Wiemy, jak nowocześnie oświetlać wnętrza
Oświetlenie funkcjonalne, estetyczne, dobrze skomponowane, spersonalizowane, przyjazne środowisku. Jak osiągnąć taki efekt, wyjaśniają specjaliści z AQForm – Przemysław Filar i Barbara Oleksiak.
Oświetlenie rozpatrujemy z wielu perspektyw. Z Przemysławem Filarem, dyrektorem sprzedaży i Barbarą Olesiak, marketing managerką rozmawiamy m.in. o: zrównoważonym projektowaniu, rodzajach oświetlenia, tworzeniu wielowarstwowych kompozycji świetlnych, personalizacji rozwiązań, oświetleniu jako elemencie inteligentnych systemów zarządzania budynkami, a także o DNA marki AQForm, współpracy z architektami, celach na przyszłość i najnowszych sukcesach – nagrodach Red Dot Design Award, iF Design Award oraz A+Awards.
Iwona Ławecka-Marczewska: Jaką rolę światło odgrywa we współczesnej architekturze wnętrz?
Barbara Olesiak: Światło to jeden z kluczowych elementów w architekturze wnętrz. To ono wpływa na to, jak widzimy daną przestrzeń. Dlatego jest niezwykle ważne dla odbioru przestrzeni, atmosfery i funkcjonalności pomieszczeń. Dobrze zaprojektowane oświetlenie potrafi podkreślić walory architektoniczne, stworzyć odpowiedni nastrój, a także wpłynąć na samopoczucie użytkowników. Współczesne wnętrza często korzystają z różnych rodzajów oświetlenia – od głównego, przez akcentowe, po dekoracyjne – aby stworzyć wielowarstwową kompozycję świetlną, która odpowiada na zróżnicowane potrzeby użytkowników.
Jakie wyzwania stoją przed branżą oświetleniową w najbliższych latach?
Przemysław Filar: Branża oświetleniowa stoi przed kilkoma kluczowymi wyzwaniami. Przede wszystkim, coraz większy nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój i efektywność energetyczną. Konsumenci oczekują produktów, które nie tylko są funkcjonalne i estetyczne, ale także przyjazne dla środowiska. A przede wszystkim bezpieczne dla nich samych. Dlatego coraz ważniejsze staje się badanie i testowanie produktów na wielu płaszczyznach. Drugim wyzwaniem jest integracja technologii smart – oświetlenie staje się częścią inteligentnych systemów zarządzania budynkami, co wymaga nowoczesnych rozwiązań technicznych i innowacyjnych projektów. Wreszcie, w dobie personalizacji, klienci szukają unikalnych i dostosowanych do ich potrzeb rozwiązań oświetleniowych.
Jakie trendy w projektowaniu oświetlenia Państwo obserwują? Jak oferta AQForm się w nie wpisuje?
Barbara Olesiak: Zauważamy rosnące zainteresowanie oświetleniem, które łączy funkcjonalność z estetyką. Klienci coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko spełniają swoje podstawowe funkcje, ale również stanowią istotny element dekoracyjny wnętrza. Nasze produkty, takie jak wprowadzona w 2024 roku kolekcja TRIBA, idealnie wpisują się w ten trend. Dzięki temu oprawa, która jest dostępna od marca tego roku – już może pochwalić się trzema znaczącymi nagrodami: Red Dot Design Award, iF Design Award oraz A+Awards.
Przemysław Filar: Klienci oczekują możliwości dostosowania oświetlenia do indywidualnych potrzeb i preferencji, co pozwala im na tworzenie unikalnych aranżacji wnętrz. AQForm oferuje szeroką gamę opraw, które można dostosować pod względem koloru, kształtu i funkcji. Ciekawą odpowiedzią na tę potrzebę są również systemy szynoprzewodów, które pozwalają na łatwe modyfikacje oświetlenia bez konieczności wzywania elektryka. Wystarczy wpiąć lub wypiąć oprawę do zamontowanej szyny i nie są do tego potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. Tego typu proste w obsłudze rozwiązania znacznie zyskują na popularności.
Portfolio produktów AQForm jest dosyć szerokie – można w nim znaleźć oświetlenie zarówno do przestrzeni prywatnych, jak i komercyjnych. Na czym polega oferta specjalna Quick Shipment?
Przemysław Filar: W naszej ofercie można znaleźć zarówno oprawy do zastosowań domowych, jak i produkty, które sprawdzają się w oświetleniu przestrzeni komercyjnych. Wśród klientów z segmentu rezydencyjnego niesłabnącą popularnością cieszą się oprawy z naszej oferty szybkiej dostawy (Quick Shipment) – najpopularniejsze modele dostarczamy w czasie od dwóch do pięciu dni roboczych. Jeżeli produkt jest gotowy, wysyłamy go na drugi dzień z magazynu. Jeżeli nie – produkujemy do pięciu dni roboczych. To jest możliwe dzięki temu, że nasz zakład produkcyjny mieści się w podkrakowskim Czernichowie. Wiele naszych kolekcji trafia jednak do odbiorców komercyjnych, takich jak hotele, sklepy, restauracje czy galerie, które szukają niezawodnych i stylowych rozwiązań oświetleniowych.
Co składa się na DNA firmy?
Barbara Olesiak: Po pierwsze: jesteśmy firmą z Polski i jest to dla nas ważne – tutaj mamy swój zakład produkcyjny, laboratoria oświetleniowe i wielu dostawców. Dzięki temu jesteśmy elastyczni i możemy proponować naszym klientom serwis na bardzo wysokim poziomie. Po drugie – łączymy nasze lokalne doświadczenie z szerszą perspektywą na poziomie całej grupy Delta Light, której jesteśmy częścią. Grupa jest obecna w 120 krajach, dzięki temu mamy szybki dostęp do międzynarodowego spojrzenia i najświeższych innowacji na rynku oświetleniowym.
Przemysław Filar: Po trzecie – dostarczamy nowoczesne rozwiązania oświetleniowe odpowiadające potrzebom współczesności. Obserwujemy potrzeby rynku i naszych klientów i staramy się szybko na nie reagować. Po czwarte – wierzymy w demokratyczny design. Uważamy, że możliwość zobaczenia swojej przestrzeni w dobrym świetle jest bardzo ważna, światło wpływa na to, jak się czujemy. Dlatego przykładamy bardzo dużą wagę do jakości światła naszych opraw. Po piąte: dzięki światłu wprowadzamy do przestrzeni życie. Nasze oprawy oświetlają domy, restauracje, hotele. Budują ich atmosferę. To coś niesamowitego, co daje nam olbrzymią motywację do działania.
Jak pracują Państwo z projektantami oświetlenia i architektami?
Barbara Olesiak: Współpraca z architektami oraz projektantami oświetlenia jest dla nas bardzo ważna. Staramy się być partnerem, który dostarcza nie tylko produkty, ale także wsparcie na każdym etapie projektu. Organizujemy warsztaty, szkolenia i prezentacje, aby zapoznać architektów z zagadnieniami z zakresu projektowania oświetlenia a wyspecjalizowanych projektantów oświetlenia: z naszymi nowościami i możliwościami technicznymi naszych opraw. Zbudowaliśmy bezpłatną bazę wiedzy o oświetleniu: AQForm Academy i od kilku lat prowadzimy regularne webinaria, na które zarejestrowało się już ponad 15 000 uczestników. Mamy również własny dział projektowania oświetlenia, który oferuje wsparcie w doborze opraw.
Czy mogą Państwo przybliżyć czytelnikom tajniki procesu?
Przemysław Filar: Proces tworzenia naszych produktów zaczyna się od identyfikacji potrzeb rynku oraz użytkowników opraw i analizowania najnowszych trendów. Następnie nasz zespół projektowy opracowuje koncepcje i prototypy, które są testowane pod kątem funkcjonalności, estetyki oraz oczywiście emisji światła. Ważnym etapem jest również testowanie pod względem efektywności energetycznej i trwałości.
Jak ważny dla AQForm jest design oprawy?
Barbara Olesiak: Design oprawy jest dla nas bardzo istotny. Wierzymy, że oświetlenie powinno być nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. Staramy się, aby nasze oprawy były atrakcyjne wizualnie i harmonizowały z różnymi stylami wnętrz. Na etapie prototypowania testujemy bardzo wiele wariantów, żeby wybrać najlepsze połączenie estetyki i funkcjonalności. Przykładem jest wspomniana już nagrodzona kolekcja TRIBA, jak i inna tegoroczna nowość: QRLED next. Kolekcja ta łączy estetykę z wydajnością i zapewnia najwyższy komfort wizualny. Dzięki ulepszonym parametrom technicznym, zapewnia większą skuteczność świetlną, przy zachowaniu najwyższej kontroli nieprzyjemnego dla wzroku olśnienia.
Jeżeli mieliby Państwo wskazać pięć cech, które wyróżniają oświetlenie AQForm, jakie byłyby to cechy?
Przemysław Filar: Innowacyjność: Stawiamy na nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania. Estetyka: Design jest dla nas kluczowy — nasze oprawy są atrakcyjne wizualnie. Jakość: Dbamy o najwyższą jakość wykonania naszych produktów. Efektywność energetyczna: Nasze produkty są energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Personalizacja: Oferujemy szerokie możliwości dostosowania produktów do indywidualnych potrzeb klientów.
Które modele z Państwa oferty są bestsellerami? Dlaczego te, a nie inne, cieszą się niesłabnącym powodzeniem?
Przemysław Filar: Szczególną popularnością cieszą się modele PET, MIXLINE, MODERN BALL czy RAFTER. Rodzina PET, nagrodzona w licznych konkursach, zdobyła uznanie m.in. dzięki ogromnej ilości konfiguracji i możliwości – od oprawy ściennej micro, służącej jako oświetlenie przy łóżku, przez niezwykle popularne oświetlenie na suficie – tak zwane „tubki” aż do reflektorów na szynoprzewodach, które równie skutecznie oświetlają domowe kuchnie, jak i wystawy sklepowe. MODERN BALL to eleganckie połączenie szkła i metalu, naprawdę trudno przejść obojętnie obok idealnie rozświetlonej kuli. MIXLINE i RAFTER to z kolei oświetlenie liniowe. Takie wyraziste linie dodają wnętrzu wyrazistego charakteru; często spotykane są i w domowych salonach, i w nowoczesnych hotelach czy restauracjach. No i samo światło ma tu ogromne znaczenie – na przykład w kolekcji RAFTER źródło jest tak głęboko ukryte, że trzeba stanąć niemalże pod samą oprawą, żeby je zobaczyć. Za to efekt oświetleniowy widać wyraźnie już z daleka.
Jak komponować zestawy produktów oświetleniowych o różnych funkcjach w jednym wnętrzu?
Przemysław Filar: Komponowanie zestawów oświetleniowych o różnych funkcjach wymaga przemyślanego podejścia. Ważne jest, aby oświetlenie główne, akcentowe i dekoracyjne harmonizowało ze sobą i tworzyło spójną całość. Warto zastosować podejście warstwowe: warstwa do oświetlenia ogólnego, która ma zapewnić ogólne rozświetlenie pomieszczenia i bezpieczeństwo, warstwa oświetlenia zadaniowego – np. nad wyspą kuchenną czy stołem oraz warstwa oświetlenia dekoracyjnego, nieco mocniejsza niż światło ogólne, która pozwoli wymodelować przestrzeń.
Barbara Olesiak: To w dużym skrócie i uproszczeniu, projektowanie oświetlenia to rozbudowane zagadnienie. Dlatego szczegółowo omawiamy jak do tego podejść na naszych webinarach i w AQForm Academy. Żeby zapewnić oświetlenie do każdej z tych funkcji, w AQForm oferujemy szeroką gamę opraw, które można łatwo ze sobą łączyć, tworząc kompleksowe rozwiązania oświetleniowe.
Jakie rozwiązania pozwalające oszczędzać energię stosują Państwo w swoich produktach?
Przemysław Filar: W naszych produktach stosujemy zaawansowane technologie LED, przykładamy dużą wagę do tego, jak odprowadzane jest ciepło z opraw, jak współpracują ze sobą wszystkie komponenty. Dzięki temu nasze produkty pomagają zmniejszyć zużycie energii i obniżyć koszty eksploatacji.
Jakie główne cele AQForm chce obecnie osiągnąć?
Barbara Olesiak: Naszym głównym celem jest dalszy rozwój i umacnianie pozycji na rynku oświetleniowym. Chcemy wprowadzać innowacyjne produkty, które spełniają najwyższe standardy jakości i designu. Dążymy także do zwiększenia naszej obecności na rynkach międzynarodowych i rozszerzenia współpracy z renomowanymi projektantami. Ważnym celem jest również kontynuowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej.
Co uznają Państwo za swój największy sukces w ostatnim czasie?
Barbara Olesiak: Jednym z naszych największych sukcesów w ostatnim czasie jest zdobycie prestiżowej nagrody Red Dot Design Award dla dwóch naszych tegorocznych nowości: opraw TRIBA i CONA. To wyróżnienie jest dowodem na wysoką jakość i innowacyjność naszych opraw oświetleniowych. Cieszymy się również z wprowadzenia na rynek kilkunastu nowych modeli, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem klientów i projektantów.
Jakie kanały dotarcia do odbiorcy są teraz dla Państwa najważniejsze? Gdzie wśród nich plasuje się udział w targach?
Barbara Olesiak: Spotykamy się z naszymi klientami na wielu różnych płaszczyznach. Są to zarówno osobiste spotkania, szkolenia w ramach AQForm Academy LIVE i online, webinary, aktywność w mediach społecznościowych, jak i spotkania w naszym showroomie. Media społecznościowe umożliwiają bieżący kontakt z klientami i informowanie o nowościach. Osobiste spotkania i szkolenia pozwalają nam bezpośrednio przekazywać wiedzę i prezentować produkty. Spotkania w showroomie pozwalają klientom zobaczyć i przetestować nasze oprawy w rzeczywistych warunkach. Podobny walor mają targi branżowe, dlatego uczestnictwo w nich jest dla nas ważne. W tym roku można nas było zobaczyć już m.in. na największych targach oświetleniowych w Europie: Light+Building, na których zbudowaliśmy stoisko, którego elementy w 80% udało się odzyskać i wykorzystać w naszym showroomie w Belgii. Idea projektowania odpowiedzialnego jest dla nas ważna nie tylko w ramach projektowania produktu, ale całego naszego podejścia do biznesu.
AQForm – oświetlenie jutra
AQForm (wcześniej znany jako Aquaform Lighting Solutions) to nagradzana polska marka, w której portfolio można znaleźć nowoczesne oprawy oświetleniowe potrafiące przemówić do emocji. Ma silną pozycję na rodzimym rynku w Polsce i jest wyraźnie obecna na wielu rynkach europejskich. Udało jej się wykreować wymowne i charakterystyczne wzornictwo, które potrafi skusić profesjonalistów, kreatorów trendów i konsumentów. AQForm jest częścią międzynarodowej grupy Delta Light obejmującej swoją działalnością ponad 120 krajów. Jedną z wielu przyczyn sukcesów marki jest doskonałe wsparcie dla architektów, specjalistów branży oświetleniowej i użytkowników.
Zdjęcia: serwis prasowy AQForm