top
Wydarzenia:

Radek Brousil – wystawy jednoczesne

Czeski artysta Radek Brousil zaprezentuje ekspozycję „What You See is Not Here Tommorow” jednocześnie w dwóch lokalizacjach. Prace w technice łączącej malarstwo z fotografią będzie można obejrzeć w Londynie i Wrocławiu.

3
Radek Brousil - portret mężczyzny w pracowni, siedzi na krześle, za nim wiszą obrazy
Radek Brousil w swoim studio, fot. Tomas Nosek

Radek Brousil w najnowszej serii prac wraca do malarstwa, nawiązując jednocześnie do swojej fotograficznej przeszłości. W obrazach z tej serii definiuje problemy społeczne, kulturowe i środowiskowe za pomocą nieoczekiwanych interpretacji i terminologii. Analizuje je na poziomach: symbolicznym, osobistym i emocjonalnym.

Polityka i wątki autotematyczne

Łączy refleksje na temat chronopolityki (polityki czasu) i pamięci z zagadnieniami autoreferencyjnymi. Odwołując się do chronopolityki i wybierając obrazy ze swojego archiwum, artysta zastanawia się nad samą fotografią oraz związkiem między konceptualizmem a obrazem, a także między świadomością a podświadomością.

Każdy element czarnych olejnych obrazów na jucie stanowi odniesienie do polityki lub pamięci osobistej i zbiorowej. Prace poruszają również temat pamięci samego materiału i medium fotografii.

Radek Brousil łączy podmalówkę olejną z transferami obrazów, w tym detali wskazówek zegara z fasad kościołów. Najnowsza seria prac artysty powstała podczas rezydencji twórcy w Nowym Jorku.

Sekrety ludzkiego czasu

Radek Brousil zwrócił uwagę na uszkodzone lub całkowicie niesprawne zegary, znajdujące się w przestrzeniach publicznych – na wieżach kościołów, synagog, ratuszy i innych gmachów kojarzących się z władzą. Zegary dawniej były ważnymi obiektami w życiu miast, obecnie stanowią ślad historii i dekoracyjny detal ze starej architektury.

Dla autora wystawy „What You See is Not Here Tommorow” zegary stały się narzędziem, które posłużyło mu do opowiedzenia o relacji między człowiekiem a regułami czasu.

Precyzyjne struktury i formy organiczne

W serii jest 25 dużych prac. Każda z nich zawiera „fotograficzny transfer” umieszczony w innym miejscu. Ciemne, puste i surowe powierzchnie odwołują się do teorii czarnych dziur – symbolicznego początku i nieskończoności – oraz do idei niewidzialności. Niektóre z transferów są precyzyjne – ujawniają struktury lub konkretne elementy mechanizmów zegarowych – inne mają bardziej abstrakcyjne i organiczne formy.

Niejednorodne formaty

W serii są także prace w mniejszym formacie, w których cała powierzchnia płótna jest przestrzenią dialogu między warstwami malarskimi i fotograficznymi. W nich nie ma pustych przestrzeni. Małe obrazy na jucie, z pełną podmalówką i transferami fotograficznymi, prezentowane są w układzie przypominającym tarczę zegara.

Część serii stanowią również dwie oprawione prace na klasycznym lnianym płótnie, w których artysta eksperymentuje ze swobodnymi gestami malarskimi, reagując na fotografie i rozszerzając rzeczywisty świat o przestrzeń podświadomości.

Odwołując się do dekonstrukcji czasu, fotograficzne transfery Brousila – poetyckie archiwa podświadomości – łączą się ze świadomą narracją obrazów podążających w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Poprzez subtelnie zastosowane symbole upadłych reżimów projekt przybliża nas do ulotnych zdarzeń i refleksji nad konsekwencjami ludzkich zachowań, takich jak ukryty rasizm, eskapizm czy presja dostosowania się do uniwersalnych cykli życia w patriarchalnym społeczeństwie

– pisze o o pracach Brousila Natalia Barczyńska.

Jutowe worki do przechowywania, liny do odmierzania, zegary i elementy architektoniczne stają się narzędziami do podświadomego śledzenia śladów ludzkiej historii i władzy

– podsumowuje Barczyńska.

Radek Brousil – artysta multidyscyplinarny

Radek Brousil (rocznik 1980) to czeski artysta mieszkający w Pradze. Pracuje głównie z tekstyliami, ale także z ceramiką, filmem, fotografią i wideo.

Interesują go postkolonialne tendencje we współczesnym dyskursie artystycznym, na przykład w badaniach dotyczących pochodzenia i dystrybucji kwiatów bądź tekstyliów.

Poprzez pracę z tkaninami Brousil podkreśla ich czeskie pochodzenie i afrykańskie przeznaczenie, co pozwala mu uwypuklić problemy gospodarki rynkowej i jej struktur władzy.

Radek Brousil jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych, Architektury i Wzornictwa w Pradze (pracownia fotografii), gdzie obecnie robi doktorat.

W 2015 r. artysta otrzymał Nagrodę Oscara Čepana dla młodych ywórców wizualnych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz instytucjonalnych czeskich i zagranicznych.

Opracowanie: FT na podstawie tekstu Natalii Barczyńskiej

What You See is Not Here Tommorow
KRUPA London
1 Pakenham Street, London, WC1X 0LA
Wernisaż w Londynie: 13 marca 2025 r., 6–8 PM
KRUPA Gallery Wrocław
Księcia Witolda 48/70, 50-203 Wrocław
Oprowadzanie we Wrocławiu: 14 marca 2025 r., 6–8 PM
Wystawy potrwają do 3 maja 2025 r.

Zdjęcie: Radek Brousil w swoim studio, fot. Tomas Nosek / serwis prasowy KRUPA Gallery