Rytuał ognia na warszawskiej ASP – ceramika wypalana drewnem
Na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych temperatura rośnie. Podczas naszej dzisiejszej wizyty piec był rozgrzany już do blisko 900 stopni, a to jeszcze nie koniec! Wypał prac ceramicznych wieńczy trwające do jutra Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „Ceramika wypalana drewnem”.
Odbywające się z okazji 100. rocznicy utworzenia Pracowni Ceramiki Międzynarodowe Sympozjum Naukowe „Ceramika wypalana drewnem” upamiętnia postać profesor Wandy Golakowskiej. wybitnej artystki, która tworzyła ceramikę artystyczną, wykorzystując szkliwa redukcyjne będące również przedmiotem jej badań naukowych. Sympozjum, zorganizowane przez Pracownię Ceramiki Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie i Koło Naukowe „Nowa Ceramika”, stanowi dla środowiska akademickiego okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu ceramiki wypalanej drewnem, uczestniczenia w wypale prac w piecu w Pracowni Ceramiki oraz plenerowym, a także do nawiązania współpracy z innymi wyższymi uczelniami artystycznymi w kraju i za granicą. Komitetom organizacyjnemu i naukowemu przewodniczy dr hab. Stanisław Brach, prof. ucz. Wypał zakończy się dziś o północy.
Sympozjum na skalę europejską
W Sympozjum uczestniczą: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Wilnie, Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, Akademia Sztuk Pięknych we Lwowie, Państwowa Akademia Sztuk Dekoracyjnych i Stosowanych oraz Projektowania w Kijowie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, Wydział Artystyczny Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, Instytut Sztuk Pięknych – Uniwersytet Rzeszowski, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Stowarzyszenie KERAMOS oraz licea plastyczne.