Zagadkowa przesyłka z Kanady – 12 zabytkowych kafelków
Muzeum Łazienki Królewskie zorganizowało pierwszą wystawę poświęconą Stanisławowi Herakliuszowi Lubomirskiemu. Wśród eksponatów jest 12 oryginalnych niderlandzkich płytek ceramicznych, które zdobiły Łaźnię. Do Muzeum przyszły pocztą od tajemniczego nadawcy z Kanady.
Muzeum Łazienki Królewskie otrzymało od tajemniczego nadawcy z Kanady przesyłkę, w której znajdowały się kafelki zaginione podczas II wojny światowej. Z informacji przekazanych przez Agatę Zaworę, rzeczniczkę Muzeum Łazienki Królewskie, Polskiej Agencji Prasowej, na którą powołuje się portal naukawpolsce.pl, wynika, że prawdopodobnie płytki przetrwały pożar pałacu w 1944 r. Kolekcja, jeszcze w czasie wojny lub tuż po niej, rozproszyła się.
Kafelki od tajemniczego nadawcy z Kanady są bardzo cennymi eksponatami. Jak się przyjmuje, zostały wytworzone między 1690 a 1700 rokiem w manufakturze w Utrechcie. Muzeum Łazienki Królewskie eksponuje je na wystawie czasowej „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego”.
Łaźnia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego
Stanisław Herakliusz Lubomirski w 1674 r. objął w posiadanie Ujazdów wraz z terenem leśnym zwanym Zwierzyńcem i na niewielkiej wyspie wybudował Łaźnię – mały pawilon kąpielowy. Niderlandzkie płytki z kobaltową dekoracją przedstawiającą sielskie scenki z motywami drzew i pasterzy zdobiły ściany pawilonu i chroniły je przed wilgocią. Były również wyrazem światowego obycia i statusu materialnego właściciela Łaźni. Lubomirski modę na płytki przywiózł do kraju z Wersalu.
Przysłane z Kanady kafelki z wystroju Łaźni wyeksponowane są w gablocie w Pokoju Bachusa w Pałacu na Wyspie. Pokoje Bachusa i Kąpielowy to istniejące do dziś wnętrza dawnej Łaźni. Trzeba wiedzieć, że pawilon kąpielowy Stanisława Herakliusza Lubomirskiego był zalążkiem pałacu. Król Stanisław August, zachwycony Łaźnią, zachował ją wraz z dekoracjami i rozbudował, tworząc Pałac na Wyspie.
Muzeum Łazienki Królewskie przedstawia
Wystawa „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusz Lubomirskiego” przybliża postać wybitnego polityka i pisarza.
Stanisław Herakliusz Lubomirski działał wielotorowo. Zajmował się polityką międzynarodową i krajową (w uznaniu zasług otrzymał od Michała Korybuta marszałkostwo nadworne koronne w 1673 r., a od Jana III marszałkostwo wielkie koronne w 1676 r.), historią oręża (ufundował chorągiew husarską walczącą pod Wiedniem), architekturą, filozofią i literaturą. Był autorem traktatów, pieśni, komedii.
Poświęcona marszałkowi ekspozycja jest podzielona na dwie części. Historię barokowej Łaźni zwiedzający poznają w Pałacu na Wyspie. Jedno z pomieszczeń pawilonu, ozdobione siedemnastowiecznymi sztukateriami, publiczność ogląda po raz pierwszy, gdyż nie było dotychczas udostępniane.
Druga, główna część wystawy prezentowana jest w Podchorążówce i dotyczy biografii Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Są na niej eksponaty z 15 krajowych i pięciu zagranicznych kolekcji (francuskiej, szwedzkiej, słowackiej, niemieckiej i węgierskiej) – obrazy, grafiki, m.in. autorstwa Rembrandta, rysunki, starodruki (wśród nich projekty barokowych budowli), srebrne naczynia liturgiczne i biesiadne.
Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego
26 kwietnia – 1 września 2024 r.
Pałac na Wyspie, Podchorążówka
Kuratorzy wystawy: dr Kamil Frejlich, dr Piotr Skowroński
Zdjęcia: serwis prasowy Muzeum Łazienki Królewskie