Poznań. Kamienica z zegarem zmieni oblicze. Czym będzie Skarbiec?
Skarbiec – nowa inwestycja przy Placu Wolności. W zabytkowej kamienicy poddanej rewitalizacji i dobudowanej części powstaną apartamenty. Inwestor to Piotr Wit Voelkel z Grupy Kapitałowej VOX.
Krótko na temat
Skarbiec ma sprawić, że poznaniacy wrócą do centrum miasta. Nazwano tak nową inwestycję przy Placu Wolności. Plac Wolności, w sąsiedztwie Starego Rynku, Muzeum Narodowego, licznych galerii, jest jedną z najbardziej prestiżowych lokalizacji w stolicy Wielkopolski. Zabytkowa kamienica pod numerem 15, dobrze znana wszystkim poznaniakom ze względu na wiszący na niej przez lata elektroniczny zegar, zmieni oblicze.
Gmach jest zachowany w doskonałym stanie, dlatego większość prac obejmie jego rewitalizację, a także dostosowania tkanki budynku do nowej, mieszkalnej funkcji. Inwestorem jest Piotr Wit Voelkel stojący na czele Grupy Kapitałowej VOX. Reprezentacyjny budynek zostanie w całości odrestaurowany. Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Tekktura, pod nadzorem i we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Skarbiec a kamienica z zegarem
Gmach przy Placu Wolności 15 został wzniesiony w 1911 roku, dla niemieckiego banku Ostbank für Handel und Gewerbe, czyli dla Banku Wschodniego. Zaprojektowali go berlińscy architekci Richard Bielenberg i Josef Moser. Budynek, będący przykładem architektury przejściowej pomiędzy barokiem a art deco, łączy w sobie cechy charakterystyczne dla obu epok. Elewacja kamienicy pokryta jest w całości kamieniem, reprezentacyjne pomieszczenia mają pięć metrów wysokości, a podłogi korytarzy wyłożone są marmurem. Nie brakuje ozdobnych okuć, finezyjnych witraży oraz dzieł ówczesnych mistrzów stolarstwa. W podziemiu znajduje się skarbiec, od którego wzięła nazwę cała inwestycja.
Skarbiec – zamieszkać w zabytku
W zabytkowej kamienicy będzie 36 apartamentów różnej wielkości i wysokości, zarówno małe mieszkania typu studio, o powierzchni ok 29 m², jak i duże od 75 m² do 110 m². W wysokich na pięć metrów wnętrzach powstaną apartamenty z antresolami przeznaczonymi na strefę sypialnianą. Jeden z apartamentów będzie pod wieloma względami wyjątkowy. Powstanie w miejscu, gdzie odbywały się posiedzenia zarządów banków. Wystrój wnętrza zachowa historyczny charakter.
– Unikatowym apartamentem jest położony na pierwszym piętrze, ponad 230-metrowy lokal z widokiem na Plac Wolności, obejmujący zabytkową salę kominkową. To mieszkanie jako jedyne, będzie zachowane w niezmienionym stanie, także w zakresie jego obecnego wnętrza. Znajdują się w nim historyczne zabudowy meblowe, balkon z unikatową balustradą nad głównym wejściem, sufitowe ornamenty, fascynujące witraże okienne oraz centralne miejsce – kamienny, bogato zdobiony kominek. Taka przestrzeń tworzy niecodzienne tło dla wyjątkowej aranżacji i z pewnością zainteresuje tych klientów, którzy chcą mieszkać w przestronnym wnętrzu z historyczną duszą – wyjaśnia Agata Olszyńska, odpowiedzialna za sprzedaż i marketing inwestycji.
[Zdjęcie sali kominkowej wykonane przed rozpoczęciem inwestycji otwiera artykuł – przyp. red.]
Skarbiec w nowej roli
Wnętrze dawnego skarbca mieszczącego się w podziemiach gmachu zostanie przegłębione i dostosowane do nowej funkcji. Będą w nim w przyszłości strefy wspólne dla mieszkańców budynku – pokój klubowy ze stołem bilardowym i przestrzenią relaksu oraz kameralna sala kinowa. Zabytkowe wrota skarbca pozostaną w obiekcie jako pamiątka dawnego przeznaczenia budynku. Zostaną wyeksponowane w przestrzeni ogólnodostępnej.
Główne wejście do gmachu podkreślają od frontu okazałe kolumny. Po przekroczeniu progu budynku uwagę zwracają szerokie kamienne schody prowadzące do lobby. Dalej, przez wewnętrzne kameralne patio będzie przechodziło się do nowej części budynku. W miejscu dawnej sali bankowej powstanie wypełniony zielenią skwer. W otoczeniu roślinności i małej architektury w przyszłości wystawione będą dzieła sztuki. Inwestor przewiduje, że skwer stanie się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Skarbca.
Skarbiec – nowoczesne sąsiedztwo
Do kamienicy zostanie dobudowana nowa część, która powstanie wokół zielonego patio. Będzie tam 20 apartamentów dwupokojowych z loggiami, o powierzchniach od 30 m² do 39 m². W szczytowej części kondygnacji nowo wybudowanego obiektu znajdą się dwa nowoczesne penthouse’y z dużymi przeszkleniami, tarasami i widokiem na miasto.
W kamienicy, poza apartamentami, zaprojektowano pięć lokali użytkowych, z myślą o usługach dla mieszkańców, a także poznaniaków odwiedzających Skarbiec. Powstaną one głównie wokół kameralnego patio. Dojście do nich będzie przez główne wejście do budynku. Lokal użytkowy zaplanowany jest również w zabytkowej części. Z niezależnym wejściem od strony ul. Nowowiejskiego, będzie przeznaczony na restaurację lub innego typu gastronomię nie tylko dla mieszkańców, ale dla wszystkich poznaniaków.
Skarbiec i innowacyjne rozwiązania VOX
Jak wspomnieliśmy, inwestorem jest Piotr Wit Voelkel stojący na czele Grupy Kapitałowej VOX. W działaniach dotyczących Skarbca wykorzystał innowację wprowadzoną przez VOX. Wybrane mieszkania w inwestycji zostały zaprojektowane przy użyciu programu VOXBOX, który umożliwia samodzielne stworzenie projektu pomieszczenia, a następnie jego wykończenie i umeblowanie istniejącymi produktami z portfolio marki. Zanim potencjalny mieszkaniec Skarbca zdecyduje się na kupno mieszkania, może w goglach VR odbyć spacer w wirtualnej rzeczywistości po konkretnym wnętrzu i przekonać się, czy układ pomieszczeń, wystrój i inne elementy mu odpowiadają.
Skarbiec – koncepcja biura Tekktura
Spośród kilku pracowni architektonicznych, które zmierzyły się z tematem rewitalizacji i rozbudowy kamienicy przy Placu Wolności inwestor wybrał biuro Tekktura. Na konferencji prasowej zapowiadającej inwestycję przedstawiciele inwestora podkreślali radość z tego, że zyskał uznanie projekt poznańskiej pracowni. Biuro Tekktura to architekci: Hanna Michalik-Tomczak, Maciej Tomczak, Tomasz Strzyżowski oraz Zespół Projektowy: Jacek Borzych, Wojciech Skowronek, Katarzyna Kozub-Paterczyk. Ich praca została najwyżej oceniona, ponieważ przedstawili najlepszą koncepcję adaptacji budynku komercyjnego do nowej funkcji mieszkalnej. Zachowując wszystkie części budynku objęte ochroną konserwatora, wzbogacili gmach o udogodnienia. Do historycznych przestrzeni wprowadzili windę, rowerownię, klimatyzację oraz halę garażową.
– Rewitalizacja tak ikonicznego dla Poznania budynku to dla nas wyjątkowy projekt. Tutaj ważne jest, by powściągnąć chęć nadmiernej ingerencji. Dyskretnie wprowadzone wartości dodane w postaci funkcjonalnych układów apartamentów czy pożądanych udogodnień, dają nam dodatkową satysfakcję, ale jesteśmy najbardziej skupieni na tym, aby doskonała, klasycyzująca architektura mogła się ponownie objawić mieszkańcom Poznania w całej okazałości. Miasto w imponujący sposób rewitalizuje całą przestrzeń centrum, w tym ostatnio Stary Rynek, ulicę 27 Grudnia czy Św. Marcin. Poznań bardzo na tym zyskuje. Cieszy nas sprzężenie prywatnego kapitału z tym procesem, a jeszcze bardziej fakt, że biuro Tekktura może być jego częścią – stwierdzają architekci.
Koncepcja stworzenia w centrum obiektu zielonego patio oraz rozbudowy istniejącej kamienicy o nowoczesną część przypadła do gustu inwestorowi. Docenił szacunek, z jakim architekci z biura Tekktura podeszli do zabytkowego gmachu i wyczucie, z jakim zaprojektowali nowy budynek. Obie części inwestycji są różne, ale elewacja współczesnej nawiązuje do historycznego frontu. Są na przykład ryflowania (kanele) w płytach elewacyjnych, będące echem charakterystycznych dla zabytkowego budynku kolumn. Pracownia Tekktura odpowiada także za projekt wnętrz Skarbca. Inwestorowi zależało na tym, by pomieszczenia te odznaczały się ponadczasową elegancją i były wykończone wysokiej jakości materiałami, co uwzględniła w projekcie wnętrz autorka, Katarzyna Kozub-Paterczyk.
Skarbiec – z szacunkiem dla historycznej tkanki
Budynek, w którym miały siedziby różne placówki bankowe – ostatnio bank Santander – zachował się w dobrym stanie, bo na przestrzeni lat był wielokrotnie remontowany. W 1945 r., podczas walk o miasto, został prawdopodobnie ostrzelany. Uszkodzenia okładzin kamiennych naprawiono w latach 60. W ramach obecnej rewitalizacji dokonana zostanie renowacja okładzin i rzeźbiarskich elementów kamiennych. Metaloplastyka w otworach architektonicznych elewacji – kraty w oknach piwnicznych, kraty w nadświetlach wejścia głównego od strony Placu Wolności, balustrada tarasu nad portykiem – są dobrze zachowane i zostaną jedynie oczyszczone oraz wyeksponowane. Elewacje od strony dziedzińca, podniesione powyżej pierwotnego poziomu prawdopodobnie w okresie międzywojennym w celu uzyskania dodatkowych pomieszczeń, zostaną starannie oczyszczone i ujednolicone pod względem kolorystyki tak, aby wyeksponować zdobiące je detale.
W niemal niezmienionym stanie zachowały się klatki schodowe oraz wnętrza pomieszczeń konferencyjnych i biurowych na wyższych piętrach traktu frontowego. Przeprowadzone przez inwestora oględziny, pozwoliły na wytypowanie przestrzeni o dużej wartości historycznej, zarówno układu architektonicznego jak dekoracji i detalu zabytkowego. Są nimi np. sztukaterie, boazerie, balustrady czy konstrukcja schodów. Inwestor zapewnia, że wszystkie te elementy zostaną zachowane i z pieczołowitością odrestaurowane, we współpracy i pod nadzorem Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. W stosunku do stanu pierwotnego, największe ingerencje zostaną dokonane w układzie wnętrz oraz ich funkcji, lecz z poszanowaniem zabytkowej tkanki.
– Szczególną wagę przykładamy do komfortu akustycznego i termicznego przyszłych mieszkańców. Drewniana stolarka okienna zostanie odtworzona z zachowaniem historycznych podziałów, ale wykonana będzie w najnowszej technologii. Instalacje, zarówno w części zabytkowej jak i nowej, obejmą wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną i klimatyzację. W hali garażowej przewidzieliśmy miejsce do ładowania samochodów elektrycznych, a na dachu nowej części budynku instalację fotowoltaiczną – wyjaśniają architekci z pracowni Tekktura.
Proces projektowy trwał rok. Obecnie inwestor jest w trakcie pozyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. Gdy ją otrzyma, ruszy budowa – bardzo trudna ze względów logistycznych, bo na teren robót będzie tylko jeden wąski wjazd. Zakończenie prac planowane jest za dwa lata.
Mieliśmy wyjątkową okazję obejrzenia zabytkowej kamienicy przed rozpoczęciem budowy. Jednym ze zwiedzanych przez nas pomieszczeń był historyczny skarbiec. Z zaciekawieniem będziemy obserwować rozwój inwestycji.
Zdjęcia i wizualizacje: serwis prasowy inwestora