top
Wydarzenia:

Sabine Marcelis dla IKEA

IKEA postanowiła przypomnieć nam o związkach wnętrz, emocji i oświetlenia. Na swojego sojusznika wybrała Sabine Marcelis, projektantkę zafascynowaną światłem. W kolekcji Varmblixt jedne przedmioty są źródłem światła, inne pozwalają mu przez siebie przepływać lub kradną kolory.

3
Sabine Marcelis poprawia zawieszoną na ścianie lampę z kolekcji dla IKEA
Sabine Marcelis, fot. serwis prasowy IKEA

Sabine Marcelis urodziła się w Nowej Zelandii, ale dziś mieszka w Rotterdamie. Studiowała na Victoria University w Wellington, ukończyła prestiżową Design Academy w Eindhoven. Zajmuje się wzornictwem użytkowym, instalacjami artystycznymi i projektowaniem przestrzeni.

Przytrzymać nieuchwytne

W designie szuka miejsca dla tego, co ulotne, efemeryczne i zmienne, a do pracy zatrudnia nie tylko materię, ale też światło i naturę. Jej projektem dyplomowym była instalacja do produkcji domowego wina, dzięki której można było podglądać cały proces. W swojej karierze między innymi osładzała wnętrza cukierkowo kolorowymi kostkami Candy Cubes i ustawiała na londyńskim placu marmurowe obrotowe krzesła. W zaprojektowanym przez Miesa van der Rohe barcelońskim pawilonie stoi jej ekspozycja No Fear of Glass.

Projektantka Sabine Marcelis trzyma w dłoniach bursztynową szklaną misę
Sabine Marcelis, fot. serwis prasowy IKEA

Sabine Marcelis w katalogu

Designerka współpracowała już wcześniej ze szwedzkim gigantem – uczestniczyła w pracach nad IKEA Art Event 2021. Na wiosnę 2023 roku w sklepach pojawi się nowa, stworzona we współpracy z IKEA kolekcja Varmblixt. Pięć zaprojektowanych przez Marcelis lamp na dłużej zostanie w katalogu, pozostałe przedmioty będzie można kupić w ramach limitowanych serii.

Varmblixt jest pełna światła i łagodnych barw. Uwielbiam, gdy światło ożywia rzeczy i nadaje dynamizmu nieruchomym przedmiotom – opowiada Sabine Marcelis.

Złota godzina

Dominujący w kolekcji kolor meandruje gdzieś między ciepłem miodu a złocistością wschodzącego księżyca, uzupełnia go miętowa zieleń, biel i neutralna przezroczystość szkła, które można napełnić i światłem, i tęczowo kolorowym koktajlem.

Celem tej kolekcji było stworzenie produktów, które wprowadzą do domu uczucie ciepła i pomogą stworzyć w nim pozytywną atmosferę – wyjaśnia projektantka. Dobierając paletę kolorystyczną, w dużej mierze inspirowałam się ciepłym wieczornym światłem, które wprowadza mnie w dobry nastrój – dodaje.

Elementy kolekcji Sabine Marcelis: minimalistyczny kinkiet na ścianie, dywan i dwa stoliki, zielony i brązowy
Fot. serwis prasowy IKEA
Mniejsze miętowe i większe bursztynowe misy-pojemniki w kształcie obwarzanków
Fot. serwis prasowy IKEA

Sabine Marcelis zakrzywia światło

Gwiazdą pierwszej wielkości w nowej kolekcji jest wisząca lampa z wyginanych szklanych rurek. Wieloramienna i jasnomleczna, przypomina nieco głębinowe stworzenia, zawieszone w morzu jak w stratosferze. Poszczególne rurki zgodnie z zamysłem projektantki można dowolnie ustawiać.

W moich pracach często przewija się motyw zakrzywiania światła. Chciałam wprowadzić go do kolekcji w wydaniu ogołoconym do podstaw – podkreśla Marcelis.

Wisząca nad stołem lampa z białych szklanych rurek, na stole stoi mały wazon i zielona misa-pojemnik w kształcie obwarzanka
Fot. serwis prasowy IKEA

Designerka jest szczególnie dumna z drugiej, ściennej lampy. Idealne koło lekko odchyla się od pionu, zamiast cienia rzucając na ścianę światło. W kolekcji są też: eteryczne lustro z podświetleniem, minimalistyczne jak przecinek lampy ścienne i rzucający rozproszone bursztynowe światło obwarzanek, który można postawić na półce albo zawiesić na ścianie. Obwarzanek to jedna z ulubionych form projektantki.

Jest obecny w moich pracach, ponieważ to idealnie zamknięty kształt – nie ma początku ani końca. To kompletna forma. Dostrzegam w niej doskonałą równowagę – wyjaśnia projektantka.

Światło i szkło

Kształt obwarzanka Sabine Marcelis nadała też dwóm misom z malowanego szkła z pokrywkami, jednej miodowej, drugiej w kolorze mięty. Ciepłe kolory zachodzącego słońca wplotła też w wełniany dywan, na którym można ustawić stoliki kawowe jej projektu. A na nich – czemu nie – zestaw koktajlowy, z kieliszkami, szklankami, karafką i szklanymi mieszadełkami.

Lampa ścienna w kształcie koła ze szklanej rurki, lekko odgięta od ściany - światło pada na ścianę,, wnętrze oświetlone jest pośrednio
Fot. serwis prasowy IKEA
Dywan w miodowożółtym kolorze, o nieregularnym kształcie dwóch nakładających się prostokątów. Na dywanie stoi bursztynowa misa
Fot. serwis prasowy IKEA
Zestaw szklanek, kieliszków i szklanych mieszadełek. Naczynia wypełnione są bursztynowym płynem i oświetlone z boku, tak, że rzucają długie kolorowe cienie
Fot. serwis prasowy IKEA
Okrągłe lustro bez ramy, w lustrze odbija się lampa z białych szklanych rurek
Fot. serwis prasowy IKEA

 

Nowa kolekcja w zamierzeniu IKEA ma zachęcić nas do testowania tego, jak oświetlenie może zmieniać charakter naszych domów i mieszkań, a także jak wpływa na nasz nastrój i emocje.

Za pomocą tej kolekcji bawimy się poszczególnymi elementami światła – kolorem i temperaturą barw, światłem bezpośrednim i odbitym – czym wzmacniamy emocjonalną atmosferę wnętrza – twierdzi Anna Granath z IKEA.