top
Wydarzenia:

Co łączy biura i namioty? Potrzeba, którą wszyscy mamy czasem w miejscu pracy

W procesie projektowym wykorzystując badania dotyczące potrzeb pracowników, producent wyposażenia biur udowodnił, że miejsca pracy i namioty mają wiele wspólnego. Efektem twórczych poszukiwań jest namiot Pod Tent, który, podobnie jak meble biurowe Steelcase, można obejrzeć i przetestować w warszawskim showroomie ARC Interiors.

2
Meble biurowe Steelcase. Wnętrze nowoczesnego biura. Nad kącikiem do rozmów z sobą i fotelami rozpięty jest biały namiot.
Innowacyjny namiot biurowy Pod Tent, fot. serwis prasowy Steelcase

Zespół projektowy wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Wisconsin przeprowadził badania związane z koniecznością wyizolowania się w miejscu pracy. Wykazały one, że nie tylko ruch i hałas przeszkadzają w skupieniu, ale również nadmiar wrażeń wizualnych. Producent mebli biurowych Steelcase i badacze postanowili poszukać rozwiązania, które jednocześnie odpowie na potrzebę elastyczności i mobilności. Jedno z pytań, które sobie zadali dotyczyło warunków, w jakich w pracy czujemy się bezpiecznie i odczuwamy psychiczny komfort. Wśród odpowiedzi znalazło się stwierdzenie: „w namiocie”. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ namiot stanowi schronienie, a jednocześnie pozwala chłonąć atmosferę miejsca.

Meble biurowe Steelcase. Namiot, jak iglo, podświetlony. Widać, że wewnątrz stoją meble biurowe.

Meble biurowe Steelcase

Projektanci, którzy tworzą meble biurowe Steelcase, którzy dotychczas pracowali nad fotelami obrotowymi, biurkami, systemami szaf i regałów biurowych nie mieli doświadczeń w projektowaniu namiotów. O pomoc zwrócili się do Chrisa Pottingera, który współpracował z takimi firmami jak The North Face i REI, opracowując stosunkowo niedrogie i niewielkie namioty. Tym razem jego zadanie polegało na dopasowaniu ich do przestrzeni pracy. – Namioty z natury dają poczucie komfortu i bezpieczeństwa – mówi Pottinger. – A pomysł wprowadzenia ich do miejsca pracy wydał mi się tak innowacyjny, że musiałem być częścią tego projektu.

Wspólne działania przyniosły naprawdę ciekawy efekt. Jest nim Pod Tent, rodzaj schronienia w biurze, inspirowany kształtem słynnego londyńskiego budynku Gherkin. Konstrukcja „biurowego namiotu” nawiązuje bezpośrednio do outdoorowego pierwowzoru. Mamy więc gięte aluminiowe rurki, na których rozpostarto materiał. Wejście jednak jest otwarte i brakuje zadaszenia. Pod Tent ma być bowiem częścią biurowej przestrzeni, a nie balonem oddzielającym od niej. Zapewnia wystarczającą prywatność, a przede wszystkim chroni przed nadmiarem wrażeń wizualnych.

Meble biurowe Steelcase. W przestrzeni biurowej stoi łososiowo-biały namiot, w którym jest stanowisko pracy.

Spotkanie pod namiotem

Zespół, który na co dzień tworzy meble biurowe Steelcase, opracował kilka wersji „biurowego namiotu”: lekki i wszechstronny wolnostojący ekran Boundary Tent, nabiurkowy Table Tent, który zapewnia osłonę z trzech stron i nad głową oraz blokuje wizualne rozpraszacze i w łatwy sposób tworzy z biurka bardziej prywatną przestrzeń. Jest jeszcze duży, inspirowany architekturą, Overhead Tent, mający formę zadaszenia, idealny do stanowisk pracy na planie otwartym.

Elastyczna aluminiowa rama i konstrukcja tego nowatorskiego rozwiązania są lekkie i łatwe do przenoszenia. Pod Tent pozytywnie zaskakuje i wywołuje uśmiech na twarzy. Przełamuje stereotypy w myśleniu o tym, w jakich okolicznościach czujemy się w biurze dobrze i działamy efektywnie. Stanowisko pracy z zastosowaniem Pod Tent i meble biurowe Steelcase można obejrzeć i przetestować w showroomie ARC Interiors przy ul. Rydygiera 15 w Warszawie.

Zdjęcia: serwis prasowy Steelcase