top
Wydarzenia:

Pałac Rzeczypospolitej – od Tylmana z Gameren do Konior Studio

Pałac Rzeczypospolitej od maja 2024 roku jest dostępny dla zwiedzających. W odrestaurowanych wnętrzach prezentowane są skarby piśmiennictwa. Współautorem projektu przebudowy i modernizacji pałacu jest Konior Studio.

6
Pałac Rzeczypospolitej - mężczyzna stoi w drzwiach do pałącu
Tomasz Konior zaprasza do zwiedzenia obiektu, fot. Bartek Barczyk

Pałac Rzeczpospolitej przez lata był magazynem, w którym przechowywano najcenniejsze zbiory Biblioteki Narodowej, nieudostępnianym do zwiedzania. 21 maja 2024 roku jeden z najpiękniejszych barokowych pałaców Europy otworzył swoje podwoje. Współautorem projektu renowacji oraz wystawy stałej, która błyskawicznie zyskała miano serca Pałacu Rzeczypospolitej, jest Tomasz Konior i zespół architektów z pracowni Konior Studio.

Pałac Rzeczypospolitej - gmach widoczny w oddali przez drzewa

Pałac podniesiony z gruzów

Zespół pałacowy, zbudowany w latach 1677-1695 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego, zaprojektował Tylman z Gameren. Architekt pochodzenia niderlandzkiego, niezwykle wówczas modny, często zatrudniany przez możnych zleceniodawców. To właśnie jego dziełami są choćby Pałac w Nieborowie, Pałac Ostrogskich w Lublinie czy też białostocki Pałac Branickich.

W trakcie II wojny światowej Pałac Rzeczypospolitej został niemalże doszczętnie zniszczony. Na szczęście w latach 1948-1961 odbudowano go. Później trwały prace związane z odnową elewacji i rekonstrukcją detali architektonicznych.

Jednak dopiero w 2024 roku Pałac Rzeczypospolitej stał się powszechnie dostępny. Było to możliwe dzięki odrestaurowaniu barokowych wnętrz i dostosowaniu ich do potrzeb współczesnych użytkowników, w tym osób niepełnosprawnych. Stworzono również warunki, które umożliwiły obcowanie z najcenniejszymi eksponatami znajdującymi się w zbiorach Biblioteki Narodowej. Obecnie obiekt można zwiedzać bezpłatnie, sześć dni w tygodniu.

Pierwszy raz od XVII wieku mogliśmy pokazać wnętrza, w których umieściliśmy najważniejsze zabytki polskiej literatury i kultury, relikwie języka polskiego, pamiątki historii dawnej i współczesnej. W gablotach znajdują się skarby wielu narodów, kultur i języków, które pokojowo współistniały w granicach Rzeczypospolitej, ale także bezcenne obiekty średniowieczne i renesansowe kultury europejskiej, takie jak choćby mapa Ptolemeusza sprzed odkrycia Ameryki. Niektóre z nich należą zarówno do kultury polskiej, jak i światowej, tak jak rękopisy Fryderyka Chopina czy Henryka Mikołaja Góreckiego

– mówi dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Pałac Rzeczypospolitej - zabytkowa sala w pałacu

Zabytkowy Pałac Rzeczypospolitej w nowej odsłonie

W każdym zakątku tego unikatowego zabytku mieszka historia zaklęta w architektonicznych detalach, poczynając od posadzek, a kończąc na wykończeniach ścian. Dzięki renowacji historyczna struktura pałacu została wzbogacona o nowe funkcje, wprowadzono również wiele nowoczesnych rozwiązań umożliwiających korzystanie z wnętrz. Wszystko – rzecz jasna – z dbałością o zabytkową tkankę.

Wielką zaletą otwartego dla zwiedzających 21 maja 2024 roku Pałacu Rzeczypospolitej są niezwykle pieczołowicie odtworzone wnętrza, z ogromną uważnością dokonany remont oraz uwzględniająca dzisiejsze potrzeby modernizacja według projektu Pas Projekt i Konior Studio, a wykonane przez firmy: Eurobudowa, WIBAR, Q-Fidelity, Erco, Grupa AV, INSTONE. Dzięki wspólnej pracy Biblioteki Narodowej, architektów i wykonawców powstała prestiżowa przestrzeń ekspozycyjna dla najcenniejszych obiektów ze skarbca BN, a dzięki otwarciu bezpłatnie dla zwiedzających również kulturalna dla spacerujących

– podkreśla dr Tomasz Makowski.

Po renowacji do zwiedzania udostępnione zostały dwie główne sale pałacowe. Szczególne wrażenie robi Sala Kariatyd, w której przywrócono blask sztukateriom, rzeźbom, drewnianym mozaikom i dekoracyjnemu sklepieniu. Nowe oświetlenie wydobywa dziś nieznane walory historycznej architektury.

Wyzwaniem i poważną ingerencją w cenną strukturę było właściwe wyeksponowanie w nowym miejscu oryginalnej Biblioteki Wilanowskiej – ocalałego z pożogi wojennej księgozbioru wraz z cennym wyposażeniem i oryginalnymi meblami. W tym celu przebudowano fragment wschodniego skrzydła. Nowa konstrukcja zastąpiła istniejące fragmenty ścian i stropów. Powstała przestronna przestrzeń ekspozycji i jej zabezpieczenia. Dotychczas unikalny zbiór zajmował Salę Białą, zasłaniając jej wyjątkowy charakter. Dziś sala znów pełni reprezentacyjną funkcję. Wraz z Salą Kariatyd, spektakularną klatką schodową i Salą Rycerską na parterze stanowią unikalny przykład kunsztu dawnych mistrzów

– wyjaśnia Tomasz Konior, główny architekt w pracowni Konior Studio.

W ramach wcześniejszych prac wyremontowano elewację pałacu, odrestaurowano rzeźby wieńczące tympanon oraz liczne dekoracje i płaskorzeźby na fasadach. Wymienione zostały schody zewnętrzne, okna i fragmenty dachu, zainstalowano też energooszczędną iluminację budynku, a także przeszklono arkady od strony ogrodu.

Pojawiły się też udogodnienia zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Wymagało to z jednej strony wyjątkowej troski o unikalne walory historycznego gmachu, pierwotnie przeznaczonego na inne cele, z drugiej spełnienia rygorów związanych z bezpieczeństwem zbiorów. W zabytku zainstalowano, a przy tym ukryto najnowocześniejsze technologie zapewniające komfort użytkownikom i bezpieczeństwo eksponatów

– mówi Tomasz Konior.

Projektanci nie zapomnieli również o kwestii energooszczędności budynku, dostosowując go do współczesnych wymagań – między innymi wymienili instalacje oświetleniowe, centralne ogrzewanie, wentylację oraz klimatyzację. Zamontowany został także system zarządzania energią.

Pałac Rzeczypospolitej - sala z zabytkowym księgozbiorem

Skarby kultury polskiej w pałacowych wnętrzach

Odrestaurowane barokowe wnętrza, w których wciąż czuć ducha wielkiej historii, stały się doskonałym miejscem do wyeksponowania bezcennych zabytków polskiego i światowego piśmiennictwa. Są tu średniowieczne manuskrypty i rękopisy, dzieła dawnych iluminatorów, wśród nich choćby Psałterz floriański, Kodeks supraski i Kazania świętokrzyskie, słynne kroniki Jana Długosza, Galla Anonima i Wincentego Kadłubka. Pasjonaci literatury czują się w tym miejscu niczym dzieci w sklepie ze słodyczami. Ich wzrok przyciągną zapewne rękopisy Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Cypriana Norwida. Nie brakuje też pamiątek po Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, Czesławie Miłoszu, Zbigniewie Herbercie.

Bezcenne, a przy tym bardzo wrażliwe na warunki zewnętrzne dzieła wymagają szczególnego traktowania. I o tym również pomyśleli projektanci. Stąd zakup specjalistycznych gablot gwarantujących odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza, tak istotne z punktu widzenia trwałości zabytkowych ksiąg i dokumentów. Z kolei nowoczesny sprzęt multimedialny stał się ważnym elementem wystawy stałej.

W kontraście do zabytkowej tkanki zaprojektowano współczesne wyposażenie: specjalne gabloty do ekspozycji oraz umeblowanie: lady, stoły, ławy, krzesła. Multimedia oddziałują na sposób percepcji i wzmacniają efekt

– podkreśla Tomasz Konior.

Jest też w Pałacu Rzeczypospolitej miejsce szczególne, o olbrzymim ładunku emocji, skłaniające do refleksji. To sala, której centrum stanowi urna z prochami książek. Złowrogie przypomnienie, a może przestroga dla współczesnych.

Pałac Rzeczypospolitej - grupa osób zwiedza pałac

W odnowionym Pałacu Rzeczypospolitej 8 sierpnia 2024 roku OKK! PR zorganizowało oficjalne oprowadzanie z udziałem dr. Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej oraz ponad 60 specjalnie na tę okazję zaproszonych gości – przedstawicieli czołowych pracowni architektonicznych i mediów. W rolę przewodnika wcielił się sam Tomasz Konior, który przybliżył uczestnikom sekrety pałacowych wnętrz, opowiadał o ich rewitalizacji oraz przechowywanych w nich skarbach polskiego i światowego piśmiennictwa. Mecenasami wydarzenia byli Geberit i Wiśniowski.

Odrestaurowane wnętrza Pałacu Rzeczypospolitej są dowodem, że mądra rewitalizacja umożliwia spotkanie przeszłości ze współczesnością. Spotkanie, które nie umniejsza żadnej z nich, lecz każdą wzbogaca, czyniąc ważną i potrzebną.

Rewitalizacja i aranżacja wnętrz Pałacu Rzeczypospolitej

Warszawa, plac Krasińskich 3/5
Autorzy: KONIOR STUDIO: Tomasz Konior, Dominik Koroś; PAS PROJEKT: Małgorzata Golenko; GROUP AV: Agata Sitko, Dominik Budyn, Adam Rogalski
Architekci: Andrzej Witkowski, Paweł Jurkiewicz, Sławomir Golenko, Łukasz Magdziarz, Katarzyna Jarosz, Maciej Smyk, Marzena Cieniawska
Konstrukcja: Leszek Dziuba, Marcin Polak
Instalacje: Remigiusz Sylwestrzak, Krzysztof Gantzki, Stanisław Sitarczyk,
Generalny wykonawca: WIBAR – Instalacje sp. z o.o. sp. k., Eurobudowa Sp. z o.o.
Kierownik prac konserwatorskich: Instone sp. z o.o. – Anna Krause
Inwestor: Biblioteka Narodowa
Powierzchnia terenu:  3341 m2
Powierzchnia zabudowy: 1848 m2
Powierzchnia całkowita: 6115 m2
Kubatura: 32936 m3
PFU (program funkcjonalno-użytkowy): 2015
Projekt: 2016-2019
Realizacja: 2020-2024
Koszt inwestycji: 75,2 mln zł

Zdjęcia: Bartek Barczyk / serwis prasowy