top
Wydarzenia:

Uczelnia School of Form ubrała dom w wisiorek. Ktoś jej w tym pomógł

Studenci School of Form Uniwersytetu SWPS, projektantka biżuterii Anna Orska i mistrzowie szkła kryształowego z Huty Julia w Piechowicach połączyli siły, dzieląc się doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami w projekcie „Biżuteria dla domu”.

3
School of Form. Anna Orska na zajęciach z grupą studentów
Fot. Rafał Kłos / serwis prasowy School of Form Uniwersytetu SWPS

W efekcie współpracy studentów School of Form, Anny Orskiej i hutników z Piechowic powstały przedmioty do wnętrz pokazujące nowe zastosowania szkła szlifowanego oraz możliwości połączenia technologii z rękodziełem. Adepci wzornictwa stworzyli: ozdobę na stół, inspirowaną koronkową serwetką, misę do medytacji, ozdobną plombę na dziurę w ścianie, firankę ze szkła oraz wizjer ze szkła kryształowego.

Rzemiosło spotyka sztukę

– Istotnym celem projektu było podkreślenie, że naszym społecznym obowiązkiem i odpowiedzialnością jest zadbanie o to, by sztuka rękodzieła – szczególnie lokalnego, charakterystycznego dla naszego kraju – nie odeszła w zapomnienie – mówi Sara Boś, kierowniczka pracowni robotycznej i digital. Szkło kryształowe do niedawna postrzegane było jako relikt przeszłości, staroć kurzący się w PRL-owskich regałach. Huta Julia w Piechowicach odmłodziła kryształ, nadając szkłu szlifowanemu nową jakość. – Nowoczesność powinna spotkać się z rzemiosłem, które nie jest skansenem, a źródłem inspiracji dla współczesnych projektantów. Projekt zrealizowany wraz z Anną Orską i studentami School of Form to krok w przyszłość, która korzysta z nowoczesnych technologii i nie zapomina o naszym dziedzictwie oraz rzemieślniczej tradycji. A wręcz przeciwnie – kultywuje ją i rozwija dla kolejnych pokoleń, tworząc nowe oblicze rzemiosła – twierdzi Agnieszka Browarny, prezes Huty Julia w Piechowicach.

Anna Orska, artystka w podróży

Anna Orska, projektantka biżuterii artystycznej, autorka marki ORSKA, od lat przemierza świat i Polskę, odkrywając miejsca słynące z unikalnych technik rękodzielniczych. Dotarła do Piechowic, by poznać historie oraz warsztat hutników i zdobników z ostatniej huty szkła kryształowego w Polsce. Do udziału w tej wyjątkowej przygodzie zaprosiła studentki i studentów School of Form Uniwersytetu SWPS. Adepci wzornictwa mieli za zadanie stworzenie biżuterii dla domu z wykorzystaniem elementów szkła kryształowego powstałych w hucie. Pod okiem Anny Orskiej, mistrzów z huty i swoich wykładowców pracowali z nowym materiałem i technikami. Powstały oryginalne obiekty pokazujące nowe zastosowania szkła kryształowego, ale także opowiadające unikalne historie o wartości przedmiotów, którymi się otaczamy.

Schhol of Form. Anna Orska pochyla się nad jednym z projektów, podstawką do t-lighta

School of Form. Metalowa podstawka na t-light w formie misyStudenci School of Form projektują dla domu

Studenci stworzyli: ozdobę na stół, inspirowaną koronkową serwetką („Grechy”, autorki: Anastazja Derenowska, Yelyzaveta Gordiy, Anastasiia Karpenko), misę do medytacji („Ritual Bowl”, autorzy: Gulce Yergal, Taleb Bonilla), ozdobną plombę na dziurę w ścianie („Flaws”, autorzy: Jagoda Harton, Matylda Wolwowicz, Jakub Walter), firankę ze szkła („Firanka Julia”, autorki: Julia Bujak, Julia Karnaś ) oraz wizjer ze szkła kryształowego („Peephole”, autorzy: Yagmur Incekulak, Ayberk Kaya, Egehan Yelgen). – Wierzę, że nowoczesna technologia może wspierać kilkusetletnie rzemiosło. Nie musi być zagrożeniem, może być szansą. Razem ze studentami School of Form chcieliśmy pokazać, że połączenie wieloletniego doświadczenia z nowymi możliwościami, niemal z innego świata, może otworzyć drzwi, o których nikt jeszcze nawet nie pomyślał – mówi Anna Orska, projektantka biżuterii artystycznej ORSKA.

School of Form. Okrągła kryształowa zawieszka

 

Schhol of Form. Zaślepka do ubytku na suficie, z której zwisają kryształowe zawieszki

School of Form. Kryształowe wisiorki na metalowych rurkach leżą na blacie

School of Form. Studenci z Anną Orską w pracowni, w której jest robot

Zdjęcia: Rafał Kłos / serwis prasowy School of Form Uniwersytetu SWPS