top
Wydarzenia:

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL – podsumowanie roku w polskiej architekturze

Niebawem Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022, na której zostaną wręczone nagrody przyznane przez internautów i jurorów oraz poznamy zdobywcę Grand Prix.

2
Polska Architektura XXL, plakat plebiscytu

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022, która odbędzie się 6 czerwca 2023 r. o godz. 17:00 w nowym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie to okazja do podsumowania ubiegłego roku w polskiej architekturze, a także możliwość spotkania i wymiany poglądów w gronie przedstawicieli branży.

Polska Architektura XXL

W Plebiscycie Polska Architektura XXL projekty oceniane były w sześciu kategoriach i 12 subkategoriach. Przyznano również nagrodę Grand Prix. Głosy zostały oddane na 66 realizacji architektonicznych. Uczestnicy gali poznają wyniki rywalizacji oraz wysłuchają manifestu Szymona Wojciechowskiego z pracowni APA Wojciechowski Architekci, którego wystąpienie będzie związane z promocją książki „Teorie i manifesty polskich architektów”, zestawu wypowiedzi biur architektonicznych, których projekty były finalistami plebiscytu organizowanego w 2022 r. Goście Gali wysłuchają również wykładu na temat obiektu uhonorowanego nagrodą Grand Prix. Wygłosi go laureat. Zwieńczeniem wydarzenia będzie bankiet w jednym z najciekawszych polskich obiektów architektonicznych, którego oddanie do użytku planowane jest w 2023 r.

Morskie Centrum Nauki

Nie bez powodu tegoroczna Gala odbywa się w nowym budynku Morskiego Centrum Nauki. Gmach, który z daleka przypomina zacumowany u brzegu okręt, ma 122 metry długości i 14 metrów wysokości. Projekt powstał w pracowni Płaskowicki i Partnerzy. Na trzech poziomach budynku zaplanowano przestrzenie wystawiennicze, w których przedstawiane będą interaktywne prezentacje związane ze środowiskiem wodnym. Atrakcją MCN jest planetarium. W gmachu znajdują się także sale konferencyjne, edukacyjne, warsztatowe. Na dachu budynku jest taras widokowy. Więcej informacji o plebiscycie i zapisy na Galę na stronie: sztuka-architektury.pl.