Czy te same lampy mogą spodobać się architektom i dekoratorom?
Reflektory na... ? Oświetlenie architektoniczne. Przyglądamy się nowym modelom AQForm. Są wśród nich: Flared, wykonany z gipsu syntetycznego, Snop, który lubi towarzystwo lamp z tej samej kolekcji, i Triba, nagrodzony iF Design Award.
Oświetlenie architektoniczne to nie tylko oprawy w kształcie tuby zamontowane na szynoprzewodach czy inne tego typu o ascetycznych geometrycznych formach. Funkcjonalne lampy, w których zastosowane są zaawansowane technologie oświetleniowe, są coraz bardziej podobne do typowo ozdobnych żyrandoli.
Oświetlenie architektoniczne staje się dekoracyjne i projektanci nie muszą już wybierać między praktyczną oprawą o bardzo dobrych parametrach, a designerską lampą, która głównie ma przyciągać wzrok, tworzyć klimat i dopełniać wystrój.
Oświetlenie architektoniczne we wnętrzach
Oświetlenie architektoniczne ma we wnętrzu do spełnienia wiele funkcji. Podświetla sufity, rozjaśnia ściany, stanowi punktowe źródło światła nadające głębi i wydobywające szczegóły. Dokładnie wiadomo, jaką rolę ma odegrać – czy ma ułatwić czytanie, pracę przy biurku, przygotowywanie posiłków, czy na przykład sprzątanie.
Kształt lamp z kolekcji Flared inspirowany jest industrialnymi formami. Oprawy wykonane są z gipsu syntetycznego, materiału, który znajduje zastosowanie także w stomatologii. Model Flared i kolejny nowy – Snop – dobrze prezentują się w parach, Snop również w grupach. Oczywiście sprawdzają się też jako soliści.
Dwie oprawy Snop o różnych rozmiarach mogą stanowić oświetlenie ogólne lub być zawieszone bezpośrednio nad stolikiem. Snop w grupie może posłużyć jako oświetlenie dekoracyjne, a w wersji LED zapewnić odpowiednią dawkę światła na blacie roboczym jako oświetlenie zadaniowe.
W gronie nowości AQForm są także nagrodzone oprawy Triba, o których piszemy w artykule „Kolekcja Triba AQForm z prestiżową nagrodą iF Design Award”. One również należą do kategorii: oświetlenie architektoniczne.
Oświetlenie architektoniczne jest sprzymierzeńcem projektanta przy kreowaniu przestrzeni, wydzielaniu stref o danych funkcjach, ale też, podobnie jak oświetlenie dekoracyjne, przy tworzeniu atmosfery we wnętrzu. Nowe oprawy AQForm mają za zadanie zarówno zapewnienie odpowiedniej iluminacji, jak i dekorowanie. Powinni je docenić i architekci, i dekoratorzy.
Ilustracje: serwis prasowy AQForm