top
Wydarzenia:

Natalia Wieteska o lampach: zgrabne proporcje, małe rozmiary, funkcja wynika z formy

Natalia Wieteska komentuje swoje najnowsze projekty, kolekcję lamp „Rim” i „Pill” marki Cleoni. Prócz opraw oświetleniowych designerka projektuje także wnętrza i meble. Światowy rozgłos przyniosła jej komoda „Brinkk” wyróżniona Red Dot Award.

3
Natalia wieteska - dwie czarne lampy wiszą na ścianie, jedna zwisa z sufitu
Kolekcja Pill. Fot. serwis prasowy Cleoni

Natalia Wieteska rozwija własną markę Envee i tworzy projekty dla innych brandów. Współpracowała dotychczas m.in. z firmą Swarzędz Home, która wdrożyła do produkcji jej nagrodzoną Red Dotem komodę. Kolekcja „Rim” stworzona dla Cleoni została zaprezentowana po raz pierwszy na tegorocznych targach Warsaw Home & Concept.

Natalia Wieteska - stożkowata czarna lampa i obręcz wiszą na ścianie
Kolekcja Rim. Fot. serwis prasowy Cleoni
Natalia Wieteska - lampa wisząca z dwoma stożkowymi kloszami czarnymi
Kolekcja Rim. Fot. serwis prasowy Cleoni
Natalia Wieteska - lampa stojąca ze stożkowym kloszem
Kolekcja Rim. Fot. serwis prasowy Cleoni

Natalia Wieteska o kolekcji Rim

„Rim” to rodzina lamp, w której funkcja wynika z formy. W każdej z opraw celowo wyeksponowany jest kabel, który stanowi ważny element wizualny. Kierunek świecenia można dopasować do potrzeb, dzięki obracanym czaszom. W lampie ściennej konstrukcja opiera się na metalowej obręczy mocowanej do ściany tylko w dwóch punktach. Jej montaż jest ekspresowy i nie wymaga, jak w przypadku większości kinkietów, ingerencji w instalację elektryczną. Lampa może posłużyć jako źródło nastrojowego światła skierowanego na ścianę lub lampka do czytania.

Elementem kolekcji jest również lampa wisząca z bardzo prostym systemem regulacji. Kiedy złapie się i przesunie w dół pionową rurkę, w której zbiega się kabel zasilający, oprawa podciąga się do góry, po przesunięciu rurki w górę schodzi niżej. To wygodne rozwiązanie, gdy lampa jest zawieszona nad stołem. Lampka biurkowa również opiera się na prostym pomyśle – jeśli przewód okazuje się zbyt długi, można owinąć go wokół pionowego ramienia. Lampy z kolekcji „Rim” mają ponadczasową, prostą formę i odnajdą się w różnych wnętrzach, zarówno prywatnych, jak i w restauracjach lub hotelach.

Natalia Wieteska - czarna lampa jak koło na drążku wisi na ścianie
Kolekcja Pill. Fot. serwis prasowy Cleoni
Natalia Wieteska - lampa wisząca - jak dwa sklejone dropsy, czarny i biały
Kolekcja Pill. Fot. serwis prasowy Cleoni
Natalia Wieteska - kinkiet na ścianie, czarny, w kształcie koła z drążkiem
Kolekcja Pill. Fot. serwis prasowy Cleoni

Natalia Wieteska o Pill

„Pill” to oprawy o zgrabnych proporcjach i niewielkich rozmiarach, kształtem przypominające tabletki. Ich potencjał tkwi w różnorodności zastosowań. Oprawa wisząca ze szklanym kloszem wygląda dobrze zarówno samodzielnie, jak i w grupie trzech powieszonych na różnych wysokościach, a także gdy jest lamp jest znacznie więcej na przykład nad ladą recepcyjną lub na klatce schodowej. Oprawy są proste i eleganckie.

Ścienna, która ma typowo graficzny charakter, daje możliwość tworzenia ciekawych kompozycji na ścianie. Jest zarówno dekoracją, jak i źródłem nastrojowego światła. Kabel zasilający biegnie przez metalową rurkę i celowo jest wyeksponowany. Lampę montuje się ekspresowo, bo jest zasilana kablem z wtyczką.

Natalia Wieteska - portret młodej kobiety z długimi włosami
Natalia Wieteska. Fot. archiwum prywatne

Natalia Wieteska – sylwetka designerki

Natalia Wieteska jest absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Już podczas studiów zaczęła projektować wnętrza, czym zajmuje się do dziś. Przez dwa lata pracowała w studiu Myo Interiors w Liverpoolu, gdzie współtworzyła m.in. luksusowe apartamenty dla piłkarzy.

Pierwsze unikatowe meble projektowała, pracując w łódzkiej pracowni Moomoo Architects. Komoda „Brinkk”, którą stworzyła już pod własnym szyldem Envee przyniosła jej Red Dot Award w kategorii Design Concept. Jurorzy konkursu wybrali mebel Natalii spośród pięciu tysięcy zgłoszeń. Międzynarodowy rozgłos zapewniła projektantce publikacja w prestiżowym magazynie „Wallpaper”. Komoda „Brinkk” znalazła się na jego okładce, co dla młodego projektanta jest nie lada wyróżnieniem. Mebel był prezentowany m.in. na mediolańskich targach Salone del Mobile w strefie Salone Satellite.

Tam właśnie Natalię Wieteskę dostrzegła Julita Maciejewska-Walczak ze Swarzędz Home, firmy która wdrożyła „Brinkk” do produkcji. Na Salone Satellite Natalia Wieteska prezentowała także kolekcję stolików „Snip”. W 2020 jej projekty wystawiane były w ramach prestiżowej sekcji Greenhouse na Stockholm Furniture & Light Fair.

Zdjęcia: serwis prasowy Cleoni i archiwum prywatne projektantki