top
Wydarzenia:

Kwiaty w rozkwicie. Artysta Stephen Doherty ożywił ubrania COS

Marka COS nawiązała współpracę z multidyscyplinarnym artystą z Manchesteru, Stephenem Dohertym. Jej efektem jest limitowana letnia kolekcja kapsułowa z motywami florystycznymi – „Flowers in bloom”.

2
Stephen Doherty. Mężczyzna rysuje kwiat na papierze, w swojej pracowni. Jest to szkic do kolekcji ubrań.
Stephen Doherty podczas pracy nad serią „Gratitude Blooms”, fot. serwis prasowy

Ubrania i dodatki z limitowanej kolekcji zdobią florystyczne wzory wykonane przy użyciu unikatowej techniki łączenia tuszu i wody. Motywem przewodnim jest kwiat w fazie pełnego rozkwitu.

Stephen Doherty. Modelka w sukience z kolekcji zaprojektowanej przez niego dla marki COS

W kolekcji, którą Stephen Doherty stworzył we współpracy COS moda łączy się ze sztuką. Kolekcja liczy 17 elementów – ubrań i dodatków z lnu i jedwabiu. Wszystkie części garderoby zostały zaprojektowane z myślą o tym, by można było łączyć je ze sobą na wiele sposobów, za każdym razem tworząc nowe stylizacje dopasowane do okazji i nastroju. Kolekcja dostępna jest w sklepie online oraz w domu handlowym Mysia 3. Florystyczne motywy, które stanowią ozdobę strojów, pochodzą z powstałej w 2018 r. serii „Gratitude Blooms”, którą Stephen Doherty stworzył podczas rezydencji artystycznej w Aamir Art House w Porvorin w indyjskim stanie Goa. Artysta gościł w Indiach podczas sezonu monsunowego.

„Gdy zakwitły kwiaty pojawiło się poczucie oczyszczenia i odnowy” – wspomina Stephen Doherty.

Doherty dostrzegł, że kwiaty, mimo swej miękkości i delikatności, mają moc. Wsłuchał się w pulsujący rytm ich rozkwitu i zadumał nad naturalnym procesem więdnięcia, gdy składane są w ofierze w świątyniach i przywiązywane do bram sanktuariów w akcie wdzięczności. Seria obejmuje obrazy obumierających kwiatów i studia postaci w otoczeniu przyrody. Kolory, po które sięgnął twórca, inspirowane są zachodami słońca i różowoczerwoną barwą ziemi. Jak twierdzi artysta, obrazy stanowią zapis dokonanego, refleksyjnego aktu wdzięczności.

Stephen Doherty. Rysunek sukienki z kolekcji dla COS

Stephen Doherty. Rysunek ubrań zaprojektowanych dla marki COS

Stephen Doherty

Stephen Doherty Doherty jest absolwentem Central Saint Martins oraz stypendystą Fundacji Sarabande założonej przez Lee McQueena. W 2019 r. został uhonorowany tytułem NEW WAVE: Creative przez British Fashion Council. Tematami, które artysta chętnie podejmuje w swojej twórczości są: społeczność, relacje międzyludzkie, radość. Jego prace prezentowane były m.in. na wystawach w Somerset House w Londynie (2014), The Mass Gallery w Tokio (2017), SHOWstudio w Londynie (2019), Sarabande Foundation w Londynie (2020) oraz Hastings Contemporary w Hastings (2021).