top
Wydarzenia:

Mieszkańcy Gdyni otwierają swoje domy dla publiczności

Zachęcamy do weekendowego wypadu na Wybrzeże, gdzie 20 maja startuje Open House Gdynia 2022. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem „Powrót do Edenu”.

2
Open House Gdynia - plakat, na żółtym tle kwiat, napis Powrót do Edenu

To już ósma edycja festiwalu architektury, historii i mieszkańców – polskiej odsłony międzynarodowej imprezy Open House Worldwide. W programie trzy dni zwiedzania, spacerów, prelekcji, wystaw fotografii i warsztatów. Festiwal Open House Gdynia jest niecodzienną okazją dla miłośników architektury, architektury wnętrz, sztuki i designu, by spotkać się z miastem i jego mieszkańcami. Gdynia jako pierwsza w Polsce wdrożyła ideę Open House. W tym roku organizatorzy zapraszają do 60 miejsc: prywatnych mieszkań i instytucji publicznych na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.

– Podczas ósmej edycji festiwalu cofniemy się w czasie i damy ponieść wspomnieniom o Gdyni epoki lat 80. i 90. Jak zwykle zajrzymy do miejsc zapomnianych i tajemniczych, ale skupimy się tym razem na Gdyni z perspektywy naszych sentymentów: miejscach, które kiedyś tętniły życiem. Z przymrużeniem oka ukłonimy się postmodernizmowi i damy mieszkańcom Gdyni powody do radości – mówi Diana Lenart, założycielka festiwalu.

Open House Gdynia – miejsca

Uczestnicy wydarzenia odwiedzą m.in. inwestycje Portova i Nowe Kolibki, siedzibę Morskiego Instytutu Rybackiego i wnętrza prywatne. Gościć ich będzie w swoim mieszkaniu na Działkach Leśnych Magdalena Frąckiewicz, która zajmuje się upcyklingiem i zrównoważoną modą. Domy otworzą dla uczestników festiwalu także mieszkańcy centrum Gdyni. Wśród imprez towarzyszących będą m.in. dwa koncerty: w malowniczej okolicy Potoku Swelina zagra gitarzysta Roman Walczak, a w amfiteatrze na Kamiennej Górze zespół Papa D, czyli Paweł Stasiak i legenda lat 80. XX w. Papa Dance. Więcej informacji na: www.facebook.com/OpenHouseGdynia www.instagram.com/openhousegdynia