top
Wydarzenia:

Splot – design w zenicie po europejsku

W salonie HE Concept Store w Hotelu Europejskim w Warszawie odbyła się wystawa kilimów Splot, na której twórcy marki, Przemek Cepak i Piotr Niklas zaprezentowali po raz pierwszy tkaninę „Zenit”.

3
Splot - kilim zawieszony w przestrzeni showroomu
Fot. serwis prasowy Splot

Kilimy utkane według projektów artystów, wykonane przez najlepszych rzemieślników, gościły już w przeszłości w Hotelu Europejskim. W tym budynku 90 lat temu otwarto sklep firmowy spółdzielni „Ład”, do której tradycji marka Splot się odwołuje. – Niesamowitą rzeczą jest geniusz miejsca, który sprawia, że po tylu latach i zawirowaniach rzeczy wracają na swoje miejsce, tak jak kilimy do tego pięknego gmachu przy Krakowskim Przedmieściu – podkreślał na wernisażu Przemysław Cepak.

Sklep firmowy Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład” został otwarty w budynku Hotelu Europejskiego w 1931 roku. Spółdzielnia powstała pięć lat wcześniej z inicjatywy profesorów i studentów Szkoły Sztuk Pięknych. Produkowała wyposażenie wnętrz – meble, ceramikę, tkaniny, w tym kilimy – projektowane przez wybitnych twórców.

Autorzy projektów w firmowym salonie spotykali się z klientami, by im doradzać, jak urządzić mieszkanie, z czym zestawiać rzeczy „Ładu”. Słowo „ład” w nazwie spółdzielni wyrażało artystyczne credo założycieli: „Ład, bo to tylko trzy litery, bo to znaczy, że ma być ładnie i ma być w tym ład – porządek”. Kilimy w tym duchu, inspirowane głównie sztuką ludową, tworzyli dla spółdzielni m.in. Wanda Sakowska Wanke, Halina Karpińska-Kintopf (1902-1969),Wojciech Jastrzębowski (1884-1963), Kazimierz Brzozowski (1871-1945) , Edward Trojanowski (1873-1930). Ich prace prezentowane były m.in. na Międzynarodowej Wystawie w Paryżu w 1925 roku.

Splot jak „Ład”

Tkaniny marki Splot nawiązują do tradycji „Ładu”. Powstają w krótkich limitowanych seriach. Projektowane są przez współpracujących z marką artystów i wytwarzane przez doświadczonych tkaczy. O powstaniu marki także piszemy w designdoc.pl. Autorem kilimu, którego premiera odbyła się w Hotelu Europejskim jest Piotr Niklas.

– Po „Świcie” musi nastąpić „Zenit”, taka jest kolej rzeczy. Myślę, że mój najnowszy projekt nie tylko dopełnia pierwszy, lecz przede wszystkim będzie się tak samo podobać – twierdzi autor. „Świt”, wyróżniony w tegorocznym plebiscycie must have Łódź Design Festival, rzeczywiście cieszy się dużym zainteresowaniem.

W HE Concept Store kilimy z logo Splot prezentowane były nie tylko na żywo. Fotografie tkanin wyświetlano na pierwszym w Polsce ekranie The Wall Luxury marki Samsung w ramach projektu TECH-ART Concept, którego celem jest popularyzacja twórczości polskich artystów.

The Wall Luxury to pierwszy na świecie komercyjny telewizor o budowie modułowej, który dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii (wysokiej jakości diody) może mieć ekran o dowolnym rozmiarze, zapewnia niespotykaną jasność i nadaje pikselom rzeczywiste kolory, w tym głęboką czerń.

Splot - wnętrze z regałem wypełnionym winami, na pierwszym planie stół, na tle regału ekran z wyświetlonym na nim kilimem

Ekran znajdował się w centralnej części HE Concept Store’u. „HE”, mieszczący się na poziomie minus jeden w strefie Europejski Boutiques. To przestrzeń, w której można kupić ubrania, akcesoria, plakaty, książki i dodatki do wnętrz, a także obejrzeć wystawę, posłuchać koncertu, spotkać się ze znajomymi.

Zdjęcia: serwis prasowy Splot