top
Wydarzenia:

Nowoczesny apartament. Czym zachwycił jurorów konkursu European Property Awards?

Pracownia Artewizjon Anny Błaszczyk została nagrodzona w konkursie European Property Awards. W apartamencie Moon Suite na warszawskiej Saskiej Kępie parter i piętro przenikają się. Kuchnia jest dwukondygnacyjna! Realizacja otrzymała tytuł Award Winner w kategorii Residential Interior Apartment.

7
Kuchnia dwukondygnacyjna w nowoczesnym domu, biała, minimalistyczna. Na pierwszym planie efektowna lampa, po lewej zabudowa kuchenna, po prawej wyspa, w głębi wysoka zabudowa z wbudowanymi AGD
Fot. Michał Przeździk-Buczkowski / Budzik Studio / serwis prasowy

Nowoczesny apartament, dwupoziomowy, w nowej inwestycji w prestiżowej dzielnicy Warszawy miał zamienić się w dom dla czteroosobowej rodziny – przytulny, urzekający atmosferą wakacji, ale zarazem praktyczny. Aby osiągnąć ten rezultat, należało przede wszystkim od podstaw zaplanować funkcje. Jednocześnie ambicją autorki projektu – Anny Błaszczyk, właścicielki pracowni Artewizjon – stało się zagospodarowanie metrażu tak, by nie stracić odczucia przestronności. – Najważniejszą kwestią, wokół której toczyły się dyskusje, był sposób otwarcia lub zamknięcia przestrzeni antresoli w stosunku do dolnej kondygnacji mieszkania – mówi architektka. – Doradziłam inwestorom wyodrębnienie pokoi na górnym poziomie tak, aby nie tracić odczucia przestrzeni na dole, ale wręcz je podkreślić. Zaproponowałam też przeszklenia ścian, które w zależności od bieżących potrzeb pozwalają otwierać lub zamykać widoki, jednak izolują poszczególne pomieszczenia akustycznie – dodaje.

 

W blasku księżyca

Szczególną rolę w projekcie odegrał Księżyc, który nadał realizacji i charakter, i tytuł. – Ponieważ przez okna dwukondygnacyjnej strefy dziennej za dnia wpada blask Słońca, a nocą Księżyca, inwestorów urzekła propozycja, by bogactwem faktur i efektów świetlnych nawiązać do Srebrnego Globu – wspomina Anna Błaszczyk. Zainspirowane powierzchnią Księżyca faktury mają spiek kwarcowy ze wzorem skały solnej w obudowie biokominka (z oferty marki Florim) oraz naturalny trawertyn, z którego wykonane są stoliki kawowe. Księżycowy blask jest w lustrach – m.in. w holu oraz przy toaletce w sypialni. Srebrny Glob stał się bohaterem dzieła, które projektantka wykonała osobiście w technice lanej żywicy. Właściciele wyeksponowali je w jadalni.

Dwukondygnacyjny salon w nowoczesnym apartamencie, z sufitu zwieszone efektowne żyrandole, jasne meble wypoczynkowe, na przeciwko kanap telewizor
Fot. Michał Przeździk-Buczkowski / Budzik Studio / serwis prasowy

Spełnienie oczekiwań inwestorów co do funkcji wymagało istotnych zmian w pierwotnym układzie pomieszczeń. Kuchnia powstała w miejscu salonu. Na jej tyłach jest spiżarnia, a od strony przedpokoju także jedna z garderób. Druga – podobnie jak dodatkowa łazienka – przybyła na górnym poziomie, gdzie oprócz głównej sypialni znalazły się pokoje dzieci. Zagospodarowanie górnej kondygnacji powstało od zera, gdyż deweloper przewidział tam w pełni otwartą antresolę. Nowoczesny apartament od początku miał być stonowany pod względem kolorów. Bazą są złamana biel i bliskie jej odcienie. Na takim tle w kolejnych wersjach projektu wybijały się różne starannie dobrane elementy wyposażenia i wystroju.

 

Dialog pionów i poziomów

Inwestorzy byli zgodni z projektantką, że „mniej znaczy więcej”. Ważnym składnikiem projektu od początku była przestrzeń celowo wolna, wypełniona tylko światłem i powietrzem. Znakomicie wyważona aranżacja wnętrz oparta jest na dialogu wyrazistych pionów i poziomów z formami organicznymi czy biomorficznymi, które przełamują, łagodzą i równoważą wątki geometryczne. W kolejnych fazach projektu zmieniały się warianty materiałów oraz modele mebli i lamp. Stopniowo dojrzewała też kompozycja ściany z biokominkiem i telewizorem. Oświetlenie, zgodnie z pierwotnym planem, jest rozbudowane. Obok wizualnie efektownych lamp pojawiły się tu niezliczone oprawy wpuszczone m.in. w sufity, zabudowy meblowe, okładziny ścienne. System firmy Labra posłużył też do tego, by stworzyć nastrojowe oświetlenie pokoju.

Dwukondygnacyjna kuchnia w nowoczesnym apartamencie, widoczny górny poziom i schody w głębi. Na pierwszym planie rząd czarnych krzeseł przy wyspie kuchennej
Fot. Michał Przeździk-Buczkowski / Budzik Studio / serwis prasowy

Od początku zakładano, że otwarty plan dolnej kondygnacji apartamentu będzie sprzyjać relacjom rodzinnym oraz życiu towarzyskiemu. Rzecz w tym, by pozwalał łatwo, bezkolizyjnie przemieszczać się z jednej strefy w drugą. Kuchnia z ogromną, długą na 3,6 m wyspą płynnie łączy się z jadalnią i salonem, a także z holem. W niewielkim holu deweloper zastosował schody zabiegowe – mało wygodne i niezbyt bezpieczne w domu, w którym są dzieci. Stąd decyzja o budowie schodów dwubiegowych ze spocznikiem. Wyzwanie stanowił też niewielki otwór w stropie. Zastosowanie stopni montowanych do ściany, szklanych balustrad oraz dużych tafli luster pozwoliło uzyskać wrażenie lekkości. Największą ozdobą dwukondygnacyjnego salonu jest wypełniona światłem przestrzeń. Aby ją podkreślić, architektka zdecydowała się umieścić tu dużą lampę polskiej marki ILUM lighting z wiszącymi na długich przewodach oprawkami w kształcie owoców figi. Kompozycja wnętrza wymagała też odpowiedniego opracowania wysokiej i dość wąskiej ściany – tej, na której znalazł się biokominek oraz telewizor. Wokół obu tych elementów powstała zabudowa z półkami o dwóch głębokościach. W ten sposób udało się zamaskować przebieg podciągu, który dzieli ścianę w połowie wysokości. Spiek kwarcowy ze wzorem skały solnej (stosunkowo rzadko wykorzystywany) przypomina wyglądem powierzchnię Księżyca. Delikatna faktura spotyka się tu z całym bogactwem innych struktur, m.in. grubych splotów tkanin obiciowych czy dywanu, żłobieniami frontów meblowych, nieszkliwioną gliną wazonu itp.

 

Nowoczesny apartament z rzeźbiarskim akcentem

Kuchnia jest dwukondygnacyjna. Dzięki temu zarówno w czasie gotowania, jak i w trakcie szybkich porannych śniadań można cieszyć oczy słońcem wpadającym przez okna na dwóch poziomach. Wyspę kuchenną z pojemnymi szafkami pokrywa spiek kwarcowy o strukturze naśladującej trawertyn. Wzór kamienia spotyka się tu z ryflowanymi i gładkimi frontami zabudowy meblowej. Uzupełnieniem ciągu roboczego z wyspą jest wysoka zabudowa na prostopadłej ścianie, a także schowana za ścianą spiżarnia. W roli akcentu występują wiszące lampy z naturalnego drewna – model włoskiej marki Luceplan. Nawiązują do podłogi w specjalnie dobranym, karmelowym odcieniu dębu molde. Ponieważ mają w sobie wiele z rzeźby, efektownie prezentują się także od góry – oglądane przez szklane ściany sypialni master na górnej kondygnacji. Jasną kolorystykę, dominującą w kuchni, przełamują zgrabnie ciemne detale – wygodne hokery, gładkie tafle sprzętów AGD czy armatura marki hansgrohe.

Zbliżenie na fragment zabudowy kuchennej. Na tle białych szafek odznacza się czarny kran firmy hansgrohe.
Fot. Michał Przeździk-Buczkowski / Budzik Studio / serwis prasowy

Para właścicieli związana jest zawodowo z showbiznesem. Oboje dużo pracują, także w domu. W reprezentacyjnym gabinecie m.in. nagrywają krótkie filmy wideo do publikacji w social mediach. Pasją pana domu jest żeglarstwo, a w weekendy para, do której należy nowoczesny apartament, chętnie pływa motorówką. Dlatego oboje chcieli, by pojawiła się jako motyw dekoracyjny w gabinecie. Stylizowany wizerunek łódki, wykonany w rzadko stosowanej technice nadruku na fornirze, przesłania prozaiczną funkcję mebla, który mieści archiwum dokumentów. Ogród wertykalny nie tylko tworzy przyjemną atmosferę, ale także zapewnia korzystny mikroklimat do pracy. Założenie go wymagało rozprowadzenia instalacji nawadniającej oraz odpowiedniego skalibrowania wentylacji i oświetlenia. W pomieszczeniu znalazły swoje miejsce jasna sofa oraz okrągły stół MILOO HOME.

 

Łóżko i wanna w parze

Sypialnia master to przestrzeń relaksu i regeneracji – zwłaszcza dla pani domu. Zgodnie z jej życzeniem wnętrze miało być przytulne, ale w pewien sposób widowiskowe. Właścicielka może teraz wykorzystywać sypialnię jako efektowną scenografię do filmów wideo publikowanych w social mediach. Właśnie dlatego oprócz łóżka znalazła się tu toaletka oraz wolnostojąca wanna z armaturą marki AXOR. Na czas kąpieli ogromne przeszklenia otwierające wnętrze na parter można zasłonić mięsistymi kotarami. Z tkanin, które zapewniają odczucie przytulności, wykonano też w tapicerkę łóżka i fotela. Obok sypialni master architektka przewidziała dużą garderobę (druga znajduje się na parterze, sąsiaduje z holem). To znacznie ułatwia utrzymanie porządku w apartamencie. Białe fronty z delikatnym ażurem stanowią rodzaj przegrody i łagodzą feerię kolorów ubrań.

Na pierwszym planie fragment stołu i dwóch krzeseł, na drugim jasna kanapa na tle ściany całej pokrytej roślinnością
Fot. Michał Przeździk-Buczkowski / Budzik Studio / serwis prasowy
Nowoczesny apartament wyróżnia drewniana zabudowa typu regał, z dekoracyjnym motywem łodzi.
Fot. Michał Przeździk-Buczkowski / Budzik Studio / serwis prasowy

Łazienka dla gości (na parterze) emanuje ciepłem. To zasługa kolorystyki, materiałów (m.in. ceramiki w matowej glazurze z oferty firmy Celo czy metalu lakierowanego na czarny mat – na czele z armaturą AXOR) oraz rozbudowanego oświetlenia. Położona na piętrze łazienka ma zbliżoną stylistykę, jednak wyróżnia się efektownym kolorem łososiowym na ścianie. Połączona jest z pralnią – wejście znajduje się obok WC, osłonięte taflą szkła. Przytulny charakter wnętrza podkreślony został zastosowaniem ceramiki w matowym wykończeniu oraz matowych spieków kwarcowych z delikatnym wzorem terrazzo. Tu także uwagę przyciągają baterie marki AXOR. Wbrew pozorom wnętrze to nie stanowi całkiem odrębnej plamy koloru. Uważne oko dostrzeże, że wątek tej barwy przewija się też dyskretnie przez pozostałe pomieszczenia.

Łazienka z wolnostojącą wanną odbijającą się w lustrze. Niedaleko wanny stoi palma w doniczce. Na zdjęciu dominują ciepłe kolory pomieszane z szarością,
Fot. Michał Przeździk-Buczkowski / Budzik Studio / serwis prasowy
Architekt Anna Błaszczyk siedzi w zaprojektowanym przez siebie salonie.
Anna Błaszczyk, fot. Michał Przeździk-Buczkowski / Budzik Studio / serwis prasowy

Projekt wnętrza: Anna Błaszczyk / Artewizjon

Zdjęcia: Michał Przeździk-Buczkowski / Budzik Studio