top
Wydarzenia:

Aniołki otworzą drzwi do swoich domów

Festiwal Open House Gdańsk, organizowany już po raz siódmy, tym razem zagości w dzielnicy Aniołki i na terenach przyległych. Na mapie wydarzenia: gmachy użyteczności publicznej, wnętrza prywatne i założenia parkowe. Będą dodatkowe atrakcje!

3
Open House Gdańsk - kobieta siedzi po turecku na kanapie
Do swojego mieszkania zaprasza Natalia, fot. Paweł Jóźwiak

Open House Gdańsk to trzydniowe święto architektury. OHG jest częścią międzynarodowej rodziny miejskich festiwali Open House Worldwid odbywających się w takich miastach jak: Londyn, Barcelona, Sztokholm, Nowy Jork.

Wszystkie edycje łączy idea poznawania lokalnej architektury z nieoczywistej perspektywy. Uczestnicy festiwalu odwiedzają mieszkania, pracownie, domy, instytucje, do których zwykle nie mają dostępu. W Gdańsku będą gościć m.in. w: mieszkaniu Agnieszki, Natalii, Ola i Vincenta, na poddaszu u Michała, w mieszkaniu i pracowni Magdy i Javiera.

Część z obiektów w trakcie festiwalu zyskuje wyjątkową oprawę dzięki artystycznym ingerencjom oraz tematycznym spacerom. Program wydarzenia został tak stworzony, by unikatowość wybranej dzielnicy, jej historia uwidoczniona w architekturze i układzie urbanistycznym oraz zapisana w pamięci osób z nią związanych były jak najlepiej uwidocznione.

Open House Gdańsk - kobieta i mężczyzna siedzą na krzesłach w swoim mieszkaniu, pozują
Festiwalową publiczność gościć będą Magda i Javier, fot. Paweł Jóźwiak

W identyfikacji wizualnej tegorocznej edycji Open House Gdańsk jest znak „*”, który zapowiada, że granice administracyjne dzielnicy Aniołki są traktowane dość umownie. Festiwal obejmuje zasięgiem teren rozpięty między sąsiedztwem stoczni a granicą Suchanina, między Wrzeszczem a Śródmieściem.

Open House Gdańsk - plakat imprezy z napisem Aniołki i gwiazdką

Open House Gdańsk czas start!

Festiwal rozpocznie się tuż za granicą Aniołków, w największej gdańskiej instytucji promującej naukę – Hevelianum, w piątek 18 października 2024 r. Niesamowita lokalizacja placówki, na terenie dawnego Fortu Góry Gradowej, stanie się punktem odniesienia do odkrycia historii miejsca i wejścia tam, gdzie program instytucji nie zawsze sięga.

W pierwszym dniu Open House Gdańsk organizatorzy zapraszają na nocne zwiedzanie zakamarków Hevelianum, specjalnie przygotowany mapping na budynku Wozowni Artyleryjskiej. Mają także dwie propozycje dźwiękowo-muzyczne: wielokanałową instalację w tunelowych przestrzeniach Laboratorium Ruchu oraz performance wypoczynkowo-dźwiękowy – obie przygotowane przez Macieja Olewniczaka.

Open House Gdańsk - kobieta stoi przy oknie w swoim mieszkaniu, za nią regał vintage
Podczas Open House Gdańsk zwiedzić będzie można mieszkanie Agnieszki, fot. Paweł Jóźwiak

Sobota i niedziela, 19 i 20 października, to dni tematycznych spacerów, zwiedzania najważniejszych instytucji (m.in. Opera Bałtycka, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Gdański Uniwersytet Medyczny czy Stadion Gdańskiego Ośrodka Sportu), obiektów sakralnych (m.in. Katedra Prawosławna św. Mikołaja, Kościół Polskokatolicki, Kościół Chrześcijan Baptystów). Będzie można wysłuchać wykładu poświęconego architekturze kosmicznej, wygłoszonego z bardzo odległego miejsca. Po wrzeszczańskiej stronie festiwalowej mapy w unikatowych okolicznościach otwarty zostanie Zbiornik Wodny Stary Sobieski, który odkryje swoje akustyczne możliwości. W ramach kameralnego wydarzenia muzycznego wespół z architekturą zagra Petar Petkov.

Open House Gdańsk - mężczyzna stoi przed oknem na swoim poddaszu
Michał pokaże na swoje poddasze, fot. Paweł Jóźwiak

W programie znajdą się lokalizacje najbardziej charakterystyczne dla festiwalu Open House Gdańsk: wnętrza mieszkań i domów oraz pracownie twórcze. W tym roku zaproszą do siebie między innymi osoby, które w poprzednich edycjach współtworzyły Open House Gdańsk, wspierały festiwal organizacyjnie, dzieliły się swoją wiedzą ekspercką, a także już wcześniej gościły uczestników festiwalu.

Siódma edycja Open House Gdańsk trwać będzie trzy dni ( 18–20 października). Program i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie openhousefestival.pl oraz w mediach społecznościowych Open House Gdańsk (Facebook oraz Instagram). Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Ze względu na specyfikę lokalizacji część z nich objęta jest zapisami.

Podczas festiwalu będą działały dwa punkty informacyjne: w Hevelianum – ul Gradowa 6  (piątek i sobota) oraz w Collegium Biomedicum – ul Dębinki 1 (sobota i niedziela). Organizacja wydarzenia, podobnie jak w latach ubiegłych, możliwa jest dzięki wsparciu Miasta Gdańska. Mecenasem festiwalu jest Invest Komfort.

Z artykułów w magazynie designdoc.pl, który jest patronem wydarzenia, można dowiedzieć się także, jak wyglądały siostrzane imprezy, Open House Gdynia, tegoroczna jubileuszowa 10. edycja oraz edycja z 2022 r.

Zdjęcia: Paweł Jóźwiak / serwis prasowy Open House Gdańsk