top
Wydarzenia:

Polacy nagrodzeni w Londynie. Wystawa z misją – „Poetyka konieczności”

Polski pawilon został nagrodzony na otwarciu London Design Biennale. Wystawę „Poetyka konieczności”, związaną z sytuacją w Ukrainie, wyróżniono w kategorii „Awarded to the most outstanding overall contribution”.

2
Poetyka konieczności. Wystawa. Na środku pomieszczenia okna zapakowane jak do transportu

Organizatorem polskiego pawilonu na London Design Biennale jest Instytut Adama Mickiewicza. Nad nagrodzoną wystawą „Poetyka konieczności” pracowali kuratorzy: Zofia Jaworowska, Michał Sikorski i Petro Vladimirov. Tegoroczna polska ekspozycja, będąca próbą opowiedzenia o relacjach i procesach w czasach kryzysu, składa się z trzech etapów. Pierwszym była prowadzona na terenie Anglii zbiórka okien. Drugi etap polegał na tym, że stały się one częścią wystawy w polskim pawilonie. Trzecim będzie przekazanie okien do Kijowa, Charkowa oraz Chersonia, gdzie posłużą osobom odbudowującym swoje domy. Eksponaty, jak podkreślają autorzy wystawy, zostaną zmienione z odpadów w przedmioty użytkowe, stając się tym samym synonimem bezpieczeństwa i fundamentem dialogu.

„Poetyka konieczności” - wystawa. Na parapecie okna stoją materiały promocyjne związane z wystawą

„Poetyka konieczności” - wystawa. Wnętrze, w którym eksponowane są materiały budowlane do przekazania

Poetyka konieczności

– Cieszymy się niezmiernie, że został doceniony projekt o bardzo polskiej wartości, jaką jest solidarność. Kryzys jest szansą na nowe życie przedmiotów, a ograniczony dostęp do zasobów tworzy nowe procesy – stwierdziła dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska. – Gratulacje dla zespołu kuratorów, którzy zaprojektowali wystawę „Poetyka konieczności”: Zofii Jaworowskiej, Michała Sikorskiego i Petro Vladimirova – dodała.

„Poetyka konieczności” - wystawa. Zdjęcie kuratorów. na nim trzy kobiety i dwóch mężczyzn

Polski Pawilon został wyróżniony jedną z trzech nagród przyznawanych na Biennale, na którym w rym roku prezentuje się swoje projekty 40 krajów.
Kuratorzy pawilonu Zofia Jaworowska jest aktywistką i założycielką Fundacji BRDA. Gdy wybuchła wojna w Ukrainie, stworzyła Grupę Zasoby, oddolną inicjatywę mającą na celu znalezienie schronienia dla tysięcy uchodźców przybywających do Polski. Petro Vladimirov, architekt i kurator z wykształceniem artystycznym, wraz z Fundacją BRDA współtworzył projekt OKNO. Michał Sikorski jest architektem i urbanistą z doświadczeniem w planowaniu i badaniach kampusów.

Zdjęcia: serwis prasowy IAM