top
Wydarzenia:

W tych meblach mogą gniazdować zwierzęta

Studio Rygalik Helsinki na wystawie „Designs for a Cooler Planet” na Aalto University prezentuje swój najnowszy projekt – Biostone – biodegradowalne meble do przestrzeni publicznych.

3
Studio Rygalik - kwiaty w siedziskach, które są jednocześnie donicami

Studio Rygalik Helsinki, nowe studio badawcze Studia Rygalik działa w stolicy Finlandii od 14 września 2024 r. Założone przez Tomka Rygalika studio przez ostatnich 15 lat działało w Polsce i na arenie międzynarodowej, mając siedzibę w centrum Warszawy. W 2021 r. Studio Rygalik rozszerzyło zakres aktywności o nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe malowniczo położone poza miastem, w Sobolach. Rok 2024 przyniósł kolejny etap rozwoju.

Nowe studio badawcze w Helsinkach to przestrzeń zlokalizowana w centrum miasta, stworzona, by w niej eksperymentować i pracować koncepcyjnie.

Jak Studio Rygalik Helsinki wprowadza swoje wartości w życie międzynarodowa publiczność mogła przekonać się podczas Helsinki Design Week. W ramach tygodnia designu w stolicy Finlandii prezentowana była wystawa „Designs for a Cooler Planet” na Aalto University. Oglądać ją można jeszcze do 3 października 2024 r.

Ekspozycja przybliża ideę Biostone, najnowszego projektu stworzonego przez Studio Rygalik, który powstał w wyniku eksperymentalnej i koncepcyjnej pracy skoncentrowanej na projektowaniu regeneratywnym i podejściu wielogatunkowym.

Studio Rygalik - zbliżenie mebla Biostone

Biostone wprowadza koncepcję biodegradowalnych mebli do przestrzeni publicznych, które wspierają integrację różnych gatunków, co pozytywnie wpływa na bioróżnorodność w obszarach miejskich

– opisują eksperymentatorzy ze Studio Rygalik.

W ciągu ostatniego stulecia beton oraz materiały oparte na paliwach kopalnych i wysokoemisyjne stały się standardem w architekturze, w tym w projektowaniu przestrzeni publicznych, parków i obszarów przyrodniczych. W obliczu zmian klimatycznych branże te poszukują regeneratywnych, cyrkularnych i zrównoważonych rozwiązań, które nie tylko zmniejszają negatywny wpływ na środowisko, ale także aktywnie wspierają bioróżnorodność.

Regeneratywne projektowanie przestrzeni publicznych, które umożliwia ponowne połączenie się z naturą, ma potencjał do zrównoważenia relacji człowieka ze światem przyrody. Zmniejszenie wykorzystania materiałów wysokoemisyjnych i zastąpienie ich biodegradowalnymi alternatywami może przyczynić się do redukcji śladu węglowego architektury.

Biostone, meble do przestrzeni publicznych, wykonane z kompostowalnych materiałów na bazie słomy, sprzyjają współistnieniu różnych gatunków. Wspierają dobrostan ludzi poprzez tworzenie przestrzeni spotkań i jednocześnie zapewniają zwierzętom, w tym owadom, miejsca do gniazdowania.

Studio Rygalik - trzy meble-donice w otwartym wnętrzu z dużym przeszkleniem

Studio Rygalik – holistyczne podejście do projektowania

Założona przez Tomka Rygalika pracownia projektująca produkty i przestrzenie ma siedziby w Warszawie i Helsinkach oraz zaawansowane i wszechstronne centrum badawczo-rozwojowe wyposażone w najnowsze technologie prototypowania zlokalizowane w kampusie DesignNature.

Studio Rygalik ma rozsądne, holistyczne podejście do projektowania.  Skupia się na walorach estetycznych osiąganych poprzez użyteczność, prostotę, trwałość, zrównoważony rozwój, odpowiedzialnie korzystanie z dóbr materialnych i zasobów. Wartości te promuje.

Studio Rygalik - mężczyzna w okularach siedzi na krześle ustawionym na stole
Portret Tomka Rygalika, fot. Bartek Barczyk / serwis prasowy Studio Rygalik

Tomek Rygalik – projektant, pracownik naukowy, nauczyciel

Projektant dr Tomek Rygalik, profesor Aalto University, założyciel Studio Rygalik, pracuje nad koncepcjami architektonicznymi i produktami dla wiodących firm w branży architektoniczno-wnętrzarskiej, polskich i międzynarodowych marek takich jak: Cappellini, Comforty, Moroso, Miloni, Nobonobo, Noti, Ghidini, Paged, Profim, Siemens, Heineken, IKEA oraz sam kreuje marki. Jest twórcą o bogatym doświadczeniu i wiedzy, które chętnie przekazuje młodym projektantom. Współtwórca interdyscyplinarnej społeczności DesignNature oraz jej kreatywnego kampusu w Sobolach.

Wystawa „Designs for a Cooler Planet”
Do 3 października 2024 r.
Aalto University
Studio Rygalik Helsinki
Töölönkatu 15

Portret Tomka Rygalika: Bartek Barczyk / serwis prasowy Studio Rygalik
Ilustracje: serwis prasowy Studio Rygalik