Jaki okap kuchenny wybrać, by odpowiedział na wszystkie potrzeby?
Znaczenie, jakie okapy kuchenne mają w domowym programie poprawy jakości powietrza jest nie do przecenienia. To ich najważniejsza, ale nie jedyna funkcja. Szwajcarska marka Franke pozwala okapom odgrywać w kuchni także wiele innych spektakularnych ról.


Franke w designdoc.pl
Okapy wpisują się w całościowy program dbania o jakość powietrza w domu, które ma istotne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Zanieczyszczone nie tylko szkodzi płucom, ale także zaburza pracę układu immunologicznego i pogarsza zdolność koncentracji. Ze złą jakością powietrza często wiąże się jego nieprzyjemny zapach.
Dobre, bo proste
Sposobów na radzenie sobie z problemem jest wiele. Najprostszym okazuje się wietrzenie domu, co powinno się robić przynajmniej dwukrotnie w ciągu dnia przez przynajmniej 15 minut. Oczywiście pod warunkiem, że na zewnątrz nie ma zanieczyszczeń spowodowanych smogiem, ani innych zagrożeń. Zbawienne w walce z kurzem, roztoczami osiadającymi na meblach, podłogach, dywanach i przedmiotach codziennego użytku, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, jest regularne odkurzanie. Naturalnym zielonym filtrem powietrza w domu są rośliny, które je oczyszczają. Do najpopularniejszych należą: dracena, epipremnum złociste, sansewieria, bluszcz pospolity czy skrzydłokwiat.
Okapy i kompania
Sprzymierzeńcem w staraniach o bezpieczne, czyste powietrze jest sprawnie działająca wentylacja – czy to grawitacyjna, z systemem nawiewników, czy też mechaniczna wyposażona w filtry zatrzymujące zanieczyszczenia.
Wśród domowych urządzeń zaangażowanych w starania o dobry oddech okapy mają oddanych współpracowników w postaci oczyszczaczy, które wciągają powietrze i odfiltrowują, nierzadko także nawilżają i jonizują, klimatyzatorów, które nie tylko umożliwiają regulowanie temperatury w domu, ale także wentylację, filtrację i osuszanie nadmiernie wilgotnego powietrza.
W domu, postrzeganym jako całość, program dbania o jakość powietrza powinien być wielotorowy. Jednak w kuchni rola okapów jest wiodąca.


Multifunkcjonalność
Obecnie najbardziej poszukiwane są urządzenia, które odpowiadają na więcej niż jedną potrzebę użytkownika. W tym duchu projektuje swoje produkty szwajcarska marka Franke. Linia okapów Mythos Air Hub łączy funkcję okapu z filtrowaniem powietrza.
Zintegrowany z okapami moduł filtrujący oczyszcza i usuwa z powietrza do 99,99% wirusów i bakterii. Ma on lampę UV-C o właściwościach bakteriobójczych oraz oddzielny silnik i obieg powietrza – niezależny od standardowej pracy okapu. Dzienny program filtrujący służy szybkiej i intensywnej dezynfekcji. Opcja nocna zapewnia długi cykl przy minimalnym poziomie hałasu. Włącza się automatycznie każdej nocy. Skuteczność filtra została przetestowana i potwierdzona przez laboratorium Uniwersytetu w Sienie. Urządzenia Mythos Air Hub wyposażone są w trzy biegi oraz dwa szczególnie intensywne, przy tym jednak mają najbardziej efektywną klasę energetyczną A+.


Okapy i płyty razem
Kolejny z mocnych trendów stanowi integracja urządzeń o dopełniających się funkcjach. Podążając w tym kierunku, szwajcarska marka Franke rozwija kolekcję urządzeń 2gether, czyli płyt indukcyjnych zintegrowanych z okapem, które znaleźć można we wszystkich rodzinach produktów tej marki: Mythos, Maris i Smart.
Urządzenia 2gether pozwalają precyzyjnie kontrolować temperaturę na 9 poziomach grzania, zapewniają możliwość łączenia ze sobą sąsiednich pól (opcja Flexi), szybsze nagrzewanie dzięki funkcji Booster oraz mają wyższą efektywność energetyczną. Zabierają niewiele miejsca w szafce, dzięki kompaktowym wymiarom silnika. Dostęp do filtrów jest wygodny. Wystarczy wyjąć kratkę, by je wyczyścić lub wymienić. Filtry tłuszczowy i węglowy można myć w zmywarce, drugi z nich także suszyć w piekarniku.


Komunikacja między urządzeniami
Urządzenia zintegrowane to jedna z tendencji, drugą stanowi komunikacja między współpracującymi ze sobą sprzętami. W tym duchu szwajcarska marka Franke stworzyła technologię K-Link, która łączy wybrane płyty indukcyjne z okapami. Dzięki niej nie są one już osobnymi urządzeniami, lecz tworzą zintegrowany system.
K-Link pozwala na bezprzewodową komunikację między dwoma urządzeniami i ich synchronizację w czasie rzeczywistym.
Dzięki technologii Franke płyta grzewcza może automatycznie dostosować intensywność pracy okapu w zależności od ilości pary powstającej podczas gotowania. To rozwiązanie nie tylko ułatwia codzienne przygotowywanie posiłków, ale również przyczynia się do optymalizacji zużycia energii, zmniejszenia poziomu hałasu i ilości oparów, co jest szczególnie istotne w przypadku kuchni otwartych na inne pomieszczenia
– komentuje Katarzyna Niezabitowska-Baj, PR&Event Manager Franke Polska.

Forma, która robi wrażenie
Okap ma w kuchni ważne zadanie do wykonania w procesie oczyszczania powietrza, nie należy jednak zapominać, że jest on również istotnym element architektury wnętrza. Nierzadko, jak okap wyspowy Mythos T-Shelf szwajcarskiej marki Franke, stanowi nie tylko funkcjonalny, ale także dekoracyjny obiekt w kuchni.
Mythos T-Shelf może funkcjonować w dwóch opcjach do wyboru: jako pochłaniacz (z recyrkulacją) lub wyciąg podłączony do kanału wentylacyjnego. Pracując w obu trybach jest nieprzeciętnie wydajny (do 750 m3/h) w oczyszczaniu powietrza oraz uwalnianiu kuchni od niechcianych zapachów i oparów. Warto także podkreślić, że okapy Mythos T-Shelf są wyposażone w technologię redukcji głośności Sound Pro, która zapewnia cichą pracę urządzenia.

Okap kreator atmosfery
Użytkownicy przyzwyczaili się już do tego, że nowoczesne okapy są w kuchni również źródłem światła. W okapie Mythos T-Shelf Evolution ta funkcja jest szczególnie istotna. Urządzenie zapewnia oświetlenie o regulowanej mocy i barwie.
Szeroka na 160 cm półka została wyposażona w dwa pełnowymiarowe panele świetlne (po 80 cm każdy). Dzięki temu Mythos T-Shelf Evolution pełni funkcję nie tylko wydajnego okapu, ale także oprawy świetlnej. Opcja przyciemniania pozwala dostosować natężenie światła do aktualnych potrzeb i regulować je w zależności od czynności wykonywanych w kuchni. Niektóre z nich, jak usuwanie ości, krojenie mięsa czy szatkowanie warzyw, wymagają światła jasnego, inne, jak wspólny posiłek, mają przyjemniejszy przebieg, gdy oświetlenie kreuje przytulną atmosferę. Funkcja regulacji temperatury barwowej światła w urządzeniu pozwala na precyzyjne dopasowanie go do okazji lub nastroju.
Chłodne tony dodadzą energii rano czy w ciągu dnia, a ciepłe świetnie sprawdzą się w trakcie relaksujących wieczorów
– podpowiada Katarzyna Niezabitowska-Baj z Franke Polska.

Wprowadzając kolejne innowacyjne urządzenia, jak ostatnia nowość, którą stanowi Mythos T-Shelf Evolution, szwajcarska marka Franke reaguje na wciąż zmieniające się potrzeby współczesnych użytkowników. Kuchnia stała się miejscem, które pełni w życiu społecznym – rodzinnym i w gronie przyjaciół – znacznie więcej funkcji niż dawniej. Wielozadaniowość kuchni przekłada się na wielofunkcyjność kuchennych urządzeń. Okapy Franke dbają nie tylko o jakość powietrza. Troszczą się o użytkowników wielowymiarowo. Są zintegrowane lub skomunikowane z urządzeniami, z którymi w naturalny sposób współpracują, zapewniają odpowiednie oświetlenie i stanowią atrakcyjną wizualnie architektoniczną formę we wnętrzu. Szwajcarska jakość okapów zapewnia ich sprawną pracę i ma wpływ na rolę, jaką odgrywają w domowym programie dbania o dobre powietrze.
Zdjęcia: serwis prasowy Franke
W designdoc.pl piszemy także m.in. o innowacyjnej technologii Drip Free w okapach Franke.