top
Wydarzenia:

Mobius Architekci z nagrodą internautów w plebiscycie Polska Architektura XXL

Internauci zagłosowali w 15. edycji plebiscytu. Wybrali faworytów spośród ponad 60 realizacji. W kategorii obiekty prywatne wygrała pracownia Mobius Architekci. Wybór jury oraz zdobywcę Grand Prix 2022 poznamy na gali, która odbędzie się 6 czerwca 2023 r.

4
Mobius Architekci, dom, który przyniósł pracowni zwycięstwo w blebiscycie
Dune House, Mobius Architekci, fot. Paweł Ulatowski

Plebiscyt Polska Architektura XXL jest organizowany od 2008 r. W tej edycji objął swoim zasięgiem kilka tysięcy realizacji na bieżąco relacjonowanych przez cały 2022 rok, na łamach serwisów www.sztuka-architektury.pl, www.sztuka-wnetrza.pl i www.sztuka-krajobrazu.pl. Zgłoszenia do konkursu zbierane były przez styczeń i luty 2023 r., a głosowanie internautów rozpoczęło się 6 marca 2023 r. i trwało do 4 kwietnia 2023 r. W sumie oddano w nim ponad 3 tysiące głosów na 66 realizacji architektonicznych. Kto zdobędzie Grand Prix i na kogo zagłosują jurorzy będzie ogłoszone podczas gali w nowym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, która odbędzie się 6 czerwca 2023 r.

Mobius Architekci górą

W kategorii obiekty prywatne wygrał dom Dune House pod Warszawą, którego autorem jest pracownia Mobius Architekci. Wygięty w łuk dom położony jest na skarpie, z której rozpościera się widok na las oraz rzekę. Obiekt ma formę fałdy terenu wpisanej w spadek zbocza i przypomina nadmorską wydmę. Dom przywołuje futurystyczne obrazy, ale pod kątem idei projektowej jest przykładem architektury minimalistycznej. Ma monolityczną bryłę pokrytą białymi tynkami i kamiennymi spiekami kwarcowymi, które kontrastują z zielonymi dachami.

Zdjęcie fasady hotelu Warszauer w Krakowie, INDO Architekci
Hotel Warszauer w Krakowie, INDO Architekci

W kategorii obiekty publiczne wygrał Hotel Warszauer w Krakowie, zaprojektowany przez pracownię INDO Architekci. Hotel Warszauer stanął na wolnej działce wśród kameralnej, historycznej zabudowy krakowskiego Kazimierza, pomiędzy starą czterokondygnacyjną kamienicą a XVII-wieczną Synagogą Kupa. Kryjący dziesięć pokoi niewielki budynek został dostawiony do ślepej ściany kamienicy, dzięki czemu nie tylko uzupełnił wyrwę w zabudowie, ale i stworzył kontynuację ulicznej pierzei.

Restauracja Fuego w Kołobrzegu, 370 Studio

W kategorii wnętrza publiczne zwyciężyła Restauracja Fuego w Kołobrzegu autorstwa pracowni 370 Studio. Fuego to lokal z kuchnią hiszpańską. Słowo fuego pochodzi z hiszpańskiego i oznacza ogień. Nawiązania do tego żywiołu możemy zobaczyć w samym wnętrzu restauracji. Nowoczesne meble i posadzka w szachownicę w ciekawy sposób łączą się z drewnem oraz czaszkami zwierząt. Całość podzielona jest na kameralne strefy. To duży plus dla gości, którzy mogą się tutaj czuć swobodnie i toczyć długie rozmowy przy stołach.

Zdjęcie salonu, w którym stoi ciemnoniebieska kanapa, za nią półki z książkami, nad nią obraz
Mieszkanie w kamienicy w stylu vintage, Hyz Projektuje

W kategorii wnętrza prywatne zwyciężyło warszawskie mieszkanie w kamienicy w stylu vintage, zaprojektowane przez pracownię Hyz Projektuje. Mieszkanie ma powierzchnię 115 m2. Stanowi przestrzeń do życia dla rodziców i dwójki nastolatków. We wnętrzach styl retro wspaniale przeplata się z nowoczesnymi elementami. Na pewno nie ma w nim zbyt wielu dekoracji, za to są kolory. Dzięki temu, mieszkanie jest nie tylko piękne, ale również funkcjonalne.

Ogród Japoński w Parku Śląskim. Wśród zieleni oświetlony nowoczesny budynek
Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie, zespół w składzie: dr inż. arch. kraj. Elżbieta Myjak-Sokołowska, mgr inż. arch. kraj. Jakub Botwina, mgr inż. arch. Stanisław Botwina, inż. arch. kraj. Michał Szaruga

W kategorii przestrzeń publiczna wygrał Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie, zaprojektowany przez zespół w składzie: dr inż. arch. kraj. Elżbieta Myjak-Sokołowska, mgr inż. arch. kraj. Jakub Botwina, mgr inż. arch. Stanisław Botwina, inż. arch. kraj. Michał Szaruga. Głównymi założeniami, jakie przyświecały zespołowi projektowemu, było stworzenie miejsca nie tylko nawiązującego do historycznych ogrodów japońskich, ale prezentującego współczesne trendy występujące w tego typu aranżacjach. Na około 1,2 ha powierzchni zaplanowane zostały nasadzenia, ścieżki oraz główny element Ogrodu Japońskiego, czyli woda. Jej obieg został zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystać ukształtowanie terenu. Główną częścią jest dwupoziomowy zbiornik ze strumieniem, wodospadem i przeszklonym tarasem, z którego można oglądać całość realizacji. Przez nieckę z wodą poprowadzony został pomost z betonowych płyt, które sprawiają wrażenie unoszących się na wodzie.

Zdjęcie ogrodu przy nowoczesnym domu, z małą architekturą
Ogród z białymi elementami, Greenstudio

W kategorii ogrody prywatne wygrał nowoczesny ogród z białymi elementami, opracowany wg projektu Greenstudio. Białe elementy dekoracyjne i biała, betonowa altana – to główne cechy charakterystyczne nowoczesnego ogrodu, które mocno kontrastują z soczyście zielonym trawnikiem. Przestrzeń zyskała sporo miejsca przeznaczonego do odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół, znalazło się także miejsce na saunę. Niewielka ilość mających małe wymagania roślin sprawia, że nowoczesny ogród jest niemalże bezobsługowy. Najlepsze projekty Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021 będą prezentowane online podczas cyklu prezentacji pt. Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL.