top
Wydarzenia:

Konkurs Geberit 2023 – 30 tys. zł i możliwość zrealizowania zwycięskiego projektu łazienki

Wystartowała 25. edycja konkursu ,,Projekt Łazienki” organizowanego przez firmę Geberit. W tym roku uczestnicy zaprojektują mobilną toaletę publiczną w ogrodzie Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Główna nagroda to 30 000 zł i możliwość zrealizowania autorskiego projektu.

4
Geberit. Ilustracja promująca konkurs

Od niemal 25 lat firma Geberit organizuje konkurs dla młodych architektów i studentów „Projekt Łazienki”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. Dzięki zaangażowaniu firmy, która za każdym razem dba o dobór sędziów będących autorytetami w branży i przemyślaną lokalizację, a także oferuje wyposażenie i pomoc w realizacji, dotychczas udało się zbudować obiekty w Kazimierzu Dolnym, Warszawie, Krakowie i Płocku. W tym roku organizator przeprowadza konkurs pod marką Geberit ze względu na strategiczne zmiany, które w 2023 r. przechodzi marka Koło. Produkty lubianej marki ceramicznej w kwietniu staną się częścią oferty Geberit. Formuła organizowanego od wielu lat konkursu, jego idea i cel nie zmieniają się. Partnerem tegorocznej edycji zostało Stowarzyszenie Architektów Polskich, które oferuje młodym twórcom niezwykle inspirujący kontekst – Pałac Zamoyskich. Utrzymany w stylu neorenesansowym pałac, siedziba SARP, wraz z ogrodem i pawilonem wystawowo-konferencyjnym od wielu lat są miejscem wielu wydarzeń – warsztatów, wystaw, konferencji, pokazów kina letniego, pikników promujących architekturę.

Geberit. Zdjęcie fasady Pałacu Zamoyskich
Fot. Rafał Cwenk / serwis prasowy

Konkurs Geberit – kto, co, jak

Udział w konkursie „Projekt Łazienki 2023” mogą wziąć studenci architektury oraz młodzi architekci. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie mobilnej toalety publicznej na terenie ogrodu Pałacu Zamoyskich. Projekt ma stanowić wzorcowe rozwiązanie dla toalet lokalizowanych w parkach, na terenach sportowych i rekreacyjnych w sąsiedztwie budynków o wysokich walorach architektonicznych, w tym objętych ochroną konserwatorską. Będący przedmiotem konkursu obiekt powinien być zaprojektowany tak, by można go było umieścić w różnych lokalizacjach. Uczestnicy konkursu sami zdecydują o usytuowaniu toalety na terenie ogrodu. Warunkiem niezbędnym jest wykorzystanie w projekcie produktów marki Geberit. Sędziowie konkursowi zwrócą szczególną uwagę na dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jak również na to, czy w obiekcie są przewidziane systemy umożliwiające zbieranie i oczyszczanie wody deszczowej i szarej.

Geberit. Jurorzy Konkursu Projekt Łazienki 2023. 12 czarno-białych zdjęć portretowych

Konkurs Geberit – jury

Jurorzy wyłonią zwycięski projekt oraz przyznają wyróżnienia i nagrody specjalne. W tegorocznej edycji Grand Prix ,,Projekt Łazienki 2023” to 30 000 zł, a łączna pula 60 000 zł. Do jury zostali zaproszeni znakomici eksperci: prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz, generalny projektant i wiceprezes Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa, Agnieszka Kalinowska-Sołtys, członek zarządu APA Wojciechowski Architekci, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, Szczepan Wroński, założyciel i partner pracowni WXCA, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Izby Architektów RP, Szymon Wojciechowski, prezes zarządu APA Wojciechowski Architekci, członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP i SARP, Marlena Happach, architektka i urbanistka, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Dorota Sibińska, architektka, współzałożycielka pracowni architektonicznej XYstudio, Agata Twardoch, architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, Jacek Tryc, architekt, właściciel pracowni Jacek Tryc – wnętrza, wiceprezes i członek zarządu SAW, Jakub Krzysztofik, architekt i urbanista, prezes SARP Łódź, Aleksandra Wasilkowska, architektka, scenografka, właścicielka Pracowni Architektonicznej Aleksandra Wasilkowska, dr inż. arch. Jerzy Grochulski (Politechnika Warszawska), prezes SARP w latach 2006–2012, Przemysław Powalacz, prezes zarządu Geberit.

Konkurs Geberit – regulamin

Regulamin konkursu ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi projektów, informacjami na temat lokalizacji oraz zasadami nadsyłania zgłoszeń jest dostępny na stronie www.konkurs.geberit.pl. Prace konkursowe można zgłaszać do 9 maja. Uroczyste ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 21 czerwca 2023 r. Sekretarzem konkursu „Projekt Łazienki 2023” z ramienia marki Geberit jest Justyna Zborowska. Identyfikację wizualną konkursu, w tym plakat, zaprojektowała Ada Jarzębowska, projektantka graficzna i ilustratorka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Facultat de Belles Arts na Uniwersytecie Barcelońskim. Za komunikację i organizację konkursu odpowiada agencja OKK! PR.

Więcej informacji na www.geberit.pl

Grupa Geberit

Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu powstania w 1874 r. jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie wyznaczającym trendy. Geberit ma przedstawicielstwa w blisko 50 krajach i 30 zakładów produkcyjnych, największe w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna firmy znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii. Produkuje: systemy sanitarne (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i kanalizacyjne).