top
Wydarzenia:

Pop-kultura, sztuka i design idą pod młotek

Dzieła współczesnych polskich twórców i kolekcjonerskie obiekty z całego świata: malarstwo, rzeźbę, kultowe animacje i artystyczne bootlegi można licytować na zorganizowanej przez Ewę Mierzejewską piątej aukcji z cyklu Art and Design, która trwa do 11 października na platformie Artinfo.pl.

3
Art and Design - na obrazie: morze, niebo, dwie palmy, kabriolet, kobieta niesie leżak, naprzeciwko niej stoi mężczyzna
Marek Okrassa, Palmy / serwis prasowy organizatora aukcji

Główną organizatorką i kuratorką aukcji oraz wystawy jest Ewa Mierzejewska, która tym razem zaprosiła do współpracy Marka Kasperskiego, twórcę galerii Artkomis.pl, kolekcjonera sztuki pop-kultury. – To największa i najciekawsza z dotychczasowych aukcji Art and Design – mówi Ewa Mierzejewska. – Wystawiamy na licytację kilkadziesiąt obrazów w tak różnych stylach, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Po raz pierwszy na aukcji w Polsce pojawiają się też kolekcjonerskie perełki ze świata. Uprzedzam: niektóre są dość skandalizujące. To jest aukcja dla ludzi o mocnych nerwach i dużym poczuciu humoru – dodaje. Ewa

Art and Design na aukcji

Mierzejewska wybrała 87 prac, w tym 64 dzieła, nazwijmy je tradycyjne – głównie obrazy, ale też grafikę, rzeźbę i rysunek. Marek Kasperski przeznaczył na aukcję 23 obiekty: memorabilia, animation art, sztukę użytkową i bootleg toys stanowiące fragment jego ogromnej kolekcji. Zbiory pasjonata pokazywane były dotychczas m.in. na Independent Collectors i w Forbes. – Gdy Ewa Mierzejewska zaprosiła mnie do projektu Art & Design powiedziałem, że pewnie ktoś mógłby uznać moją kolekcję za najgłupszą w Polsce. Raz, że spora jej część dotyczy tematu śmiechu i absurdu, dwa, że przełamuje zastane schematy medium, odnajdując sztukę m.in. pośród zabawek. Ale skoro są w niej obiekty klasy światowej, a podobne licytowane są w renomowanych domach aukcyjnych jak Heritage, Chistie’s, Sotheby’s to chyba czas potraktować je bardziej serio – stwierdza Marek Kasperski.

 

Art and Design jedna z licytowanych prac przedstawia krzyczącą dziewczynkę z blond włosami
Oryginalna folia celuloidowa do anime Czarodziejka z Księżyca / serwis prasowy organizatora aukcji

 

Art and Design - obraz przedstawiający nagą kobietę z psem
Urszula Tekieli, Amicus XXII, 2022, 90 x 90 cm, olej, płótno / serwis prasowy organizatora aukcji
Art and Design - obraz w stytu Andy'ego Warhola z czterema czaszkami w kapturach
Retrogimmick, Keldor V2, bootleg / serwis prasowy organizatora aukcji
Art and Design - obraz do połowy niebies a u dołu ceglany, z kropeczkami
Joanna Głażewska, Brzask, z cyklu EKO, 2022, 150 x 150 cm, akryk, technika własna / serwis prasowy organizatora aukcji

Bootleg toys po raz trzeci

Lista obiektów jest naprawdę zaskakująca. Maseczka Juliette Binoche, która stanowiła część jej kostiumu w cyberpunkowym filmie „Ghost in the Shell”. Deskorolka z autografem Tony’ego Hawka i rękawica MMA z autografem Joanny Jędrzejczyk. Dmuchany „Hulk Elvis” z wystawy Jeffa Koonsa ze słynnej londyńskiej wystawy w Gagosian Gallery. Komplet porcelany z motywami z twórczości Keitha Haringa. Figurka KAWS z limitowanej kolekcji dla MoMa. Oryginalne rysunki animatorów kultowych kreskówek, takich jak „Beavis i Butt-Head” i „Czarodziejka z Księżyca”. Do tego dzieła najlepszych światowych przedstawicieli custom bootleg toys – wśród nich m.in. Sucklord, Lister, Retrogimmick, RYCA, Dziadostwo.

Spod pędzla

W katalogu aukcyjnym wciąż przeważa jednak malarstwo. Po raz pierwszy swoje prace na Art and Design prezentują m.in. Marek Okrassa, Urszula Tekieli, Anna Grzymała, Robert Motelski, Filip Gruszczyński, Olga Mokrzycka-Grospierre. Najnowszy obraz wystawia Bartłomiej Koter. W katalogu znajdujemy także nazwiska znane z poprzednich edycji: Norman Leto, The Krasnals, Ivo Nikic, Natalia Bażowska, Lu Svensson, Magdalena Jędrzejczyk, Jerzy Baranowski, Julita Malinowska, Beata Murawska, Bartłomiej Chwilczyński, Bartek Otocki, Rafał Olbiński. Finał aukcji będzie miał miejsce ostatniego dnia wydarzenia o godzinie 21:00. Obiekty można oglądać od 29 września do 2 października na wystawie przy ul. Mysiej 3 (III piętro) w Warszawie. Wernisaż 29 września o godz. 18:00 (wstęp wolny).