top
Wydarzenia:

Pamięć W kadrze – fotograficzny zapis pamięci o Powstaniu

Pamięć W kadrze – konkurs fotograficzny Muzeum Powstania Warszawskiego rozstrzygnięty! Zwyciężyła Monika Szymaszek, zdobywczyni Grand Prix, nagrodzona także za „zdjęcie pojedyncze”. Jacek Turczyk zajął pierwsze miejsce w kategorii „fotoreportaż”.

2
Pamięć W kadrze. Starszy mężczyzna salutuje tłumowi manifestantów, którzy zmierzają w jego stronę, widać go tyłem
Grand Prix, fot. Monika Szymaszek / serwis prasowy organizatora konkursu

Pamięć W kadrze to konkurs na najlepsze zdjęcie wykonane podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. W czwartej edycji, której finał odbył się 25 października, nadesłano rekordową liczbę fotografii – łącznie 1650. Grand Prix przypadło Monice Szymaszek, której praca zwyciężyła również w kategorii „zdjęcie pojedyncze”. Drugie miejsce w tej samej kategorii zajął Łukasz Kamiński, trzecie Jacek Turczyk, a wyróżnieniem uhonorowano Klaudię Cybulską. Autorem najlepszego fotoreportażu jest Jacek Turczyk. Drugie miejsce w kategorii „fotoreportaż” przyznano Edycie Chrząszcz, trzecie Piotrowi Łapińskiemu. Konkurs miał w tym roku wyjątkowo szeroki zasięg. Prace nadesłano nie tylko z Warszawy, ale również z blisko 40 miejscowości w całej Polsce. W zmaganiach konkursowych wzięli udział także zagraniczni fotografowie – z pięciu kontynentów. Na konkurs napłynęło zgłoszenie nawet z Nowej Zelandii. – Chcemy pokazać Powstańcom, że pamięć o Powstaniu będzie żyła. To jest nasze zobowiązanie i to na całym świecie. W tym roku otrzymaliśmy zdjęcia z Nowej Zelandii, USA, Argentyny, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, łącznie z kilkudziesięciu krajów świata. Pamięć o Powstaniu stała się częścią polskiej tożsamości, także dla Polaków żyjących na całym świecie – stwierdził Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pamięć W kadrze - starsza kobieta w berecie z orzełkiem, portret
II miejsce, fot. Łukasz Kamiński / serwis prasowy organizatora konkursu
Pamięć W kadrze - młoda dziewczyna kogoś obejmuje, widać ją z boku, nad nią powiewa flaga polski ze znakiem Polski Walczącej
III miejsce, fot. Jacek Turczyk / serwis prasowy organizatora konkursu
Pamięć W kadrze - na pierwszym planie flaga, za nią mężczyzna w stroju wojskowym, za nim demonstranci z flagami, harcerze
Wyróżnienie, fot. Klaudia Cybulska / serwis prasowy organizatora konkursu

Jurorzy

W jury konkursu zasiadali zawodowi fotografowie: Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski, Chris Niedenthal oraz Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Konkurs fotograficzny Pamięć W kadrze organizowany jest przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego. W tym roku trwał od 22.07 do 7.08. 2022 r.

Pamięć W kadrze – zadanie konkursowe

Zadaniem uczestników było wykonanie zdjęcia aparatem lub smartfonem podczas obchodów w dowolnym miejscu na świecie – na koncertach, w czasie uroczystości i akcji społecznych. Tematem prac mogło być wszystko, co dotyczy upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Konkurs, który odbył się już po raz czwarty, skierowany jest zarówno do amatorów jak i profesjonalistów. Zgłoszone zdjęcia oceniane są w dwóch kategoriach: zdjęcie pojedyncze i fotoreportaż.