Salone del Mobile.Milano – co przyniesie festiwal w nowej odsłonie
Tegoroczna, jubileuszowa edycja targów Salone del Mobile.Milano zapowiada się z rozmachem, ale w nieco innym duchu niż dotychczas. Będzie interaktywnie i holistycznie.
Siódmego czerwca 2022 roku rozpoczną się wyczekiwane, sześćdziesiąte Salone del Mobile.Milano, które potrwają do 12 czerwca. Główna tematyka: zrównoważony rozwój i świadomość ekologiczna, zarówno w projektowaniu jak i w wykorzystaniu przedmiotów w życiu codziennym. – Potrzebujemy dziś etycznego podejścia do projektów – deklaruje Maria Porro, prezeska Salone. Targi obejmą siedem wydarzeń odbywających się we wszystkich dwudziestu czterech pawilonach dzielnicy Rho Fiera. Ekspozycje 2000 wystawców zajmą powierzchnię aż 200 tysięcy metrów kwadratowych. Utrzymano zeszłoroczną formułę targów, czyli koncepcję „Supersalone”, bardziej interaktywną, bez stoisk, za to ze wspólnymi przestrzeniami do rozmów i odpoczynku. Wiele wydarzeń będzie transmitowanych w internecie, a po zakończeniu targów z nagrań powstaną podcasty.
Salone del Mobile – style
Salone del Mobile to historycznie przede wszystkim targi producentów mebli, podzielone na trzy style: Classic, Design i xLux. Kolejną częścią będzie wystawa dodatków. Natomiast Eurocucina jest wydarzeniem poświęconym nowatorskim i interaktywnym rozwiązaniom w wyposażeniu kuchni, zaś na Salone Internazionale del Bagno (targi łazienek), zostaną przedstawione możliwości projektowe mające służyć powstrzymaniu nadmiernego zużycia wody. Ponieważ w czasie długich miesięcy lockdownu przestrzeń domowa częściowo przejęła funkcję biura, strefę targów pod nazwą „Workplace 3.0” poświęcono kwestii postpandemicznego sposobu pracy i rozwiązaniom umożliwiającym bardziej funkcjonalne, wszechstronne i elastyczne wykorzystanie domów.
Salone Satellite, wystawy, dyskusje
Tegoroczne Salone Satellite pod dyrekcją Marvy Griffin odbędzie się pod hasłem „Designing For Our Future Selves” i po raz pierwszy zajmie przestrzenie w halach 1 i 3. Zaprezentuje się tam ponad 300 młodych projektantów poniżej 35. roku życia. W hali poświęconej wzornictwu produktowemu, czyli S.Project (nr 15), architekt Mario Cucinella zaprezentuje instalację „Design With Nature” związaną z przyszłością życia w ekosystemie. Ekspozycja koncentruje się na trzech zasadniczych kwestiach: ekologicznej przemianie, ewolucji mieszkalnictwa i urban mining, czyli pozyskiwaniu surowców do ponownego wykorzystania ze zużytych sprzętów elektronicznych. Wszystkie elementy ekspozycji, po zakończeniu Salone, zostaną przeniesione do różnych części Włoch i będą dalej pełnić swoją funkcję. W tym samym pawilonie odbędą się też panele dyskusyjne, prowadzone przez kuratorki, dziennikarki, krytyczki: Marię Cristinę Didero, Beatrice Leanzę i Chiarę Alessi.
Nowa odsłona
Prezeska Salone, Maria Porro, podkreśla, że tegoroczne targi to już nie tylko, jak przed pandemią, huczne święto designu, to też większe zaangażowanie. Stwierdza jednoznacznie, że „Salone wierzy w potrzebę prawdziwej i natychmiastowej przemiany ekologicznej”, stąd zalecenie skierowane do wystawców, aby materiały wykorzystane do tworzenia targowych instalacji pochodziły z recyklingu lub mogły być ponownie użyte. Będzie można obejrzeć wystawy wielu firm, które projektują wyposażenie wnętrz, mając na uwadze przede wszystkim środowisko naturalne i dobrostan mieszkańców. Dla wielbicieli kina w Sali Kariatydy w Palazzo Reale stanie monumentalna instalacja filmowa site-specific, oparta na 11 wartościach, które od zawsze przyświecały Salone. Zaprezentowanych zostanie 11 filmów autorstwa 11 czołowych włoskich filmowców, wśród nich obrazy Francesci Archibugi i Pappiego Corsicaty.
Fuorisalone
Targom towarzyszyć będą, jak zawsze, setki wydarzeń, wystaw i instalacji w wielu miejscach Mediolanu, pod wspólną nazwą Fuorisalone. Idea przewodnia to przedstawienie alternatywnych materiałów stosowanych w produkcji mebli oraz roli domów jako komórek złożonego organizmu, jakim jest miasto. W tym roku powrócą także ekspozycje w niezliczonych showroomach wielkich marek, których w 2021 roku z powodu pandemii COVID-19 było dużo mniej. Głównymi dzielnicami biorącymi udział w Mediolańskim Tygodniu Designu pozostaną jak dotychczas Brera, Tortona, Isola, Cinque Vie, Quadrillatero Della Moda i Alpha. Szczególnie ciekawe będą jednak nowe lokalizacje, nierzadko oddalone od centrum, zajmujące historyczne i klimatyczne przestrzenie zaadaptowane z myślą o spektakularnych wydarzeniach.
A oto subiektywny wybór najciekawiej zapowiadających się wydarzeń Fuorisalone! W dzielnicy Brera usytuowanej w samym sercu miasta, dokąd turystów przyciągają Akademia Sztuk Pięknych i Galeria Pinacoteca di Brera, wydarzenia Mediolańskiego Tygodnia Designu odbywać się będą pod hasłem „Between Space and Time”. Na Salone del Mobile zadebiutuje marka Porsche. Producent samochodów zaprezentuje w Palazzo Clerici instalację jak ze snów o nazwie „The Art of Dreams”, łączącą delikatność kwiatów i najnowszych technologii, przygotowaną we współpracy z Ruby Barber ze studia Mary Lennox. Nowoczesne techniki wizualne wykorzysta też firma Stark w eksperymentalnej instalacji zatytułowanej „Momentum”, zorganizowanej w przestrzeni Acquario Civico, a przedstawiającej zależność między czasem w sensie naukowym i czasem ludzkiego życia. Wystawę „Variations 2022” znajdziemy tym razem w dwóch pięknych historycznych lokalizacjach: Circolo Filologico Milanese i Palazzo Visconti. Będzie można tam prace międzynarodowych pracowni oraz artystów, takich jak Studio Irvine, Sebastian Herkner, Francesco Faccin, Nigel Coates i Laura Bethan Wood (kurator: studio projektowe Mosca Partners). Przestrzenie Fundacji Giangiacomo Feltrinellego gościć będą koreańską wystawę zatytułowaną „Again, from the Earth’s Foundation”, która porusza temat szacunku dla natury, wykorzystania naturalnych, nieprzerobionych materiałów i rolę rękodzieła w czasach moralnego i ekologicznego kryzysu. W głównym pawilonie Padiglione Brera, w wyjątkowej lokalizacji, czyli w XVI-wiecznym Klasztorze Głównym kompleksu San Simpliciano, odbędą się wystawy marek takich jak CASE Furniture, SCP, VG&P, Isokon Plus i Resident oraz współpracujących z nimi projektantów.
Położona na południowym zachodzie miasta Tortona od lat wyróżnia się za sprawą Superstudio Più i odbywającego się tam w czasie tygodnia designu wydarzenia Superdesign. Tegoroczne hasło to „Płynność i Design”. Patronami Superdesign są niezmiennie od pierwszej edycji Fuorisalone Gisella Borioli, dziennikarka i założycielka Superstudio Group oraz Giulio Cappellini (architekt, projektant, dyrektor artystyczny marki Cappellini). Zachowując ciągłość na przestrzeni lat, prezentują duże firmy oraz prace pojedynczych projektantów i projektantek pod wspólnym hasłem „Looking Ahead”.
Cinque Vie, średniowieczna dzielnica nieopodal katedry Duomo gościć będzie wydarzenia pod wspólnym hasłem „Prototyping Utopias” poświęcone sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich. Jedyna w swoim rodzaju Galeria Rossany Orlandi nazywanej matką chrzestną Salone del Mobile przedstawi ekspozycję „The Danish House”. Marka biżuterii Buccellati pokaże na tarasie zaprojektowanym przez Piero Portaluppiego nową kolekcję sztuki użytkowej projektu Ashley Hicks, Chahan Minassian i Patricię Urquiolę zatytułowaną „Il Galateo – a journey into conviviality”. Dzielnicę Isola położoną na północ od centrum warto odwiedzić dla jej artystycznego klimatu. W tym roku odbędą się tam wystawy, instalacje, warsztaty i rozmowy pod hasłem „Together as One”, nawiązującym do konieczności wspólnego działania wszystkich podmiotów zaangażowanych w przemysł projektowy. Wśród 40 wydarzeń szczególnie ciekawie zapowiadają się „Materialized” i „No space for waste” w głównej lokalizacji Stecca 3. Pierwsza ukazuje zrównoważone wykorzystanie innowacyjnych biomateriałów, druga – rolę odpadów jako surowca w budowaniu.
W „złotej” dzielnicy Quadrilatero della Moda znanej z najdroższych butików projektantów mody Natuzzi przedstawi nowy concept store zaprojektowany przez studio Fabio Novembre, zaś w Palazzo Durini Caproni – instalację „Germogli” autorstwa Marcantonia. Na dwudzieste urodziny marka Tom Dixon zaprezentuje wystawę pod nazwą „TWENTY”, ukazującą dwadzieścia niepokazywanych wcześniej projektów. A to wszystko we wnętrzach Pałacu Serbelloni, siedzibie mediolańskiej filii Sotheby’s. Marka Moooi zaskoczy multisensoryczną wystawą pod nazwą „A Life Extraordinary” stworzoną we współpracy z artystką Adą Sokół i takimi markami jak IDEO i LG OLED. Swoje prace zaprezentują na niej m.in. Cristina Celestino, Andrés Reisinger, Júlia Esqué. We wnętrzach galerii Mimmo Scognamiglio portugalska artystka Joana Vasconcelos zaprezentuje wystawę pt. „Stupid Furniture” – nawiązujące do włoskiej kultury i kuchni organiczne kształty z wielobarwnych materiałów wkomponowane w zabytkowe meble. Nie tylko wielbiciele skandynawskiego designu powinni zobaczyć wystawę norweskiego Centrum Designu i Architektury zatytułowaną „Matter by Norwegian Presence” i ukazującą wpływ naturalnych zasobów i krajobrazu tego pięknego kraju na prace znanych projektantów.
Być może najciekawszą częścią tegorocznego Salone będą wydarzenia organizowana z dala od najpopularniejszych lokalizacji, w nieoczywistych przestrzeniach, wielkoskalowych obiektów przemysłowych. W budynku dawnego szpitala wojskowego w Baggio (MM Inganni), pośród dzikiego parku i w oderwaniu od wcześniejszej tożsamości, odbędzie się zbiorowa wystawa Josepha Grima i Valentiny Ciuffi, prezentująca najciekawsze prace absolwentów europejskich szkół designu. W tamach projektu Alcova pokazane zostaną prace takich twórców i kolektywów jak Leo Rydell Jost, Otherside Objects, The Empty Dinner i Material Fixations. Studio Beyond Space oraz Organisation in Design przedstawią na wspólnej wystawie projekty zarówno młodych projektantów, jak i marek o uznanej renomie, wykorzystując jako tło niezagospodarowane dotąd industrialne przestrzenie dzielnicy Certosa. W postindustrialnej lokalizacji niedaleko Fundacji Prada sześćdziesięciolecie świętować będzie marka Flos. Wydarzenie pod nazwą „See The Stars Again”, którego kuratorem zostało studio Calvi Brambilla, zaprezentuje nowy kierunek – jak zapowiadają organizatorzy — koncept wystawowy zmieniający sposób postrzegania i sprzedaży produktów. Tuż nad dzielnicą Lambrate, w Galerii Assab One, japońska marka Tajimi Custom Tiles zaprezentuje ceramiczne obiekty eksperymentalne, sygnowane przez międzynarodowych projektantów, takich jak Max Lamb, Kwangho Lee oraz Ronan i Erwan Buroullecowie. Podczas wystawy Chromatic House w Museo Bagatti Valsecchi na debiutanckiej ekspozycji Hommes Studio będzie można doświadczyć multisensorycznych doznań — podczas odkrywania tradycyjnego domu w wersji meta uruchomione zostaną wszystkie zmysły. Zaventem Atelier z Belgii przejmie na czas Tygodnia Designu pomieszczenia dawnej fabryki Necchi w Baranzate razem z Baranzate Atelier. Wspólnie zaprezentują koncepcję odkrywania niezamieszkałej przestrzeni, pod kuratorskim nadzorem architekta Lionela Jadota. Studiopepe autorstwa Arianny Lelli Mami i Chiary Di Pinto przedstawi projekt Świątyni dla Galerie Philia oparty na archetypicznej koncepcji greckiego miejsca kultu. Wieczorem ósmego czerwca odbędzie się tam potańcówka z Je T’aime Party x Collectible Fair Event.
Polskim akcentem na Salone będzie wystawa Marcina Rusaka pod tytułem „Unnatural Practice”, której kuratorem jest Federica Sala. Autor użył zatopionych w żywicy roślin w różnym stanie rozkładu do zbudowania ekspozycji kontrastującej to, co trwałe z tym, co nietrwałe. Wystawa Matyldy Krzykowski „You Don’t Want Space, You Want To Fill It” zaprezentowana zostanie przez Marsèll Paradise. Prace współczesnych twórców z wielu dziedzin, w tym performerów i muzyków, m.in. Lisy Ertel, Fenny Schilling, Phillipa Schuellera czy Collo zilustrują poruszanie się między kontekstami — od wizualnego do performatywnego, od naturalnego do sztucznego, od ludzkiego do zwierzęcego, od namacalnego do dźwiękowego.
Po intensywnych wrażeniach na Salone i Fuorisalone będzie gdzie odpocząć. W całym mieście znajdziemy tymczasowe instalacje z drzew i kwiatów, pływające ogrody i skąpane w kwiatach ronda. Warto zajrzeć do kwiaciarni Radaelli, gdzie zaprezentowany zostanie projekt pt. „Florilegio” Cristiny Celestino, która w historycznej przestrzeni poszukuje harmonii pomiędzy designem a przyrodą. Jak powiedział burmistrz Mediolanu Giuseppe Sala podczas konferencji prasowej poprzedzającej Salone del Mobile, „wszechogarniająca energia Salone z pewnością rozpali miasto!”.
Subiektywnego przeglądu najciekawszych festiwalowych wydarzeń dokonała dla designdoc.pl Aleksandra Tefelska – prawniczka z wykształcenia, z zamiłowania od lat związana z projektowaniem wnętrz. Certyfikowana House-Coach. Ukochane miasta: od dzieciństwa Paryż, ostatnio Kopenhaga, gdzie ukończyła Instytut House-Coachingu. Pasjonatka podróży, fotografii, gór i i dobrego designu.