top
Wydarzenia:

Moooi przedstawia mebel, który pięknie rozkwita

Dla Moooi krzesło Hana zaprojektował Simone Bonanni. Włoch, zanim otworzył własne studio w Mediolanie, przez trzy lata pracował dla tej słynnej niderlandzkiej marki. Teraz dołącza do elitarnego grona designerów, którzy tworzą na jej zlecenie.

2
Simone Bonanni - sala w restauracji. Przy stolikach stoją różowe krzesła
Fot. serwis prasowy Moooi

Krzesło Hana marki Simone Bonanni to mebel- kameleon, który zmienia się w zależności od okoliczności. Konfigurować można i siedzisko, i podstawę. Inspiracją dla autora projektu był kwiat, stąd nazwa krzesła „Hana”, co po japońsku oznacza „kwitnienie”.

Organiczna forma, łagodne linie podpatrzone w przyrodzie i oparcie w kształcie kwiatu budzą przyjemne skojarzenia z naturą. Sześć kolorów siedziska – od czerni po róż i terakotę – podstawy chromowane lub w matowej czerni, wersje, które można sztaplować bądź nie są do tego przystosowane, tapicerka z tkaniny lub skóry – jest w czym wybierać.

Simone Bonanni - dwa różowe krzesła stoją przodem do regału z książkami

Krzesło zostało uformowane tak, by skorupa mebla otulała siedzącego, harmonizując z jego sylwetką, dobrze ją podpierając, zapewniając komfort siedzenia przez długi czas, co jest istotne zwłaszcza, gdy mebel używany jest w salach konferencyjnych. Autor projektu przywiązuje wagę do funkcjonalności i wygody siedzenia, nie zapominając o urodzie mebla.

Ergonomics are useless if the aesthetic is wrong – twierdzi Simone Bonanni.

Co z tego, że mebel jest ergonomiczny, jeśli jest brzydki. Ergonomia zawsze musi iść w parze z estetyką i w przypadku krzesła Hana tak właśnie jest.

Simone Bonanni - ciemna jadalnia z jasnym stołem, przy którym stoją cztery krzesła

Simone Bonanni - jadalnia w kuchni, stół dostawiony do kuchennej wyspy, stoją przy nim krzesła

Moooi – więcej niż marka

Simone Bonanni stworzył krzesło dla Moooi, marki wyjątkowej, jak wyjątkowi są twórcy, którzy z nią współpracują. Moooi od ponad 20 lat inspiruje świat wzornictwa innowacyjnymi projektami. Markę prowadzą Marcel Wanders i Robin Bevers. Jej nazwa pochodzi od niderlandzkiego słowa „mooi” oznaczającego „piękny”. Trzecie „o” – dodane – ma wskazywać, że produkty tej marki są nie tylko estetyczne, ale i wyjątkowe – mają to coś, czego nie znajdziemy u innych.

Moooi współpracującym z marką projektantom nigdy nie mówi, co mają robić, lecz słucha, co designer ma do powiedzenia i jakie marzenie chce zrealizować. Jej produkty zawsze balansują na granicy obiektu użytkowego i dzieła sztuki. Są intrygujące, wywołują dyskusje, trudno przejść obok nich obojętnie.

Simone Bonanni - mała sala konferencyjna w biurze. Przy stole stoją szare krzesła, na ścianie różowy obraz

Simone Bonanni – powrót do stolicy designu

Simone Bonanni urodził się w Pordenone we Włoszech w 1989 r. Jest absolwentem IED Instituto Europeo di Design w Mediolanie (2011). Dyplomowy projekt przyniósł mu honorowe wyróżnienie w konkursie 23. ADI Compasso D’oro Award. W 2012 r. opuścił Mediolan, by dołączyć do zespołu Marcela Wandersa w Amsterdamie. Pracował tam przez trzy lata jako projektant produktu i szef projektu.

W 2015 r. wrócił do Mediolanu i założył Simone Bonanni Studio, które specjalizuje się w projektowaniu produktów w limitowanych edycjach. Simone Bonnani wierzy, że estetyka powinna być efektem nie tylko osobistego gustu, ale głębokiego zrozumienia istoty przedmiotu, jego kontekstu, funkcji i znaczenia. W każdym projekcie SBS szuka drogi, która pozwoli tym składowym współistnieć. Dla niego samego i projektantów z jego studia bardzo ważna jest relacja, jaką użytkownik nawiązuje ze stworzonym przez nich obiektem.

Zdjęcia: serwis prasowy Moooi