Duch Paimio, czyli jak projektować, by wspierać ideę wspólnotowości
Spirit of Paimio 2024 – dwudniowa konferencja w Sanatorium Paimio zaprojektowanym w 1933 roku przez Alvara i Aino Aalto – rozpocznie się 9 października. Hasło tegorocznej edycji to „Reimagining Community”.
Sanatorium Paimio gościć będzie uczestników konferencji Spirit of Paimio po raz drugi. Wybitni eksperci, którzy przybędą do Sanatorium, będą wspólnie zastanawiać się nad tym, jak zasady projektowania i wspólnotowości Alvara i Aino Aalto mogą inspirować współczesnych autorów i wpływać na dzisiejsze społeczeństwa.
Na konferencji wystąpią światowej sławy prelegenci, w tym Bjarke Ingels, założyciel duńskiego biura architektonicznego BIG, oraz Beatriz Colomina, autorka, profesor historii architektury na Uniwersytecie Princeton. Do Paimio przyjadą wybitne osobistości z branży kreatywnej i społeczności naukowej, by w ciągu dwóch dni uczestniczyć w inspirujących wykładach i panelach dyskusyjnych.
Głównym tematem tegorocznego spotkania w Paimio jest koncepcja wspólnotowości głęboko zakorzeniona w twórczości Alvara i Aino Aalto, której najpełniejszym wyrazem jest zaprojektowane przez parę w 1933 roku Sanatorium Paimio.
Budynek, mimo modernizacji i blisko stuletniej eksploatacji, przetrwał do dziś w niemal niezmienionej formie. Obecnie placówka funkcjonuje jako firma Paimio Sanatorium Ltd. będąca własnością założonej w 2020 roku Fundacji Sanatorium Paimio. Partnerami firmy są: Fundacja Alvara Aalto, firma Artek oraz miasta Paimio i Turku. Fundacja, pod wodzą nowej CEO Mirkku Kullberg, ma za zadanie opiekę nad Sanatorium. Widzi się jednak w roli nie tylko strażniczki dziedzictwa kulturowego, lecz także instytucji patrzącej w przyszłość, pracującej na rzecz rozwoju, nauki, wymiany myśli oraz promocji „architektury troskliwej”, która dba o dobrostan człowieka
– pisze na łamach „Architektury-murator” Iwona Ławecka-Marczewska.
Sanatorium Paimio – tu rodzą się ważne społecznie idee
Kurator Joseph Grima i dyrektor generalna Mirkku Kullberg wybrali jako temat przewodni zagadnienie „Reimagining Community” oraz wypowiedź Alvara Aalto dotyczącą sztuki budowania jako umiejętności syntezy, stworzenia harmonijnej całości, która sprzyja idei wspólnotowości.
Idea wspólnotowości znalazła wyraz w wielu dziełach Alvara i Aino Aalto. Budowanie wspólnot poprzez projektowanie pozostaje niezwykle istotne dziś, zwłaszcza w obliczu złożoności współczesnych wyzwań społecznych.
Patrząc na stan świata dzisiaj, musimy przemyśleć nasze poczucie wspólnoty. Potrzebujemy siebie nawzajem, aby poradzić sobie z tym, co się wokół nas dzieje
– twierdzi Mirkku Kullberg, dyrektor generalna Fundacji Sanatorium Paimio.
Joseph Grima, kurator Sanatorium Paimio, dodaje:
Sanatorium było ściśle związane z ideą wzajemnego wsparcia. Z założenia, każde piętro szpitala stanowiło odrębną wspólnotę. Był to budynek, który pozwalał ludziom nawiązywać bliskie relacje, ale także mikroświat społeczeństwa sprzyjający dialogowi między ludźmi.
Celem konferencji „Reimagining Community” jest wyjście poza tradycyjny dyskurs architektoniczny i odniesienie się do tego, jak technologia, nauka i design mogą wspólnie wpłynąć na dobrostan społeczny. Edycja 2024 kontynuuje dialog rozpoczęty podczas zeszłorocznej konferencji i skupia się na tym konkretnym projekcie Alvara i Aino Aaalto – Sanatorium Paimio. Sanatorium Paimio, stworzone jako bardzo nowoczesna jak na ówczesne czasy placówka medyczna dla pacjentów z gruźlicą, ewoluowało, stając się manifestem architektury empatii, troski i ludzkiej godności.
Uważamy, że jest miejsce na nordyckie wydarzenie o takim kalibrze. Spotkanie różnych ludzi z różnych dyscyplin, aby ponownie skupić się na empatii i porozmawiać o najnowszych inspiracjach, czy to w dziedzinie demokracji, sztuki, kina, architektury, czy nawet podróży w czasie. W tym sensie jest to także związane z nordyckim systemem; wszyscy będą zaopiekowani, mile widziani, zaakceptowani
– mówi Mirkku Kullberg.
Uczestnicy konferencji to eksperci w wielu dziedzinach, którzy spojrzą na temat „Reimagining Community” z różnych perspektyw. W Sanatorium Paimio spotkają się: Beatriz Colomina, znana historyczka architektury i teoretyk, profesor na Uniwersytecie Princeton, Bjarke Ingels, renomowany duński architekt i założyciel Bjarke Ingels Group (BIG), Carlo Ratti, wpływowy włoski architekt, inżynier i dyrektor Senseable City Lab na MIT, Dan Hill, znany projektant, urbanista i edukator, obecnie dyrektor Melbourne School of Design, Ersilia Vaudo, astrofizyk i główny specjalista ds. różnorodności w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Ferdinando Verderi, Włoch, nowojorski dyrektor kreatywny, odpowiedzialny za przełomowe wizje w branży mody, George Massoud, architekt, edukator i działacz kulturalny, dyrektor w Material Cultures w Londynie, Kieran Long, brytyjski dziennikarz, kurator i dyrektor muzeum specjalizujący się w architekturze i designie, Loreta Castro Reguera, meksykańska architektka i urbanistka specjalizująca się w zarządzaniu wodą i zrównoważonym rozwoju miast, Marco Steinberg, fiński architekt i projektant strategiczny, założyciel Snowcone & Haystack, Nicolay Boyadjiev, architekt, edukator i badacz zajmujący się wpływem technologii cyfrowych na środowiska miejskie i praktyki architektoniczne, Octave Perrault, wizjonerski przedsiębiorca i założyciel Zeroth, firmy z czołówki innowacji AI, Oliver Jahn, czołowy dziennikarz, konsultant i kurator designu i kultury, Spencer Bailey, uznany pisarz, redaktor i współzałożyciel firmy medialnej The Slowdown, Studio Swine, czyli artystyczny duet Alexander Groves i Azusa Murakami łączący sztukę, design i film, Yoko Choy, redaktor chińskiego wydania magazynu „Wallpaper”, znana dziennikarka pisząca o designie, Joseph Grima, kurator Sanatorium Paimio, architekt, założyciel Space Caviar, dyrektor kreatywny Design Academy Eindhoven i Mirkku Kullberg, dyrektor generalna Sanatorium Paimio i założycielka Glasshouse Helsinki.
Więcej informacji i aktualności można znaleźć na stronie Sanatorium Paimio.
Zdjęcie: serwis prasowy Alvar Aalto Foundation