odbywa się w około stu lokalizacjach. W całym mieście mają miejsce: wystawy, wykłady, debaty, uroczystości. Organizatorzy kładą nacisk na: eksperymenty, innowacje i promocję nowych talentów. „DDW jest skoncentrowane na designie przyszłości i przyszłości designu” – twierdzą. Choć do najważniejszych warszawskich targów jeszcze daleko. Już wiadomo, że Warsaw Home & Contract przypada na listopad. Imprezę zaplanowano na 7-10 listopada. Design Miami w Miami Beach jeszcze nie zdradza daty tegorocznej edycji. Zeszłoroczna odbyła się w grudniu, więc na koniec roku 2023 warto zaplanować wypad na Florydę. Podróż w Warszawy trwa niespełna dwanaście godzin.