top
Wydarzenia:

Pawła Grunerta pola obsiane krzesłami

„Meblarium / 2024”, wystawa mebli-rzeźb artysty w Centrum Sztuki Współczesnej to wyjątkowa okazja, by zobaczyć prace, które Paweł Grunert rzadko prezentuje.

3
Paweł Grunert - cztery krzesła z wysokimi oparciami, jak przykryte całunami

Paweł Grunert od ponad 30 lat tworzy głównie krzesła i fotele wykonane z różnych materiałów: wikliny, gałęzi, metalu, siana, szkła, silikonu, plastiku. Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski to okazja do zapoznania się z pracami, które stworzył na przestrzeni kilkunastu lat.

Ekspozycja jest częścią cyklu wystaw przybliżających dokonania artystów, których dzieła znajdują się w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Obiekty, które składają się na tytułowe „Meblarium”, są jednocześnie meblami, rzeźbami, a niektóre z nich przestrzennymi instalacjami.

Paweł Grunert - fotel artystyczny o nietypowym kształcie
W opinii kuratorki wystawy Ewy Gorządek: „Meblo-rzeźby Grunerta mają w sobie nieco szaleństwa, przewrotnego żartu, lekkiej prowokacji i nierzadko przywodzą na myśl fantazje rodem z Alicji w Krainie Czarów. Fotel-szczotka, krzesło-gniazdo, krzesło-wieszak czy fotel, z którego wyrastają pęki wikliny, jakby siedzisko wciąż rosło ku górze” – pisze w tekście towarzyszącym wystawie.

„Artysta podczas projektowania zawsze wychodzi od najprostszej formy, od abstrakcyjnego kształtu, a następnie puszcza wodze wyobraźni. Jednak takie podejście nie sprawia, że jego meble tracą na funkcjonalności”.

Paweł Grunert - mężczyzna z brodą siedzi na fotelu z siana
Paweł Grunert – artysta meblofil

Artysta urodził się w 1965 r. W Warszawie. Jest nie tylko rzeźbiarzem i projektantem artystycznych mebli, ale także projektantem wnętrz. Studiował na wydziale Architektury Wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 1990 r. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni mebla profesor Teresy Kruszewskiej za pracę „Moje krzesła”.

Fascynuje go idea i forma mebli do siedzenia. Krzeseł i foteli stworzył już sto kilkadziesiąt, a w szufladzie ma tysiące niezrealizowanych projektów. Ubolewa, że żaden jego projekt nie został wdrożony do masowej produkcji.

Mówi o sobie, że hoduje i kocha meble.

„Marzę o polach obsianych krzesłami, które rosną jak winorośl we Francji” – wyznaje Paweł Grunert.

Dwa z jego krzeseł zakorzeniły się przed wejściem do Galerii Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Paweł Grunert - krzesło z metalu, jak oplecione bluszczem
Formy mebli, które tworzy Paweł Grunert, są unikatowe. Mamy więc w Centrum Sztuki Współczesnej: fotel-szczotkę, fotel-syreni ogon, krzesło-gniazdo, krzesło-wieszak, krzesło z powyłamywanymi nogami, fotel z siedziskiem i oparciem z wikliny, krzesła-całuny.

Jest fotel z siedziskiem wykonanym z butelek po wodzie mineralnej stworzony specjalnie na wystawę w Edizioni Galleria Colombari w Mediolanie, z którą artysta współpracuje. W tej właśnie galerii 3 grudnia 2024 r. zostanie otwarta kolejna indywidualna wystawa Pawła Grunerta.

Obecna ekspozycja w CSW jest dla artysty, jak sam twierdzi, ważna ze względu na miejsce prezentacji, osobę kuratora i fakt pokazania cyklów prac nigdy nie eksponowanych na wystawie. – Po prostu kawał mojego życia w pigułce – kwituje.

Paweł Grunert - fotel z butelek po wodzie mineralnej
„Stosując niekonwencjonalne metody projektowania mebli, Grunert próbuje znaleźć odpowiedzi na najistotniejsze pytania dotyczące wzornictwa: Czy istnieje granica między rzeźbą a meblem? W jakim stopniu mebel może zmienić się w dekorację? Czym są eko-meble? Czy funkcjonalizm to przekleństwo, czy istota dobrego projektu? W jaki sposób badanie związków tradycyjnych form meblarskich może zainspirować powstanie nowych rozwiązań?” – pisze Katarzyna Zacharska w sylwetce artysty na stronie culture.pl.

W pracach twórcy „Meblarium”, prócz głębokiej refleksji na te tematy, dostrzec można pokłady humoru, dystans do siebie i tego, co robi. Paweł Grunert nazywa siebie artystą meblofilem, żartobliwie dodając, że w Polsce na razie nie jest to karalne. I oby tak pozostało.

Paweł Grunert „Meblarium / 2024”
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie
Kurator: Ewa Gorządek
Wystawa trwa do 24 marca 2024 r.
Zdjęcia: serwis prasowy CSW