top
Wydarzenia:

Szkło w nowoczesnej architekturze – najlepsze przykłady

Grand Prix konkursu Saint-Gobain Glass Design Awards za najlepszy projekt z oryginalnym zastosowaniem rozwiązań szklanych otrzymała pracownia PORT. Realizacja Przedszkole przyniosła jej zwycięstwo również w kategorii „Otwarte wnętrza”. Nagrodzono także Marlenę Wolnik oraz studio INDO Architekci.

5
Saint-Gobain Glass Design Award. Realizacja autora nagrodzonej pracy w kategorii Otwarte wnętrze
Laureat w kategorii Otwarte wnętrze i GRAND PRIX, fot. serwis prasowy

Konkurs Saint-Gobain Glass Design Award rozstrzygnięto podczas uroczystej gali w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie. Wydarzenie było także okazją do dyskusji na temat roli szkła we współczesnej architekturze. Była to pierwsza edycja konkursu Saint-Gobain Glass Design Award zorganizowanego przez firmę Saint-Gobain Glass Polska, wiodącego producenta szkła i rozwiązań szklanych. Konkurs, skierowany do projektantów i architektów oraz studentów, promuje szkło jako jeden z podstawowych materiałów stosowanych od lat w architekturze, doceniany za walory estetyczne i funkcjonalność : wysoką przepuszczalność światła, rzeczywiste odwzorowywanie barw, izolację cieplną oraz dobre właściwości akustyczne. Liczba nadesłanych prac przerosła oczekiwania organizatorów. – Nie spodziewaliśmy się, że będzie niemal 300 zgłoszeń, spośród których ponad 200 zostało zakwalifikowanych i ocenionych przez jury – powiedział podczas gali Rafał Jurczyk, Dyrektor Generalny Saint-Gobain Glass & Glassolutions.

Skład sędziowski

Nadesłane na konkurs Saint-Gobain Glass Design Award prace oceniło jury w składzie: arch. Agnieszka Kalinowska-Sołtys, przewodnicząca jury (APA Wojciechowski Architekci, Prezes Zarządu Głównego SARP), arch. Marta Sękulska-Wrońska (WXCA, Prezes Oddziału Warszawskiego SARP), arch. Bogusław Barnaś (BXBstudio), arch. Przemo Łukasik (Medusa Group), arch. Magdalena Federowicz-Boule (Tremend), prof. Jan Sikora (ASP Gdańsk, Sikora Wnętrza), dr hab. Szymon Hanczar (ASP Wrocław, hanczar studio), Marcin Szczelina (Architecture Snob) oraz Benedykt Korduła (Saint-Gobain Solutions). Pula nagród wyniosła 70 tys. złotych – autorzy zwycięskich projektów w poszczególnych kategoriach otrzymali po 10 tys. złotych, natomiast laureat Grand Prix – 30 tys. złotych.

Saint-Gobain Glass Design Award. Widok budynku nocą, oświetlonego. Widoczna fasada jest cała przeszklona.
Laureat w kategorii Otwarte wnętrze i GRAND PRIX, fot. serwis prasowy

Otwarte wnętrza

W kategorii „Otwarte wnętrza” – projekt wnętrza prywatnego lub użyteczności publicznej, uwzględniający koncepcję podziału przestrzeni z wykorzystaniem rozwiązań ze szkła Saint-Gobain Glass – nagrodę otrzymała Pracownia i Studio Architektury PORT za projekt Przedszkole. W uzasadnieniu, które przeczytała wręczająca nagrodę Magdalena Federowicz-Boule w towarzystwie Magdaleny Piękosz, Dyrektor Marketingu Saint-Gobain Glass & Glassolutions, jury zwróciło uwagę na to, że od małego powinniśmy się uczyć żyć w symbiozie z otoczeniem, a przez otaczającą architekturę zyskać spokój wewnętrzny. Projekt przedszkola to minimalistyczne podejście do tego zadania, pokazujące, jak istotny jest każdy detal, np. dopasowane do wzrostu dzieci okna czy inne elementy skalą odpowiadające na potrzeby młodego użytkownika. Wnętrze przenika się z zewnętrzem, tworząc jeden harmonijny świat. Nagrodzony projekt jest najlepszym przykładem, że niezbędne do wychowania i edukowania przyszłych pokoleń elementy takie jak kolory, struktury i tekstury znajdziemy poprzez kontakt z naturą.

Saint-Gobain Design Award. Fasada butikowego hotelu Warshauer w Krakowie.
Laureat w kategorii Harmonia z otoczeniem, fot. serwis prasowy

Harmonia z otoczeniem

W kategorii „Harmonia z otoczeniem” konkursu Saint-Gobain Glass Design Award, w której najważniejsze było wyjątkowe i spójne połączenie szklanej fasady z otoczeniem, jury nagrodziło butikowy Hotel Warszauer zaprojektowany przez pracownię INDO Architekci. Nagrodę wręczyli Marcin Szczelina i Monika Kołodziejczyk, Dyrektor Personalna w Polsce i w Ukrainie. Redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob” przytoczył słowa uzasadnienia Jury o pożądanym działaniu, jakim jest uzupełnianie miejskiej zabudowy o tzw. plomby, czyli budynki wstawiane w niewielkie puste przestrzenie pomiędzy istniejącą zabudową. Zwycięski obiekt dostawiony do ślepej ściany kamienicy tworzy kontynuację ulicznej pierzei w historycznej zabudowie krakowskiego Kazimierza. Elewacja naśladuje rytm i podziały stosowane w historycznych budynkach, ale we współczesnym wydaniu o trójwymiarowej strukturze.

Saint-Gobain Glass Design Award
Laureat w kategorii Przestrzeń funkcjonalności, fot. serwis prasowy

Przestrzeń funkcjonalności

W kategorii „Przestrzeń funkcjonalności” dotyczącej wnętrz, które dają gwarancję funkcjonalności, komfortu i estetyki bez kompromisów w kwestii światła, akustyki i designu zwyciężył projekt Dom pod lasem w Rybniku pracowni Marlena Wolnik MWArchitekci. Wręczający nagrodę Przemo Łukasik – a na scenie towarzyszył mu Michał Ciesielski, Dyrektor ds. marki, komunikacji i cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce – podkreślił w imieniu całego jury, że w tej kategorii wygrał projekt, który wynika wprost z architektury zewnętrza, czerpie z kontekstu, otoczenia. Ogromne przeszklenie wpuszcza do wnętrza nie tylko światło, ale też piękną, leśną przestrzeń.

Saint-Gobain Glass Design Award. Budynek wyglądający jak pudełko pokryte lustrem stoi na środku placu.
Laureat w kategorii Fascynacja bryłą, fot. serwis prasowy

Fascynacja bryłą

W kategorii „Fascynacja bryłą” – projekt fasady budynku z zastosowaniem selektywnych i energooszczędnych rozwiązań Saint-Gobain Glass – jury ponownie wyróżniło Marlenę Wolnik z pracowni MWArchitekci, tym razem za projekt siedziby Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej. Jak przeczytał wręczający nagrodę Szymon Hanczar, jury doceniło architektoniczny gest, jakim było zestawienie lustrzanej bryły obiektu ze zdegradowaną przestrzenią zabudowań fabrycznych oraz proste działanie polegające na niestandardowym wykończeniu pawilonu poszyciem z polerowanej blachy i szkleń. W efekcie niemy obiekt pawilonu stanowi przestrzeń ekspozycji, oddając cześć otoczeniu i użytkownikom, jest też elementem interakcji z odbiorcą, z którym nawiązuje bezpośredni dialog. Nagrodzony obiekt jest świetnym przykładem czytania potrzeb i kreowania efektu funkcjonalnego i wizualnego, przy jednoczesnym oszczędnym działaniu projektowym, co zostało uznane za znaczący atut projektu. Statuetkę wraz z Szymonem Hanczarem wręczyła Monika Rezulak (Dyrektor Sprzedaży Projektowej Saint-Gobain Solutions).

 

Saint-Gobain Glass Design Award – Grand Prix

Grand Prix konkursu Saint-Gobain Glass Design Awards za najlepszy i wyjątkowy projekt z oryginalnym zastosowaniem rozwiązań szklanych w duchu zrównoważonego rozwoju i designu, wręczyła przewodnicząca jury, Agnieszka Kalinowska-Sołtys w towarzystwie Rafała Jurczyka, Dyrektora Generalnego Saint-Gobain Glass & Glassolutions. Jurorzy postanowili wybrać zwycięzcę nagrody głównej spośród projektów uznanych za najlepsze w swoich kategoriach. Grand Prix trafiło do pracowni PORT za projekt Przedszkole. Jury zachwyciło się tym, jak światło wpada do wnętrz przez przeszklenia i pokazuje niesamowite połączenie drewna, betonu i historycznej cegły. To piękne, niesamowite pole do odkrywania świata przez młodych ludzi.

 

Zdjęcia: serwis prasowy organizatora konkursu Saint-Gobain Glass Design Award