top
Wydarzenia:

Paweł Kałużyński przenosi miłośników sztuki z listopadowej Warszawy w tropiki

Maison Sisley w ramach cyklu „Piękno we wszystkich kształtach i formach” prezentuje wystawę malarstwa Pawła Kałużyńskiego. Artysta zaprasza do świata śródziemnomorskich willi, tropikalnych roślin i ogrodów.

3
Maison Sisley - portret mężczyzny na tle obrazu
Paweł Kałużyński, fot. Lodewijk Floothuis / serwis prasowy Maison Sisley

W Maison Sisley sztuka gości na co dzień. W warszawskim domu marki, mieszczącym się w kamienicy przy ulicy Mokotowskiej 57, dzieła sztuki stanowią ważny element wystroju, a cyklicznie organizowane są w nim wystawy zaproszonych artystów. Marka Sisley prezentuje uznanych twórców o bogatym dorobku i promuje młodych przedstawicieli awangardy. Kuratorką cyklu „Piękno we wszystkich kształtach i formach” jest Jolanta Szamocka, dyrektor generalna Sisley w Polsce.

Trwającą obecnie ekspozycję obrazów Pawła Kałużyńskiego można oglądać do 13 grudnia.

Paweł Kałużyński w swojej twórczości eksploruje pragnienie „bycia gdzie indziej” oraz nieustającą tęsknotę za wakacyjną beztroską i przygodą

– opisuje Anna Wierzbowska, która, wraz z Szymonem Pelczarem, organizuje wystawy w Maison Sisley.

Prezentowane płótna Pawła Kałużyńskiego są kontynuacją cykli „Wielki Sen” i „Jeszcze, jeszcze, jeszcze!”.

Wciągam widza w pełen splendoru świat śródziemnomorskich willi, tropikalnych roślin, majestatycznych ogrodów…

– mówi o swoich pracach artysta.

Wystawa w Maison Sisley, prezentuje prace artysty ukazujące jego umiejętność kreowania niejednoznacznej i wabiąco tajemniczej atmosfery. Obrazy z pierwszego cyklu charakteryzują się błyszczącą, odbijającą światło powierzchnią, przypominającą taflę lustra lub telewizora. […] Malowane w oszczędnej kolorystyce, płótna łączą przygodę z melancholią, wprowadzając nas w majestatyczne ogrody i opuszczone kurorty, gdzie widać jedynie żywe palmy, a miejsca są opustoszałe

– stwierdza Anna Wierzbowska.

Z kolei prace z cyklu „Jeszcze, jeszcze, jeszcze!” zdają się być bliższe rzeczywistości, malowane z ekspresją i pulsujące intensywnymi barwami. Obecni na obrazach poszukiwacze nocnych wrażeń są podpatrywani, a ich świat staje się wabiąco tajemniczy. Wyraziste kolory wschodów i zachodów słońca oraz bujność roślinności sprawiają, że obrazy uosabiają całą urodę letnich miesięcy, buntując się przeciwko monotonnej rzeczywistości

– opisuje Anna Wierzbowska.

Maison Sisley - portret męzczyzny na tle obrazu
Fot. Lodewijk Floothuis / serwis prasowy Maison Sisley

W Maison Sisley – Paweł Kałużyński

Paweł Kałużyński, rocznik 1979, jest absolwentem (ur. 1979, Warszawa) Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom, na który złożył się cykl pejzaży, zrobił w pracowni Mariana Czapli w 2005 roku. W trakcie studiów zajmował się również grafiką, pod kierunkiem profesora Rafała Strenta, oraz rysunkiem – w pracowni profesora Marka Wyrzykowskiego. W latach 1999-2004 studiował na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Kluczowym momentem w karierze Pawła Kałużyńskiego był udział w wystawie w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w 2004 roku, zorganizowanej z okazji 100-lecia warszawskiej ASP. W 2009 r. jego indywidualną wystawę obrazów inspirowanych pop-artem zaprezentowała warszawska galeria aTAK.

Jedne z ostatnich wystaw indywidualnych artysty to: „Paweł Kałużyński x Loop Generation”, Loop Generation, Londyn, 2024; „Wish you were here”, Galeria Kolekcjoner, Kraków, 2024; „Kumple”, Galeria Milano, Warszawa, 2023; „Jeszcze, jeszcze, jeszcze!”, Galeria aTAK, Warszawa, 2022; „Wielki Sen”, Galeria Milano, Warszawa, 2020.

Prace artysty prezentowane były na wielu wystawach zbiorowych, m.in. „15 wystaw, czyli pięć lat Galerii aTAK w jednej odsłonie”, Galeria aTAK, Warszawa, 2024; „Swoiste przestrzenie”, Galeria Milano, Warszawa, 2024; „Kolory przemian. Malarstwo polskie z kolekcji Krzysztofa Musiała”, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, 2020; „W dżungli”, Agra Art Nova, Warszawa, 2019; „Lejanias.Arte joven Polaco de la collecion K. Musiał”, Centre del carme cultura, Walencja, Hiszpania, 2018. Obrazy Pawła Kałużyńskiego ma w swoich zbiorach wielu prywatnych kolekcjonerów.