top
Wydarzenia:

Kogo wybiorą internauci w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022?

Rozpoczęło się głosowanie w Plebiscycie Polska Architektura XXL 2022. Wyróżnione zostaną kreatywne pracownie i projekty zrealizowane w Polsce. Internauci głosują do 4 kwietnia 2023 r.

2
Polska Architektura XXL 2022, plakat

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2022 to najbardziej kompleksowy przegląd aktywności polskiej branży architektonicznej. W jego ramach realizacje są wybierane w trzech dziedzinach: kubatura, wnętrza i krajobraz, każda podzielona na dwie kategorie – obiekty publiczne i prywatne. Przyznawana jest też nagroda Grand Prix.

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2022

Plebiscyt nie koncentruje się tylko na najbardziej znanych pracowniach, ale pozwala na zaistnienie także mniej znanym, ambitnym biurom z mniejszych ośrodków lub takim, które swoimi ciekawymi dokonaniami chcą wyznaczać nowe trendy i ścieżki rozwoju polskiej architektury. W tegorocznym plebiscycie o głosy walczy 66 kandydatów. Ich prezentacje zebrane w specjalnych formularzach plebiscytowych znaleźć można w ramkach na stronach głównych wortali: www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl.

Jak głosować

– Biorąc pod uwagę głosy internautów z poprzednich edycji plebiscytu, dla zobiektywizowania głosowania internetowego wprowadziliśmy po oddaniu głosu blokadę. Swój głos na wybraną realizację można oddać tylko raz, podając adres mailowy, na który zostanie wysłany link weryfikacyjny. Po kliknięciu w niego, głos zostanie dodany, a formularz na stałe zablokowany dla głosującego posługującego się danym adresem mailowym – informują organizatorzy.

Skład jury

Tradycyjnie już laureaci konkursu wybrani zostaną dwutorowo: oprócz faworytów publiczności głosującej za pośrednictwem Internetu zwycięzców wskaże także profesjonalne jury, w skład którego wchodzą laureaci poprzedniej edycji plebiscytu oraz przedstawiciele patronów honorowych. W edycji PA XXL 2022 są to: Adriana Waś (New Architekci), Marek Bulak (Bulak Projekt), Lech Moczulski i Przemysław Nowak (Mili Młodzi Ludzie), Wanda Modzelewska (MIXD), Diego Llorente i Jaime Gaztelu (James&Mau Arquitectura), Mateusz Piwowarski (O4 architekci), Michał Kucharski, 370studio, Karol Pasternak (NOKE Architects), Jan Sikora (Sikora Wnętrza), Roma Skuza (studio bro.Kat.), Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak (Biuro Projektów Lewicki Łatak), Paula Kopczyk (Pakka pracownia architektury krajobrazu), Patrycja Majewska (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Monika Kmera (PLGBC), Katarzyna Kobierska (Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu).

Kryteria wyboru

Do tegorocznej edycji Plebiscytu można było zgłaszać obiekty zrealizowane w 2022 r. oraz te, które nie wzięły udziału w Polskiej Architekturze 2021, a zostały oddane do użytku w 2021 r. – Kryteria wyboru najciekawszych obiektów to ich funkcjonalność, innowacyjność, zgodność z aktualnymi trendami społecznymi, środowiskowymi oraz technicznymi. Szukaliśmy też prac biur i zespołów, które nie należą jeszcze do mainstreamu polskiej architektury, a wyróżniają się ambicją i twórczym podejściem do projektowania – wyjaśnia redakcja Grupy Sztuka Architektury. Wyniki glosowania internatów poznamy 5 kwietnia 2023 r., natomiast wyniki głosowania ekspertów zostaną ogłoszone na uroczystej Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022, która odbędzie się 6 czerwca 2023 r. w nowo otwartym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.