top
Wydarzenia:

Na plantacji Alicji Patanowskiej w Londynie

W londyńskim Fleet Street Quarter Business Improvement District (BID) prezentowana jest „Plantacja” – instalacja, w której Alicja Patanowska wykorzystała swój słynny projekt. Widzowie obserwują rosnące rośliny – żywe dzieła sztuki.

2
Plantacja - kobieta stoi tyłem, odwrócona do regału, na którym stoją rośliny w naczyniach
Fot. Alka Murat

„Plantacja” Alicji Patanowskiej jest pierwszą instalacją artystyczną w ramach nowego projektu w centrum Londynu – Urban Farmer Project. Artystka wykorzystała w instalacji swoją dobrze znaną w Polsce pracę „Plantacja”.

Projekt „Plantacja” powstał dziesięć lat temu, gdy Alicja Patanowska studiowała w Royal College of Art (RCA) w Londynie. Artystkę uderzyła ogromna ilość szklanek wyrzucanych na ulice przed barami i pubami. Pomyślała, że warto byłoby je zagospodarować – wykorzystać marnujące się szkło, przetwarzając je w estetyczny, przydatny obiekt.

Plantacja - kobieta stoi na tle regału z roślinami

Artystka od dawna interesowała się ogrodnictwem, ale w Londynie nie miała warunków do uprawy roślin na świeżym powietrzu. Postanowiła połączyć szkło z porcelaną, by stworzyć hydroponiczny zestaw. Eksperymentując z różnymi kształtami szklanych naczyń – od kufli, przez szklanki i różnego typu kieliszki, nawet do szampana – zaprojektowała cztery nakładki, które pasują do każdego rodzaju szkła i pozwalają roślinom dobrze się rozwijać. Te cztery formy zostały wykonane ręcznie z porcelany. „Plantację”, czyli zestaw naczynie szklane i nakładka, wykorzystuje się do hydroponicznej uprawy ziół, warzyw w domowych warunkach.

Plantacja w Londynie

Na wystawie w Londynie Alicja Patanowska prezentuje 200 naczyń umieszczonych na półkach specjalnie zbudowanego w tym celu regału. Zwiedzający mogą obserwować wzrost roślin przez cały czas trwania ekspozycji – podziwiać żywe dzieła sztuki.

Artystka wykorzystała w instalacji nie tylko cztery podstawowe formy, ale też nowe. Połowa „donic” na wystawie powstała specjalnie na potrzeby tej prezentacji.

Wystawie towarzyszyły warsztaty „Cultivating Green Connections” poświęcone procesowi uprawy hydroponicznej, które artystka poprowadziła 21 listopada 2024 r.

Plantacja - wnętrze, w którym na całej ścianie jest regał z roślinami

Praca o światowej renomie

Londyńska prezentacja to nie pierwszy pokaz „Plantacji” za granicą. Praca Alicji Patanowskiej jest w zbiorach muzeów w Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Singapurze i Szanghaju. „Plantację” mogli podziwiać odwiedzający Muzeum Przyszłości w Dubaju (2023), Muzeum Narodowe w Krakowie (2018 i 2022) oraz Museu de Arte Moderna w Rio de Janeiro (2016). Projekt zyskał wiele nagród m.in. wyróżnienie w plebiscycie must have Łódź Design Festival i Mazda Design 2018. Ostatnio „Plantacja” była wśród 23 prac pokazanych na ekspozycji Polish Job 2.0, która prezentowała polskie wzornictwo na Dutch Design Week, jednym z najważniejszych światowych festiwali designu odbywającym się w Eindhoven.

Urban Farmer Project, w ramach którego prezentowana jest „Plantacja” to inicjatywa realizowana we współpracy z Landsec i London’s Community Kitchen, przy wsparciu Square Mile Farms. Instalacja artystki powstała we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, Instytutem Kultury Polskiej w Londynie, Fundacją Let’s Art oraz On & On Designs w ramach przygotowań do Sezonu Kultury i Kreatywności Wielka Brytania / Polska 2025 organizowanego wspólnie z British Council.

Zdjęcia: Alka Murat / serwis prasowy organizatorów wystawy

Plantacja – Plantation
Alicja Patanowska
19 listopada – 12 grudnia 2024 r.
Godz. 10-16
18 Wine Office Ct
London EC4A 3 JR