top
Wydarzenia:

Shigeru Ban – architektura dla potrzebujących godna Nobla

Shigeru Ban, laureat nagrody Pritzkera, będzie gościem specjalnym konferencji „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. Wydarzenie organizuje firma Geberit wraz z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

3
Shigeru Ban - portret, na zdjęciu mężczyzna o azjatyckiej urodzie

Konferencja ,,Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” odbędzie się w Pawilonie SARP w Pałacu Zamoyskich przy ulicy Foksal 2 w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Magda Maciąg – architektka, członkini zarządu OW SARP i pełnomocnik ds. programowych ZODIAK WPA. Inicjatorem konferencji, wspierającym merytorycznie wydarzenie jest Hubert Trammer, polski architekt, uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu.

Gość specjalny: Shigeru Ban

Shigeru Ban zasłynął tworzeniem niecodziennych konstrukcji z tekturowych rur oraz nowatorskich rozwiązań zapewniających miejsca schronienia dla osób, które utraciły dach nad głową w wyniku kataklizmów i wojen. Według jego projektów dla potrzebujących powstały także szkoły, obiekty kultury i integracji społecznej oraz kościoły. Wraz ze współpracownikami zastosował tekturowe rury również w innych realizacjach, na przykład w pawilonie niemieckim na EXPO 2000 w Hanowerze, czy we wnętrzach willi. Shigeru Ban urodził się w 1957 roku w Tokio. Wykształcenie zdobył w Stanach Zjednoczonych – studiował w Southern California Institute of Architecture, a następnie w Cooper Union’s School of Architecture. Pierwszą pracownię założył w rodzinnym Tokio. Obecnie prowadzi biura także w Paryżu i Nowym Jorku. Architekt stworzył schronienia dla uchodźców i ofiar kataklizmów m.in. w Rwandzie, Haiti, Chinach, Indiach, Włoszech i Japonii. Poza architekturą humanitarną ma na swoim koncie projekty architektury sakralnej, domów, biurowców, muzeów. W jego realizacjach wykorzystywane są materiały lokalne i łatwo poddające się recyklingowi, takie jak drewno, tektura, bambus, tkaniny.

Paper Partition System

Paper Partition System, rozwiązanie autorstwa pracowni Shigeru Bana zastosowane w tym roku na potrzeby uchodźców na terenie Ukrainy, Polski, Słowacji, Francji i Niemiec samo w sobie nie zapewnia schronienia, ale daje namiastkę prywatności osobom, które zostały tymczasowo zakwaterowane zbiorowo w halach sportowych, salach szkolnych i innych większych przestrzeniach. Po raz pierwszy tego typu systemu przegród o papierowej konstrukcji użyto w 2004 roku po trzęsieniu ziemi w japońskiej prefekturze Niigata. Na początku marca 2022 roku Paper Partition System zastosowano w punktach recepcyjnych dla uchodźców w Chełmie i we Wrocławiu. W Chełmie zostały też przygotowane elementy, które miasto Chełm wysłało na teren Ukrainy, a Paper Partition System został zrealizowany w kilkunastu miejscach przebywania uchodźców we Lwowie, Humaniu i Czerwonohradzie. W Polsce Paper Partition System zamontowano również w przestrzeniach przeznaczonych dla uchodźców pod Jarosławiem, w Przemyślu, Słupsku, Starogardzie Gdańskim i Warszawie. Wykorzystano go także, w zmodyfikowanej wersji, jako system ekspozycyjny wystawy „Plany na przyszłość | LAB” w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK. Cześć z użytych rur wcześniej służyła jako konstrukcja przegród dla uchodźców w Chełmie.

Architektura wobec kryzysu

Z okazji Święta Architektury, organizowanego przez OW SARP, którego tegorocznym tematem przewodnim była „Architektura wobec kryzysu”, warszawiacy mogli zapoznać się z zaangażowaną twórczością Shigeru Bana. W ramach wystawy, w siedzibie SARP zaprezentowano instalację prezentującą w skali 1:1 moduły Paper Partition System wykorzystywane w miejscach przebywania uchodźców. Wrześniowa konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” będzie dla uczestników niepowtarzalną okazją do spotkania z wybitnym japońskim architektem i uczestnictwa w prezentacji jego twórczości, której dokona osobiście, połączonej z prezentacjami realizacji Paper Partition System na terenie Ukrainy, Słowacji i Polski oraz prezentacjami innych przykładów architektury dla uchodźców zrealizowanych na terenie Polski, Rumunii i Ukrainy. Planowana jest także sesja pytań i odpowiedzi ze wszystkimi prelegentami. Szczegółowa agenda konferencji i link do rejestracji dostępne będą na stronie firmy Geberit. link do bezpłatnej rejestracji.

Zdjęcie: Shigeru Ban, fot. serwis prasowy organizatora konferencji