top
Wydarzenia:

Wiemy, jak nowocześnie oświetlać wnętrza

Oświetlenie funkcjonalne, estetyczne, dobrze skomponowane, spersonalizowane, przyjazne środowisku. Jak osiągnąć taki efekt, wyjaśniają specjaliści z AQForm – Przemysław Filar i Barbara Oleksiak.

10
Oświetlenie - stylowe wnętrze z nowoczesnymi lampami
AQForm: CONA

Oświetlenie rozpatrujemy z wielu perspektyw. Z Przemysławem Filarem, dyrektorem sprzedaży i Barbarą Olesiak, marketing managerką rozmawiamy m.in. o: zrównoważonym projektowaniu, rodzajach oświetlenia, tworzeniu wielowarstwowych kompozycji świetlnych, personalizacji rozwiązań, oświetleniu jako elemencie inteligentnych systemów zarządzania budynkami, a także o DNA marki AQForm, współpracy z architektami, celach na przyszłość i najnowszych sukcesach – nagrodach Red Dot Design Award, iF Design Award oraz A+Awards.

Oświetlenie - mężczyzna i kobieta stoją na tle betonowej ściany
Eksperci AQForm: Przemysław Filar, dyrektor sprzedaży i Barbara Olesiak, marketing managerka

Iwona Ławecka-Marczewska: Jaką rolę światło odgrywa we współczesnej architekturze wnętrz?

Barbara Olesiak: Światło to jeden z kluczowych elementów w architekturze wnętrz. To ono wpływa na to, jak widzimy daną przestrzeń. Dlatego jest niezwykle ważne dla odbioru przestrzeni, atmosfery i funkcjonalności pomieszczeń. Dobrze zaprojektowane oświetlenie potrafi podkreślić walory architektoniczne, stworzyć odpowiedni nastrój, a także wpłynąć na samopoczucie użytkowników. Współczesne wnętrza często korzystają z różnych rodzajów oświetlenia – od głównego, przez akcentowe, po dekoracyjne – aby stworzyć wielowarstwową kompozycję świetlną, która odpowiada na zróżnicowane potrzeby użytkowników.

Oświetlenie - lampka stołowa o minimalistycznym kształcie
AQForm: MROOM

Jakie wyzwania stoją przed branżą oświetleniową w najbliższych latach?

Przemysław Filar: Branża oświetleniowa stoi przed kilkoma kluczowymi wyzwaniami. Przede wszystkim, coraz większy nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój i efektywność energetyczną. Konsumenci oczekują produktów, które nie tylko są funkcjonalne i estetyczne, ale także przyjazne dla środowiska. A przede wszystkim bezpieczne dla nich samych. Dlatego coraz ważniejsze staje się badanie i testowanie produktów na wielu płaszczyznach. Drugim wyzwaniem jest integracja technologii smart – oświetlenie staje się częścią inteligentnych systemów zarządzania budynkami, co wymaga nowoczesnych rozwiązań technicznych i innowacyjnych projektów. Wreszcie, w dobie personalizacji, klienci szukają unikalnych i dostosowanych do ich potrzeb rozwiązań oświetleniowych.

Oświetlenie - dwa klosze wiszące obok siebie, jak z betonu, kształt architektoniczny
AQForm: FLARED

Jakie trendy w projektowaniu oświetlenia Państwo obserwują? Jak oferta AQForm się w nie wpisuje?

Barbara Olesiak: Zauważamy rosnące zainteresowanie oświetleniem, które łączy funkcjonalność z estetyką. Klienci coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko spełniają swoje podstawowe funkcje, ale również stanowią istotny element dekoracyjny wnętrza. Nasze produkty, takie jak wprowadzona w 2024 roku kolekcja TRIBA, idealnie wpisują się w ten trend. Dzięki temu oprawa, która jest dostępna od marca tego roku – już może pochwalić się trzema znaczącymi nagrodami: Red Dot Design Award, iF Design Award oraz A+Awards.

Oświetlenie - wnętrze restauracji z nowoczesnym oświetleniem, ściany oliwkowe
AQForm: TRIBA, IKI

Przemysław Filar: Klienci oczekują możliwości dostosowania oświetlenia do indywidualnych potrzeb i preferencji, co pozwala im na tworzenie unikalnych aranżacji wnętrz. AQForm oferuje szeroką gamę opraw, które można dostosować pod względem koloru, kształtu i funkcji. Ciekawą odpowiedzią na tę potrzebę są również systemy szynoprzewodów, które pozwalają na łatwe modyfikacje oświetlenia bez konieczności wzywania elektryka. Wystarczy wpiąć lub wypiąć oprawę do zamontowanej szyny i nie są do tego potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. Tego typu proste w obsłudze rozwiązania znacznie zyskują na popularności.

Portfolio produktów AQForm jest dosyć szerokie można w nim znaleźć oświetlenie zarówno do przestrzeni prywatnych, jak i komercyjnych. Na czym polega oferta specjalna Quick Shipment?

Przemysław Filar: W naszej ofercie można znaleźć zarówno oprawy do zastosowań domowych, jak i produkty, które sprawdzają się w oświetleniu przestrzeni komercyjnych. Wśród klientów z segmentu rezydencyjnego niesłabnącą popularnością cieszą się oprawy z naszej oferty szybkiej dostawy (Quick Shipment) – najpopularniejsze modele dostarczamy w czasie od dwóch do pięciu dni roboczych. Jeżeli produkt jest gotowy, wysyłamy go na drugi dzień z magazynu. Jeżeli nie – produkujemy do pięciu dni roboczych. To jest możliwe dzięki temu, że nasz zakład produkcyjny mieści się w podkrakowskim Czernichowie. Wiele naszych kolekcji trafia jednak do odbiorców komercyjnych, takich jak hotele, sklepy, restauracje czy galerie, które szukają niezawodnych i stylowych rozwiązań oświetleniowych.

Oświetlenie - ściana ceglana podświetlona kinkietami
AQForm: MROOM

Co składa się na DNA firmy?

Barbara Olesiak: Po pierwsze: jesteśmy firmą z Polski i jest to dla nas ważne – tutaj mamy swój zakład produkcyjny, laboratoria oświetleniowe i wielu dostawców. Dzięki temu jesteśmy elastyczni i możemy proponować naszym klientom serwis na bardzo wysokim poziomie. Po drugie – łączymy nasze lokalne doświadczenie z szerszą perspektywą na poziomie całej grupy Delta Light, której jesteśmy częścią. Grupa jest obecna w 120 krajach, dzięki temu mamy szybki dostęp do międzynarodowego spojrzenia i najświeższych innowacji na rynku oświetleniowym.

Przemysław Filar: Po trzecie – dostarczamy nowoczesne rozwiązania oświetleniowe odpowiadające potrzebom współczesności. Obserwujemy potrzeby rynku i naszych klientów i staramy się szybko na nie reagować. Po czwarte – wierzymy w demokratyczny design. Uważamy, że możliwość zobaczenia swojej przestrzeni w dobrym świetle jest bardzo ważna, światło wpływa na to, jak się czujemy. Dlatego przykładamy bardzo dużą wagę do jakości światła naszych opraw. Po piąte: dzięki światłu wprowadzamy do przestrzeni życie. Nasze oprawy oświetlają domy, restauracje, hotele. Budują ich atmosferę. To coś niesamowitego, co daje nam olbrzymią motywację do działania.

Oświetlenie - nowoczesna kuchnia z wyspą, nad nią cztery lampy wiszące
AQForm: QRLED

Jak pracują Państwo z projektantami oświetlenia i architektami?

Barbara Olesiak: Współpraca z architektami oraz projektantami oświetlenia jest dla nas bardzo ważna. Staramy się być partnerem, który dostarcza nie tylko produkty, ale także wsparcie na każdym etapie projektu. Organizujemy warsztaty, szkolenia i prezentacje, aby zapoznać architektów z zagadnieniami z zakresu projektowania oświetlenia a wyspecjalizowanych projektantów oświetlenia: z naszymi nowościami i możliwościami technicznymi naszych opraw. Zbudowaliśmy bezpłatną bazę wiedzy o oświetleniu: AQForm Academy i od kilku lat prowadzimy regularne webinaria, na które zarejestrowało się już ponad 15 000 uczestników. Mamy również własny dział projektowania oświetlenia, który oferuje wsparcie w doborze opraw.

Oświetlenie - lampa stojąca nowoczesna, na stylowej półce
AQForm: MROOM

Czy mogą Państwo przybliżyć czytelnikom tajniki procesu?

Przemysław Filar:  Proces tworzenia naszych produktów zaczyna się od identyfikacji potrzeb rynku oraz użytkowników opraw i analizowania najnowszych trendów. Następnie nasz zespół projektowy opracowuje koncepcje i prototypy, które są testowane pod kątem funkcjonalności, estetyki oraz oczywiście emisji światła. Ważnym etapem jest również testowanie pod względem efektywności energetycznej i trwałości.

Jak ważny dla AQForm jest design oprawy?

Barbara Olesiak: Design oprawy jest dla nas bardzo istotny. Wierzymy, że oświetlenie powinno być nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczne. Staramy się, aby nasze oprawy były atrakcyjne wizualnie i harmonizowały z różnymi stylami wnętrz. Na etapie prototypowania testujemy bardzo wiele wariantów, żeby wybrać najlepsze połączenie estetyki i funkcjonalności. Przykładem jest wspomniana już nagrodzona kolekcja TRIBA, jak i inna tegoroczna nowość: QRLED next. Kolekcja ta łączy estetykę z wydajnością i zapewnia najwyższy komfort wizualny. Dzięki ulepszonym parametrom technicznym, zapewnia większą skuteczność świetlną, przy zachowaniu najwyższej kontroli nieprzyjemnego dla wzroku olśnienia.

Oświetlenie - fragment pokoju z fotelem, za nim kaloryfer z półką
AQForm: QRLED

Jeżeli mieliby Państwo wskazać pięć cech, które wyróżniają oświetlenie AQForm, jakie byłyby to cechy?

Przemysław Filar: Innowacyjność: Stawiamy na nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania. Estetyka: Design jest dla nas kluczowy — nasze oprawy są atrakcyjne wizualnie. Jakość: Dbamy o najwyższą jakość wykonania naszych produktów. Efektywność energetyczna: Nasze produkty są energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Personalizacja: Oferujemy szerokie możliwości dostosowania produktów do indywidualnych potrzeb klientów.

Które modele z Państwa oferty są bestsellerami? Dlaczego te, a nie inne, cieszą się niesłabnącym powodzeniem?

Przemysław Filar: Szczególną popularnością cieszą się modele PET, MIXLINE, MODERN BALL czy RAFTER. Rodzina PET, nagrodzona w licznych konkursach, zdobyła uznanie m.in. dzięki ogromnej ilości konfiguracji i możliwości – od oprawy ściennej micro, służącej jako oświetlenie przy łóżku, przez niezwykle popularne oświetlenie na suficie – tak zwane „tubki” aż do reflektorów na szynoprzewodach, które równie skutecznie oświetlają domowe kuchnie, jak i wystawy sklepowe. MODERN BALL to eleganckie połączenie szkła i metalu, naprawdę trudno przejść obojętnie obok idealnie rozświetlonej kuli. MIXLINE i RAFTER to z kolei oświetlenie liniowe. Takie wyraziste linie dodają wnętrzu wyrazistego charakteru; często spotykane są i w domowych salonach, i w nowoczesnych hotelach czy restauracjach. No i samo światło ma tu ogromne znaczenie – na przykład w kolekcji RAFTER źródło jest tak głęboko ukryte, że trzeba stanąć niemalże pod samą oprawą, żeby je zobaczyć. Za to efekt oświetleniowy widać wyraźnie już z daleka.

Oświetlenie - kinkiet na ścianie, obok cztery półki
AQForm: KLIVA

Jak komponować zestawy produktów oświetleniowych o różnych funkcjach w jednym wnętrzu?

Przemysław Filar: Komponowanie zestawów oświetleniowych o różnych funkcjach wymaga przemyślanego podejścia. Ważne jest, aby oświetlenie główne, akcentowe i dekoracyjne harmonizowało ze sobą i tworzyło spójną całość. Warto zastosować podejście warstwowe: warstwa do oświetlenia ogólnego, która ma zapewnić ogólne rozświetlenie pomieszczenia i bezpieczeństwo, warstwa oświetlenia zadaniowego – np. nad wyspą kuchenną czy stołem oraz warstwa oświetlenia dekoracyjnego, nieco mocniejsza niż światło ogólne, która pozwoli wymodelować przestrzeń.

Barbara Olesiak: To w dużym skrócie i uproszczeniu, projektowanie oświetlenia to rozbudowane zagadnienie. Dlatego szczegółowo omawiamy jak do tego podejść na naszych webinarach i w AQForm Academy. Żeby zapewnić oświetlenie do każdej z tych funkcji, w AQForm oferujemy szeroką gamę opraw, które można łatwo ze sobą łączyć, tworząc kompleksowe rozwiązania oświetleniowe.

Oświetlenie - szafka z umywalką, nad nią lustro oświetlone od góry prostą lampą
AQForm: THIN TUBE

Jakie rozwiązania pozwalające oszczędzać energię stosują Państwo w swoich produktach?

Przemysław Filar: W naszych produktach stosujemy zaawansowane technologie LED, przykładamy dużą wagę do tego, jak odprowadzane jest ciepło z opraw, jak współpracują ze sobą wszystkie komponenty. Dzięki temu nasze produkty pomagają zmniejszyć zużycie energii i obniżyć koszty eksploatacji.

Jakie główne cele AQForm chce obecnie osiągnąć?

Barbara Olesiak: Naszym głównym celem jest dalszy rozwój i umacnianie pozycji na rynku oświetleniowym. Chcemy wprowadzać innowacyjne produkty, które spełniają najwyższe standardy jakości i designu. Dążymy także do zwiększenia naszej obecności na rynkach międzynarodowych i rozszerzenia współpracy z renomowanymi projektantami. Ważnym celem jest również kontynuowanie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej.

Co uznają Państwo za swój największy sukces w ostatnim czasie?

Barbara Olesiak:  Jednym z naszych największych sukcesów w ostatnim czasie jest zdobycie prestiżowej nagrody Red Dot Design Award dla dwóch naszych tegorocznych nowości: opraw TRIBA i CONA. To wyróżnienie jest dowodem na wysoką jakość i innowacyjność naszych opraw oświetleniowych. Cieszymy się również z wprowadzenia na rynek kilkunastu nowych modeli, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem klientów i projektantów.

Jakie kanały dotarcia do odbiorcy są teraz dla Państwa najważniejsze? Gdzie wśród nich plasuje się udział w targach?

Barbara Olesiak:  Spotykamy się z naszymi klientami na wielu różnych płaszczyznach. Są to zarówno osobiste spotkania, szkolenia w ramach AQForm Academy LIVE i online, webinary, aktywność w mediach społecznościowych, jak i spotkania w naszym showroomie. Media społecznościowe umożliwiają bieżący kontakt z klientami i informowanie o nowościach. Osobiste spotkania i szkolenia pozwalają nam bezpośrednio przekazywać wiedzę i prezentować produkty. Spotkania w showroomie pozwalają klientom zobaczyć i przetestować nasze oprawy w rzeczywistych warunkach. Podobny walor mają targi branżowe, dlatego uczestnictwo w nich jest dla nas ważne. W tym roku można nas było zobaczyć już m.in. na największych targach oświetleniowych w Europie: Light+Building, na których zbudowaliśmy stoisko, którego elementy w 80% udało się odzyskać i wykorzystać w naszym showroomie w Belgii. Idea projektowania odpowiedzialnego jest dla nas ważna nie tylko w ramach projektowania produktu, ale całego naszego podejścia do biznesu.

AQForm – oświetlenie jutra

AQForm (wcześniej znany jako Aquaform Lighting Solutions) to nagradzana polska marka, w której portfolio można znaleźć nowoczesne oprawy oświetleniowe potrafiące przemówić do emocji. Ma silną pozycję na rodzimym rynku w Polsce i jest wyraźnie obecna na wielu rynkach europejskich. Udało jej się wykreować wymowne i charakterystyczne wzornictwo, które potrafi skusić profesjonalistów, kreatorów trendów i konsumentów. AQForm jest częścią międzynarodowej grupy Delta Light obejmującej swoją działalnością ponad 120 krajów. Jedną z wielu przyczyn sukcesów marki jest doskonałe wsparcie dla architektów, specjalistów branży oświetleniowej i użytkowników.

Zdjęcia: serwis prasowy AQForm