Co łączy biura i namioty? Potrzeba, którą wszyscy mamy czasem w miejscu pracy
W procesie projektowym wykorzystując badania dotyczące potrzeb pracowników, producent wyposażenia biur udowodnił, że miejsca pracy i namioty mają wiele wspólnego. Efektem twórczych poszukiwań jest namiot Pod Tent, który, podobnie jak meble biurowe Steelcase, można obejrzeć i przetestować w warszawskim showroomie ARC Interiors.
Zespół projektowy wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Wisconsin przeprowadził badania związane z koniecznością wyizolowania się w miejscu pracy. Wykazały one, że nie tylko ruch i hałas przeszkadzają w skupieniu, ale również nadmiar wrażeń wizualnych. Producent mebli biurowych Steelcase i badacze postanowili poszukać rozwiązania, które jednocześnie odpowie na potrzebę elastyczności i mobilności. Jedno z pytań, które sobie zadali dotyczyło warunków, w jakich w pracy czujemy się bezpiecznie i odczuwamy psychiczny komfort. Wśród odpowiedzi znalazło się stwierdzenie: „w namiocie”. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ namiot stanowi schronienie, a jednocześnie pozwala chłonąć atmosferę miejsca.
Meble biurowe Steelcase
Projektanci, którzy tworzą meble biurowe Steelcase, którzy dotychczas pracowali nad fotelami obrotowymi, biurkami, systemami szaf i regałów biurowych nie mieli doświadczeń w projektowaniu namiotów. O pomoc zwrócili się do Chrisa Pottingera, który współpracował z takimi firmami jak The North Face i REI, opracowując stosunkowo niedrogie i niewielkie namioty. Tym razem jego zadanie polegało na dopasowaniu ich do przestrzeni pracy. – Namioty z natury dają poczucie komfortu i bezpieczeństwa – mówi Pottinger. – A pomysł wprowadzenia ich do miejsca pracy wydał mi się tak innowacyjny, że musiałem być częścią tego projektu.
Wspólne działania przyniosły naprawdę ciekawy efekt. Jest nim Pod Tent, rodzaj schronienia w biurze, inspirowany kształtem słynnego londyńskiego budynku Gherkin. Konstrukcja „biurowego namiotu” nawiązuje bezpośrednio do outdoorowego pierwowzoru. Mamy więc gięte aluminiowe rurki, na których rozpostarto materiał. Wejście jednak jest otwarte i brakuje zadaszenia. Pod Tent ma być bowiem częścią biurowej przestrzeni, a nie balonem oddzielającym od niej. Zapewnia wystarczającą prywatność, a przede wszystkim chroni przed nadmiarem wrażeń wizualnych.
Spotkanie pod namiotem
Zespół, który na co dzień tworzy meble biurowe Steelcase, opracował kilka wersji „biurowego namiotu”: lekki i wszechstronny wolnostojący ekran Boundary Tent, nabiurkowy Table Tent, który zapewnia osłonę z trzech stron i nad głową oraz blokuje wizualne rozpraszacze i w łatwy sposób tworzy z biurka bardziej prywatną przestrzeń. Jest jeszcze duży, inspirowany architekturą, Overhead Tent, mający formę zadaszenia, idealny do stanowisk pracy na planie otwartym.
Elastyczna aluminiowa rama i konstrukcja tego nowatorskiego rozwiązania są lekkie i łatwe do przenoszenia. Pod Tent pozytywnie zaskakuje i wywołuje uśmiech na twarzy. Przełamuje stereotypy w myśleniu o tym, w jakich okolicznościach czujemy się w biurze dobrze i działamy efektywnie. Stanowisko pracy z zastosowaniem Pod Tent i meble biurowe Steelcase można obejrzeć i przetestować w showroomie ARC Interiors przy ul. Rydygiera 15 w Warszawie.
Zdjęcia: serwis prasowy Steelcase