top
Wydarzenia:

Salone del Mobile.Milano 2024 – to warto zobaczyć

62. edycja targów, która rozpoczyna się jutro, potrwa do 21 kwietnia. Oto najciekawsze wydarzenia z udziałem zagranicznych marek obecnych w Polsce i hity rodzimych producentów, którzy wystawiają się na Salone del Mobile.Milano.

4
Salone del Mobile.Milano - plac betonowy w mieście, przechodnie w głębi blok mieszkalny z dużą ilością roślinności na elewacji
Fot. © Alessandro Russotti / Salone del Mobile.Milano, Piazza Gae Aulenti, Milano Salone del Mobile.Milano 2024. Where Experience Evolves. Communication Project Publicis Group. Scientific Curator Paolo Ciuccarelli

Salone del Mobile.Milano i cały Milan Design Week zapowiadają się bardzo interesująco. Na trwające tydzień najważniejsze wydarzenie w branży wnętrzarskiej złożą się wystawy w targowych halach i prezentacje w ramach Fuorisalone. W tym roku organizatorzy przygotowali bogaty i zróżnicowany program kulturalny – spotkania, dyskusje, eventy, pokazy instalacji.

Zanim zrelacjonujemy przebieg imprezy, sprawdziliśmy, co dobrze znane w Polsce marki zagraniczne i rodzimi producenci pokażą w Mediolanie – na stoiskach i w mieście, które przez najbliższe dni będzie żyło designem.

Salone del Mobile.Milano 2024 – znane marki w Mediolanie

Franke w ramach Fuorisalone 2024 koncentruje się na systemie Mythos Water Hub, który zapewnia stały dostęp do pięciu rodzajów wody, w tym przefiltrowanej, schłodzonej i gazowanej. Nowość, nagrodzona Red Dot 2024, zostanie zaprezentowana w mediolańskim showroomie marki przy Via Pontaccio 18.

Duravit świętuje 30. rocznicę stworzenia dla tej marki przez Philippe’a Starcka szafki Starck Barrel. Szafka podumywalkowa z umywalką meblową to duet o formie inspirowanej kształtem wiadra, który jest ikoną designu.

Phillippe Starck w kontekście jubileuszu stwierdził, że już lata temu prognozował, iż łazienka stanie się salonem kąpielowym, i dodał, że u nikogo prócz firmy Duravit, z którą słynny designer rozpoczął współpracę w 1994 r., nie znalazł zrozumienia.

Miele zaprezentuje na Salone del Mobile.Milano urządzenia do zabudowy w nowej kolorystyce: matowej czerni Obsidian Black Matt i Pearl Beige – połączenia szarości i beżu w ciepłej tonacji. Obie linie kolorystyczne już wkrótce będą dostępne w Polsce. Podczas tegorocznej edycji targów firma Miele będzie świętowała swoje 125. urodziny.

AXOR, marka będąca częścią Grupy Hansgrohe, zaprezentuje w Mediolanie kolekcje powstałe we współpracy ze światowej sławy projektantami – Philippe’m Starckiem, Antonio Citterio, Jean-Marie Massaud’em oraz duetem Barber Osgerby. Szczęściarze będą mieli okazję spotkać się z tymi wielkimi postaciami świata designu.

Laufen w ramach Milan Design Week pokaże wystawę „Archeologia koloru”, która jest wynikiem multidyscyplinarnej pracy badawczej Roberto Sironiego – analizy starożytnej ceramiki ośmiu cywilizacji. Za kreację przestrzeni „The Laufen Space”, w której będzie można zapoznać się z efektami tej wyjątkowej współpracy odpowiadają studio Lys i Beda Achermann.

Cosentino w historycznych murach Teatro Gerolamo zaplanowało pokaz instalacji EARTHIC® LAB powstałej we współpracy ze światowej sławy projektantami ze studia FormaFantasma. Wystawa w ramach Fuorisalone będzie jednocześnie premierą kapsułowej kolekcji EARTHIC® i nowego materiału Silestone®XM. Firmę można odwiedzić także na targowym stoisku.

TON przygotował na targi całkiem pokaźny pakiet nowości: nowe logo, nową stronę, nowy brandbook i nowy produkt, który łączy klasyczne krzesło nr 14 i wizję szwedzkich projektantów ze studia Claesson Koivisto Rune, czyli godzi tradycję i nowoczesność – drewno i futurystyczną tkaninę polo.

Dornbracht promuje w Mediolanie Aquahalo, zaprojektowany przez Michaela Neumayra prysznic o rzeźbiarskiej formie inspirowany klasycznym kryształowym żyrandolem. Można go obejrzeć w nowym salonie wystawowym w centrum dzielnicy Brera (Via Palermo 19A).

Fameg przywiezie na Salone del Mobile.Milano nie tylko produktowe nowości, ale zaprezentuje się także jako marka w premierowej odsłonie. Pokaże efekty kilkunastomiesięcznej pracy Studia Pawlak & Stawarski nad nowym wizerunkiem. Wśród prezentowanych mebli znajdą się kolekcje „Riso” duetu Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski oraz „Linia” Sylvaina Willenza.

Omnires, polska marka specjalizująca się w rozwiązaniach przeznaczonych do wyposażenia łazienek i kuchni, będzie obecna na targach po raz pierwszy. Jej stoisko, zaprojektowane przez Łoskiewicz Studio, wypełnią bestsellerowe kolekcje. Inspirujące podejście firmy do synergii sztuki, wody i odpowiedzialnego designu odzwierciedli kreacja „The Art of Water Design”.

Paged zaprasza odwiedzających targi na premierę krzesła „Icho Mio” (proj. Studio Szpunar) w nowej odsłonie kolorystycznej. Przedstawi również m.in. nową wersję modelu „Prop”, zaprojektowanego także przez studio prowadzone przez Nikodema Szpunara, oraz „Drum” autorstwa Studia Ganszyniec. Maja Ganszyniec odpowiada również za design stoiska.

Barlinek zaznaczy swoją obecność na Salone del Mobile.Milano na stoisku Zięta Studio. Na podłogę u Oskara Zięty, współpracujący z designerem producent Deski Barlineckiej, wybrał ze swojej oferty Jesion Milkshake Grande.

Salone del Mobile.Milano w designdoc.pl

Bądźcie z nami podczas tygodnia designu w Mediolanie. Zachęcamy do odwiedzania naszych mediów społecznościowych. Wydarzenia Salone del Mobile.Milano i Milan Design Week 2024 relacjonować będzie dla designdoc.pl Aleksandra Tefelska, która przybliżyła naszym czytelnikom edycję 2022 w artykule „Salone del Mobile.Milano – co przyniesie festiwal w nowej odsłonie”.

Wywiad ze Stefanen Scholtenem – „Stefan Scholten dla Forbo Flooring: koloru „not too little, not too much” – jedną z wybitnych postaci biorących udział w Milan Design Week 2023 przeprowadziła w Mediolanie Iwona Ławecka-Marczewska.

Fot. serwis prasowy Salone del Mobile.Milano