top
Wydarzenia:

Space with Love – wnętrza ważne w procesie powrotu do zdrowia

Pacjenci Oddziału Chemii Jednego Dnia w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni mogą odpoczywać w poczekalni, której metamorfozę zaprojektowała i koordynowała Olga Strużyna-Mazurkiewicz ze Space with Love.

5
Space with Love wnętrze poczekalni w szpitalu przyjaznej pacjentom

Olga Strużyna-Mazurkiewicz prowadzi Fundację oraz studio projektowe Space with Love i od kilku lat zajmuje się projektowaniem przestrzeni szpitalnych. Realizowała wnętrza m.in.: Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Szpitalu MSWiA, Szpitalu św. Rodziny przy ul. Madalińskiego, szpitalu onkologicznym w Wieliszewie, Siedleckim Centrum Onkologii oraz placówce spółki Szpitale Pomorskie – przyjazne poczekalnie, strefy relaksu, pokoje dla pacjentów i ich rodzin, głównie cierpiących na choroby nowotworowe.

Olga Strużyna-Mazurkiewicz ukończyła kurs psychologii designu prowadzony przez Amerykankę dr Toby Israel. Jednym z zagadnień podejmowanych podczas kursu było projektowanie przestrzeni dla kobiet chorych na raka.

– Po raz pierwszy usłyszałam wtedy o Maggie’s Center, ośrodkach na terenie szpitali onkologicznych projektowanych przez wybitnych architektów, w których pacjenci spotykają się z rodziną, przyjaciółmi, lekarzami, psychologami, przyjmują dawki chemii, odpoczywają, ćwiczą, praktykują jogę – psycholożka designu wspominała w wywiadzie udzielonym Iwonie Ławeckiej-Marczewskiej, opublikowanym we Wprost.pl.

– Idea bardzo mnie zainteresowała. Ośrodki Maggie’s Center finansowane są ze środków publicznych, ale też z pieniędzy od donatorów i dawnych pacjentów – dodała.

Space with Love wnętrze poczekalni w szpitalu przyjaznej pacjentom

Od koncepcji do zadowolenia pacjentów

– Zawsze zaczynam pracę od koncepcji i moodboardu – z kolorami, meblami, materiałami, rozwiązaniami, po czym Agnieszka Gajowa z Ochprojekt.pl przenosi moją wizję na rzut i wizualizację. Nasza współpraca trwa już kilka lat i bardzo ją sobie cenimy – mówi Olga Strużyna-Mazurkiewicz.

– Pacjenci onkologiczni potrzebują więcej ochrony, są bardziej wrażliwy na wrażenia przestrzenne i takie aspekty jak światło, hałas, zapachy, temperatura, kolory, ale też kształty. Szukają przestrzeni, by się wycofać, oddalić od innych na czas zdrowienia. Pacjenci chorzy onkologicznie nie lubią ciasnych i przepełnionych miejsc – stwierdza projektantka.

– Przy opracowywaniu moich koncepcji korzystam z idei healing environment i biophilic desgin – dodaje.

Do współpracy przy realizacji poczekalni w gdyńskim szpitalu Olga Strużyna-Mazurkiewicz została zaproszona przez Fundację im. Św. Patryka. – Najpierw zbieraliśmy fundusze na balu charytatywnym, podczas którego pokazałam wstępną koncepcję remontowanej poczekalni – opowiada twórczyni koncepcji wnętrza.

– Zależało mi na tym, by odciążyć dolną poczekalnię, w której dziennie przebywa około 100 osób i sprawić, aby pacjenci chcieli korzystać też z górnej części. Początkowo na piętro miały prowadzić schody, ale ostatecznie zrezygnowaliśmy z tej koncepcji z uwagi na małą przestrzeń parteru i duże koszty realizacji (z naciskiem na pierwszy powód).

Schody w budynku, w którym sprawowana jest opieka zdrowotna muszą mieć odpowiednie wymiary: szerokość biegu 140 cm, wysokość stopnia 15 cm i maksymalną liczbę stopni w biegu – 14 – zgodnie ze standardami Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Space with Love wnętrze poczekalni w szpitalu przyjaznej pacjentom

Skoncentrowałam się na tym, by pacjenci mieli w poczekalni zapewnione, choć w minimalnym stopniu, poczucie intymności, jeśli to w ogóle jest to możliwe na tak małej przestrzeni. Stąd podział na strefy za pomocą ażurowych przegród. Jest też strefa do odpoczynku z kanapami, które wyposażone są w mediaporty do ładowania baterii w telefonach czy innych urządzeniach.

Koncepcja kolorystyczna jest nieprzypadkowa ze względu na położenie poczekalni w sąsiedztwie morza, wypłynęła również z psychologii kolorów. Niebieski to barwa, która uspokaja, ale nie chciałam, żeby było jej za dużo, dlatego przegrody są w kolorze drewna, a niektóre meble beżowe. Kolor zielony wprowadzają rośliny.

Murale kształtem przypominają fale morskie. Występują w spokojnej kolorystyce z dominacją błękitów oraz palecie radosnej, w której są również plamy żółcieni, turkusu. Naszym celem jest poprawa nastroju pacjentów. Obrazy olejne z widokami plaż w Gdyni Redłowo sprawią, że pacjenci, w myślach, przenoszą się nad morze – opowiada o projekcie Olga Strużyna-Mazurkiewicz.

– W poczekalni prócz zmysłu wzroku pobudzamy też zmysł słuchu. Zawieszone w pomieszczeniu dwie budki z dźwiękami fal morskich uruchamiane są na ruch. Aby poprawić akustykę w poczekalni użyliśmy podwieszanych paneli sufitowych i ściennych paneli, które zostały zamontowane na ścianie przy wejściu oraz obudowano nimi słupy. Panele są przygotowane z niepalnego materiału Pet przez firmę Nyquista.

Obłe kształty mebli nawiązują do morskich klimatów, a także odwołują się do historii miasta Gdynia oraz modernizmu lat 20 XX wieku. Są opływowe, zaokrąglone, bez kątów prostych, krzesła mają szerokie podłokietniki.

Wykorzystane w aranżacji rośliny to zamiokulkasy, które oczyszczają powietrze i wprowadzają przytulny klimat w szpitalnej przestrzeni. Część roślin jest ze sztucznych materiałów, łatwych w czyszczeniu.

Aby pacjent i jego rodzina mogli skorzystać z górnej poczekalni została poprawiona komunikacja wizualna poprzez specjalne oznaczenia, tabliczki ze strzałką i opisem miejsc (klatka schodowa, winda, poczekalnia na 1 piętrze).

Space with Love wnętrze poczekalni w szpitalu przyjaznej pacjentom

Pomagający w zdrowieniu kontakt z naturą

Olga Strużyna-Mazurkiewicz zaczęła działać na rzecz pacjentów i zrealizowała swój pierwszy projekt jeszcze zanim założyła fundację. Wzięła udział w konkursie Benefit Systems i dzięki pozyskanym funduszom, z pomocą wolontariuszy z tej firmy, zaaranżowała w Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie dwa pokoje dzienne, w których pacjenci spotykają się z rodzinami, oraz fragment ogrodu. W ogrodzie zostały posadzone krzewy, trawy, wyrosła w nim altanka. Tematem przewodnim jednej z sal projektantka uczyniła las, drugiej – krajobraz nadmorski.

Tworząc ten projekt i pozostałe, w których zawsze ważne miejsce zajmuje natura, Olga Strużyna-Mazurkiewicz, kieruje się zasadami biophiling designu i psychologii architektury. Odwołuje się do prac profesora architektury Rogera S. Urlicha, najczęściej cytowanego badacza w dziedzinie projektowania obiektów opieki zdrowotnej, który dowiódł, że kontakt z naturą pomaga w rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych.

Space with Love wnętrze poczekalni w szpitalu przyjaznej pacjentom

Olga Strużyna-Mazurkiewicz – Space with Love

Olga Strużyna-Mazurkiewicz, ekspertka do spraw innowacji przestrzeni, przez 15 lat była fotoedytorką i dziennikarką miesięcznika „Dobre Wnętrze”. Od czterech lat prowadzi Fundację Space with Love, która zajmuje się innowacyjnym podejściem do projektowania przestrzeni publicznej głównie w kontekście potrzeb pacjentów onkologicznych.

Projektuje zgodnie z zasadami biophiling design i psychologii architektury. Współpracuje z placówkami szpitalnymi stowarzyszeniami i fundacjami, podejmując działania zmierzające do poprawy szpitalnej przestrzeni, tak by miała korzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie pacjentów onkologicznych.

Fundacja w 2022 roku dostała wyróżnienie „Jaskółka Nadziei 2021” w kategorii Projekt / Kampania Społeczna za projekt Sala Dziennego Pobytu w Siedleckim Centrum Onkologicznym należącym do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

Olga Strużyna-Mazurkiewicz jest pierwszym w Polsce dyplomowanym psychologiem dizajnu, w 2016 roku uzyskała certyfikat z psychologii dizajnu u prekursorki terminu, dr Toby Israel, USA. Pod marką Space with Love doradza jak zaaranżować wnętrza, które wspierają rozwój osobisty i zdrowie, a także prowadzi warsztaty dla architektów i pacjentów onkologicznych o tym jak zdrowo mieszkać.

Zdjęcia: serwis prasowy Nyquista