top
Wydarzenia:

„Mieszkanie” na Ochocie, które trzeba odwiedzić

Wystawa grupowa „Mieszkanie” prezentowana była w ramach FRINGE Warszawa. Kto nie zdążył jej wówczas obejrzeć, może wpaść z wizytą do Innego Towarzystwa. Zalecamy pośpiech. 27 października już blisko.

2
Mieszkanie - sofa, która wygląda jak zrobiona z mięsa
Paweł Szczerepa, silikon, akryl, płyta wiórowa, 95 x 190 x 90 cm, 2001

„Mieszkanie” mieści się przy ulicy Joteyki na warszawskiej Ochocie. We wnętrzu są: kanapa, łóżko, stoły, krzesła, ubrania i różne przedmioty codziennego użytku. Ten „mieszkalny environment”, jak nazywają go twórcy wystawy, oferuje doświadczanie przedmiotów sztuki, które układają się we wnętrzarską aranżację.

Mieszkanie - szara bryła, która przypomina kominek
Bartosz Kokosiński, Szafa 2 z cyklu Termokoloryzacja, drewno, styropian, klej do styropianu, 160 × 160 × 67 cm, 2024

„Mieszkanie” artystycznie zamieszkiwane

Artefakty z różnych porządków i estetyk łączą się w na pozór logiczne i sensowne ciągi: łóżko zasłane jest pościelą, z sufitu zwisa lampa, w rogu pokoju stoi stolik. Jednak żaden przedmiot nie jest tym, czym się wydaje. Jesteśmy w mieszkaniu, ale kto tak naprawdę tu mieszka? Do kogo należą te przedmioty?

– docieka kurator wystawy Wojciech Gilewicz.

Czy wykreowany tu stan zagubienia jest ucieczką od innego stanu zagubienia? Czy fantomowość użytych przedmiotów jest dialogiem z tradycją, jaskinią i jej cieniami, kotarą Parrasjosa, czy odwołaniem się do AI?

– zastanawia się Gilewicz.

Trudno powiedzieć czy w naszym „Mieszkaniu” czujesz się komfortowo i młodo, czy chcesz tu zostać na herbatę, spotkać się ze znajomymi, wyjść bez celu na taras, zadać jakieś pytanie, zestarzeć się, czy jesteś kompletnie zdezorientowany i zechcesz szybko stąd wybiec i zapomnieć

– pyta kurator.

Mieszkanie - dwie trzepaczki do jajek z jajkami w środku
Adam Niklewicz, OO, trzepaczki do jaj, jajka, gwoździe, 28 x 15 x 7 cm, 2021

A w domu Inne Towarzystwo

Wystawę zorganizowało Inne Towarzystwo, kolektyw sześciu osób artystycznych, który zawiązał się w 2022 roku jako nieformalny byt – fantazja o artystycznej spółdzielni i samopomocy.

Bez manifestu, planu, grantów i bycia galerią udało nam się dotąd zorganizować szesnaście wystaw, do których zaprosiliśmy artystów z całej Polski

– szczycą się założyciele kolektywu.

Mieszkanie - front zmywarki, do którego z boku są przyklejone drzwiczki
Jan Domicz, Dyptyk (home staging), druk na pcv, stal nierdzewna, drewno, 110 x 70 cm, 2024

Oni się tu urządzili

Osoby artystyczne biorące udział w wystawie to: Anna Abramek, Karolina Balcer, Wiktoria Bielecka, Bartek Buczek, Paweł Czekański, Jan Domicz, Monika Drożyńska, Kuba Falk, Wojciech Gilewicz, Julia Głuch, Agnieszka Grodzińska, Agata Groszek, Wiktoria Jabłońska, Julia Jaworska i Maria Maliszewska, Natalia Karczewska, Bartosz Kokosiński, Karolina Konopka, Mikołaj Kowalski, Dorota Kozieradzka, Konrad Maciejewicz, Monika Mamzeta, Jan Mioduszewski, Marzanna Morozewicz, Jan Musiałowski, Adam Niklewicz, Marzena Nowak, Paweł Odrowąż-Sypniewski, Marta Paciejewska, Anna Panek, Aleksandra Pieczko, Wojciech Pietrasz, Katarzyna Proniewska-Mazurek, Joanna Rajkowska, Krystiana Robb-Narbutt, Frauke Schlitz, Katarzyna Sobczuk, Michał Stonawski, Wiktor Szczerbicki, Paweł Szczerepa, Kuang-Yu Tsui, Małgorzata Widomska, Żaneta Żakowska.

Mieszkanie - plakat wystawy, trzepaczka do jajek na niebieskim tle
Proj. Żaneta Żakowska

„Mieszkanie”
Inne Towarzystwo
ul. Tadeusza Joteyki 3/55, Warszawa
26-29 września (podczas FRINGE Warszawa)
oraz 4-27 października w piątki, soboty i niedziele 16:00 – 19:00