top
Wydarzenia:

Paradyż Designers – trzecia, międzynarodowa edycja konkursu

Wystartowała III edycja konkursu Paradyż Designers. Ceramika Paradyż inauguruje edycję międzynarodową z Jürgenem Mayerem H. jako przewodniczącym jury. Projektanci, architekci i studenci kierunków artystycznych stworzą w formie grafik 3D aranżacje przestrzeni, w których wykorzystają innowacyjne spieki wielkoformatowe TRI-D.

3
Paradyż Designers - scena, na niej ekran z informacją o konkursie, trzech mężczyzn rozmawia, przysłuchuje się licznie zgromadzona widownia
Przemo Łukasik i Oskar Zięta w rozmowie z Marcinem Szczeliną, fot. serwis prasowy Ceramiki Paradyż

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa z kilku powodów. Międzynarodowy zasięg konkursu Paradyż Designers znalazł odzwierciedlenie również w składzie jury, którego przewodniczącym jest Jürgen Mayer H., światowej sławy architekt i artysta. Uczestnicy walczyć będą o atrakcyjne nagrody finansowe, w puli są 42 000 euro, oraz możliwość wyjazdu na jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w dziedzinie wzornictwa, Salone del Mobile.Milano w kwietniu 2024 roku.

Paradyż Designers – jury

Przewodniczący jury konkursu Jürgen Mayer H. to założyciel uznanej pracowni berlińskiej J. MAYER H., której projekty charakteryzują się unikatowym, niemal rzeźbiarskim podejściem do bryły i odważnym wdrażaniem nowych technologii w struktury budynków. Nadesłane prace konkursowe oceniać będzie również David Basulto, ceniony architekt, który był kuratorem wielu biennale architektonicznych oraz członkiem jury prestiżowych konkursów branżowych. Jest on również pomysłodawcą i zarazem redaktorem naczelnym ArchDaily, jednego z najczęściej odwiedzanych serwisów poświęconych architekturze na świecie. Zwycięzców wybierać będą także: Didier Faustino (światowej sławy architekt i artysta, w którego centrum zainteresowań są relacje między przestrzenią, bryłą i ciałem), Agnieszka Kalinowska-Sołtys (architektka i prezeska Stowarzyszenia Architektów Polskich), Oskar Zięta (architekt i artysta, nazywany rzeźbiarzem 4.0, autor nowatorskiej metody formowania stali ciśnieniem wewnętrznym, FiDU), Ewa Porębska (z wykształcenia architektka, kuratorka i krytyczka architektury oraz redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”), Szymon Hanczar (architekt i artysta, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego wrocławskiej ASP i wykładowca na tej uczelni), Przemo Łukasik (architekt i założyciel studia projektowego medusagroup), Magdalena Federowicz-Boule (architektka, prezeska i dyrektorka pracowni architektonicznej Tremend), Jo Jurga (dr Joanna Jurga zawodowo zajmuje się projektowaniem przestrzeni i produktu, innowatorka oraz specjalistka projektowania zorientowanego na poczucie bezpieczeństwa), Aldona Chudzicka (w Ceramice Paradyż jest dyrektorką do spraw rozwoju produktu). W składzie jury znalazł się również Alek Pluta z Nomadd Studio, który za projekt „Pottery Workshop” zdobył pierwsze miejsce w poprzedniej edycji konkursu. Kuratorem merytorycznym Paradyż Designers jest Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury, twórca i redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”, ambasador Lafarge Holcim Award, międzynarodowego konkursu promującego zrównoważone budownictwo oraz członek grupy ekspertów prestiżowej nagrody europejskiej Mies van der Rohe Award.

Ceramika Paradyż

Ceramika Paradyż to jedna z nielicznych firm na świecie produkująca spieki wielkoformatowe TRI-D z wykorzystaniem innowacyjnej technologii umożliwiającej uzyskanie efektu barwnych „żył” w całym przekroju płyty. Różnorodne struktury spieków, naśladujące naturalny surowiec zapewniają nieograniczone możliwości projektowe w dowolnym stylu, od klasycznego po współczesny. Ten estetyczny i funkcjonalny materiał jest tematem projektów uczestników konkursu. Główne zadanie polega na stworzeniu w formie grafiki 3D aranżacji przestrzeni z wykorzystaniem spieków wielkoformatowych TRI-D.

Start konkursu – Warsaw Home & Contact

Inauguracja konkursu odbyła się podczas konferencji prasowej na targach Warsaw Home & Contract 8 listopada 2023 r. Zgłoszenia należy przesyłać do 29 lutego 2024 r. Laureatów trzeciej edycji konkursu Paradyż Designers poznamy pod koniec marca 2024 r. Więcej informacji o konkursie na stronie www.paradyzdesigners.com

Zdjęcia: serwis prasowy Ceramiki Paradyż