top
Wydarzenia:

Designer kreatorem mody – Ronan Bouroullec projektuje dla Issey Miyake

Ronan Bouroullec, ze słynnego duetu braci Bouroullec, stworzył dla Issey Miyake kolekcję „Immersed in the Wilds of Creativity” – zachwycające kreacje, modowe dzieła sztuki. Premierowy pokaz odbył się w styczniu w Paryżu.

3
Bouroullec - fragnenty trzech postaci ubranych w różnokolorowe stroje z plisowanego materiału
Fot. serwis prasowy Issey Miyake

Czy zastanawialiście się już, co będziecie nosili jesienią i w zimowe dni następnego roku? Dla miłośników designu mamy podpowiedź. Ronan Bouroullec – znany w branży wnętrzarskiej ze świetnych projektów, które stworzył w duecie z Erwanem, jako jeden z braci Bouroullec – zaprojektował dla Issey Miyake kolekcję Homme Plisse Issey Miyake na jesień/zimę 2024/2025 zatytułowaną „Immersed in the Wilds of Creativity”, której premiera odbyła się 18 stycznia w paryskim Palais de Tokyo. Pierwszy kontakt ze słynnym domem mody Ronan Bouroullec miał w roku 2000, gdy z bratem zaprojektowali na zlecenie Issey Miyake butik dla kolekcji „A-POC”.

Bouroullec - modele idą po wybiegu na pokazie mody

Bouroullec - trzech model na pokazie

Bouroullec - zbliżenie na ubrania, fragmenty sylwetek kilku osób

„Immersed in the Wilds of Creativity”

Kreując własną kolekcję mody – „Immersed in the Wilds of Creativity” – designer skupił się na kreatywnych materiałach i ich dialogu ze sztuką. W trakcie procesu tworzenia badał relacje między koncepcją graficzną, a jej realizacją. Wnioski nasunęły się same. Nie wystarczy przeniesienie na tkaniny wizualizacji dekoracyjnych motywów i wzorów. Trzeba zderzyć je z potrzebami ludzkiego ciała i wymogami, jakie ono stawia, skonfrontować z sylwetką, która sama podpowiada, w jakim kierunku powinien podążyć kreator, by powstała harmonijna całość.

Bouroullec - modele wchodzą na pokaz mody

Bouroullec - model na pokazie mody

Bouroullec - model na pokazie mody

Bouroullec - model na pokazie mody– Praca z zespołem projektantów Issey Miyake była dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Podczas kreatywnych sesji, dowiedziałem się wiele na temat tego, w jakich obszarach moje działania są zbieżne z tym, co robią kreatorzy mody, a w jakich całkowicie różne. Synergia, nasze współdziałanie i różnice między modelami pracy sprawiły, że ten projekt był tak inspirujący i przyniósł mi tak wiele satysfakcji – stwierdził Roman Bouroullec.

Rysowanie jest ważną składową pracy Ronana i jego codzienną praktyką. Rysunki designera mają w swoich zbiorach prywatni kolekcjonerzy, galerie, muzea i fundacje.

Bouroullec - model na pokazie modyLinia, nazwana „Drawing”, wyróżnia się w sposób szczególny. Stroje uszyte są z charakterystycznej dla marki Issey Miyake plisowanej tkaniny. Tworząc je autor zgłębiał relacje między rysunkiem a ubraniem. Płaszczyzny w dziele sztuki białe, niezarysowane, przekładał na fragmenty garderoby, a cieniowanym plisom nadał żywe, głębokie kolory rysunku. W płaszczach z linii „Drawing” autorskie grafiki designera są wydrukowane na poliestrowej tkaninie techniką sitodruku, z użyciem wielu oddzielnych matryc – dla każdego koloru osobnej – z wydobytą głębią koloru i poszanowaniem wszelkich niuansów kolorystycznych oryginalnego rysunku.

Ronan Bouroullec – transfer ze świata designu do mody

Francuskiemu projektantowi, urodzonemu w 1971 r. w Quimper w Bretanii, światową sławę przyniosły projekty tworzone w duecie z bratem Erwanem na zlecenie prestiżowych marek wnętrzarskich, m.in. Cappellini, Vitra, Axor, Flos, Artek, Alessi, Kartell, Magis, Ligne Roset.

Bouroullec - mężczyzna siedzi przy biurku i coś szkicuje
Ronan Bouroullec przy pracy, fot. Marion Berrin / serwis prasowy Issey Miyake

Duet Bouroullec ma w bogatym portfolio projekty mebli, lamp, armatury, przestrzeni publicznych, architektury, jak również instalacje. Dzieła braci Bouroullec są prezentowane na ekspozycjach muzeów i instytutów designu na całym świecie.

Zdjęcia: serwis prasowy Issey Miyake