top
Wydarzenia:

Pink BOT – przyczynek do dyskusji

Siedem różowych rzeźb Pawła Orłowskiego stanęło na dziedzińcu Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu. Wystawa „Pink BOT. Paweł Orłowski” to głos w dyskusji na temat równości płci.

3
Pink BOT - siedem wielkich różowych rzeźb jak postaci z komiksu
Fot. Marcin Kucewicz / serwis prasowy MCSW

Pink BOT – wystawa rzeźb Pawła Orłowskiego – wyraża ideę równości w przestrzeni publicznej. Wzywa do szacunku i tolerancji. Siedem różowych gigantów, o wysokości trzy i pół metra, zagościło na dziedzińcu Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu. Wernisaż wystawy odbył się 18 maja 2024 r. Wzięła w nim udział ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, wybitna znawczyni i historyczka sztuki, kuratorka, wieloletnia dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, w latach 2011-2021 pełniąca funkcję komisarza Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji.

Seria BOT to efekt twórczych poszukiwań Pawła Orłowskiego zapoczątkowanych przez artystę w 2008 r. Zgeometryzowana forma prac, wykonanych z metalu, przypomina siatkę trójwymiarowego modelu w grafice. W statycznych monumentalnych figurach artysta, z sobie właściwą finezją, zamyka ruch i emocje. Posągowe postaci, choć wyglądają jak superbohaterowie marvelowskich komiksów, są w wyrazie bardzo ludzkie. Ich uproszczony kształt stanowi nie tylko przekaz wizualny, ale także, jak twierdzi autor, obrazuje skrótowość treści i idei charakterystyczną dla naszych czasów.

Pink BOT - skupisko różowych rzeźb
Fot. Marcin Kucewicz / serwis prasowy MCSW

Umięśnieni męscy giganci mają kolor stereotypowo uznawany za kobiecy. Pierwiastek męski i żeński współistnieją w tym zaskakującym połączeniu formy i barwy, skłaniając do zastanowienia nad rolami przypisywanymi każdej z płci, utartymi przekonaniami na temat żeńskości i męskości.
„Artysta z premedytacją posługuje się stereotypami, tak aby skutecznie dotrzeć do odbiorców i sprowokować ich do zabrania głosu w dyskusji. Zestawia ze sobą dwa sprzeczne komunikaty wyrażane za pomocą formy i koloru. Kształt tytułowego BOTA przywołuje muskularną postać męską, którą symbolicznie „rozbija” kolor różowy, kojarzony z kobiecością. Te intencjonalne uproszczenia służą skróceniu drogi w komunikacji z widzem” – pisze w tekście kuratorskim Katarzyna Rij.

Pink BOT - zbliżenie na jedną z różowych rzeźb
Fot. Marcin Kucewicz / serwis prasowy MCSW

Projekt Pink BOT, który powstał we współpracy artysty z Van Rij Gallery, będzie prezentowany w przestrzeniach publicznych w Polsce i za granicą do 2030 roku. Wystawa w radomskim Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA jest pierwszym z wielu zaplanowanych pokazów.

– W mojej działalność artystycznej istotna jest interakcja prac z otoczeniem. Uważam, że rzeźba powinna nie tylko wizualnie wzbogacać przestrzeń publiczną, lecz także być punktem wyjścia do dyskusji o sztuce oraz ważnych i aktualnych tematach społecznych. Moje prace nie są pomnikami bohaterek i bohaterów, nie służą upamiętnieniu wydarzeń historycznych czy treści pochwalnych, dziękczynnych. Ich bohaterami są wszyscy i nikt – podkreśla Paweł Orłowski.

Pink BOT - różowe rzeźby na dziedzińcu, w tle nowoczesny budynek
Fot. Michał Kucewicz / serwis prasowy MCSW

O autorze projektu Pink BOT

Paweł Orłowski (rocznik 1975) studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Józefa Sękowskiego i na UDK w Berlinie w pracowni Karlheinza Biederbicka. Doktor habilitowany w dziedzinie sztuk plastycznych, prowadzi pracownię rzeźby na Wydziale Form Przemysłowych krakowskiej ASP.

Jest laureatem wielu polskich i międzynarodowych nagród. Brał udział w dziesiątkach artystycznych projektów, wystaw i sympozjów. Współpracował z wieloma galeriami i muzeami. Obecnie artystę reprezentuje Van Rij Gallery. Galeria Katarzyny Rij współorganizowała nie tylko ekspozycję „Pink BOT. Paweł Orłowski” w Radomiu, ale również, wspólnie z Zamkiem Królewskim na Wawelu, trwającą obecnie w Krakowie wystawę „Kontrasty”, o której piszemy w artykule „Awatary przyszłości Pawła Orłowskiego w gościnie na Wawelu”.

 

Wystawa „Pink BOT. Paweł Orłowski
Organizatorzy: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu we współpracy z VAN RIJ GALLERY
Kuratorzy: Katarzyna Rij i Paweł Witkowski
Czas trwania wystawy: 18 maja – 30 września 2024 r.

Zdjęcia: Marcin Kucewicz /serwis prasowy Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA