top
Wydarzenia:

Świeczniki jak postaci z obrazów holenderskich mistrzów

Świeczniki nawiązujące do XVI-wiecznego holenderskiego malarstwa portretowego to nowe rzeźbiarskie obiekty architekta Marcina Skalskiego. W warszawskiej Domotece będzie można je obejrzeć i spotkać się z autorem.

2
Świeczniki z drewna i kutego metalu, które przyponinają postaci w kryzach na obrazach XVI-wiecznych malarzy

Świeczniki zaprojektowane i wykonane przez Marcina Skalskiego powstały w prowadzonej przez niego pracowni Kuźnia Skały. Architekta zainspirowały płótna XVI-wiecznych mistrzów przedstawiające postaci w kryzach i czarnych długich szatach. Świeczniki nawiązują do dzieł Michiela van Mierevelta, Dircka van Santvoorta, także Rembrandta.

– Zależało mi na stworzeniu obiektów, których zróżnicowany rozmiar wywołuje napięcie i uczucie relacji – a jak na portretach zbiorowych wspomnianych malarzy – wyjaśnia Marcin Skalski.

Autor nazwał kolekcję „Tenebr”, odwołując się od nurtu w historii sztuki określanego jako tenebryzm. Tenebryzm to sposób ujęcia światła w obrazie polegający na zastosowaniu ciemnego tła i wydobyciu z niego postaci oraz przedmiotów za pomocą ostrego światłocienia.

Artystą operującym tak światłocieniem był, prócz wymienionych, Caravaggio. Dzięki mocnemu kontrastowi światła i cienia przedstawione na jego płótnach osoby i rzeczy są dobrze widoczne i przykuwają uwagę – jak twarze i białe kryzy medyków na słynnym obrazie „Lekcja anatomii doktora Tulpa”.

Świeczniki Kuźni Skały

Świeczniki Marcina Skalskiego mają podstawki wykonane z drewna dębowego, ebonizowanego, czyli bejcowanego octem oraz pokrywanego olejowoskiem. Wyglądają jak zrobione z czarnego dębu, a użyty na nie materiał jest bardziej dostępny. Uchwyty na świece oraz kryzy powstały z metalu. Kielichy składają się z kutych ręcznie dwóch połówek, które Marcin Skalski spawa i wykańcza szlifierką. Stal do wykonania obiektów autor pozyskuje ze złomu.

Domoteka X NÓW

Marcin Skalski jest członkiem Stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło, które propaguje odradzające się w Polsce rękodzielnictwo. Stowarzyszenie będzie prezentowało prace zrzeszonych w nim twórców w ramach wydarzenia Domoteka X NÓW. Wśród obiektów na wystawie, którą od jutra można oglądać w Domotece, są świeczniki Kuźni Skały.

W najbliższą sobotę, 11 maja 2024 r. o godz. 12 odbędzie się spotkanie z rzemieślnikami ze Stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło, w tym z Marcinem Skalskim. O tym, dlaczego architekt zajął się rzemiosłem i jak ważne dla niego są spotkania z odbiorcami prac piszemy w tekście „Kuźnia Skały – wykute dla światła”. A artykule tym można obejrzeć świeczniki z poprzedniej kolekcji Marcina Skalskiego .

Domoteka X NÓW 10 maja – 30 czerwca 2024 r.