top
Wydarzenia:

Kto wygra 20 tysięcy i zmieni projekt w gotowy produkt?

A kto już otrzymał w nagrodę 50 tysięcy? Znamy finalistów pierwszego etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21 i laureata nagrody specjalnej. Wiemy, co zdarzy się w grudniu 2021!

4
Mazda Design Award - cztery lampy wiszą nad betonowymi elementami w pustym wnętrzu z kotarą
Proj. Magda Jurek, TRN, fot. PION/serwis prasowy Mazda Design Experience

Aby wziąć udział w konkursie Mazda Design Experience 2020/21 wystarczyło przesłać swoje portfolio. Warunek był tylko jeden: przed 31 października 2020 trzeba było mieć mniej niż 30 lat. Obecna edycja konkursu, już jedenasta, jest dwuetapowa. Pierwszy zakończył się wyborem pięciu finalistów, w drugim poznamy zwycięzcę. Podczas gali wieńczącej pierwszy etap przyznano nagrodę specjalną. Laureatką Mazda Design Award 2020 została Magda Jurek.

Do udziału w konkursie Mazda Design Experience 2020/21 organizatorzy zaprosili studentów i absolwentów kierunków projektowych, artystycznych i technicznych. Nie oczekiwali gotowych projektów. Szukali młodych twórców, którzy myślą nieszablonowo, a ich innowacyjne pomysły są zgodne z estetyką promowaną przez Mazdę. Otrzymali ponad 150 bardzo różnorodnych zgłoszeń, wśród nich prace z dziedziny wzornictwa, architektury, projektowania graficznego, mody, sztuk performatywnych.

Jurorzy, m.in. Jo Stenuit, dyrektor designu Mazda Motor Europe, projektant Tomek Rygalik i zwyciężczynie dwóch poprzednich edycji Alicja Patanowska i Agnieszka Bar, wskazali piątkę finalistów. W drugim etapie organizatorzy chcą lepiej poznać młodych twórców, popracować z nimi i wypromować ich projekty. Spośród tej piątki zostanie wybrany laureat, który otrzyma 20 tysięcy złotych i możliwość zrealizowania projektu w formie gotowego produktu.

Oto oni: Martyna Piątek, Aleksander Rokosz, Wojciech Błaszczyk, Karolina Gardzilewicz i Anna Eliza Gwiazda. Finaliści stworzą projekty zgodne z hasłem konkursu reKREACJA, inspirowane elektryczną mazdą MX-30. Prototypy wykonają z wykorzystaniem materiału pochodzącego z recyklingu. W ten sposób nawiążą do filozofii marki.

„Wnętrze Mazdy MX-30, która jest inspiracją dla uczestników konkursu, zostało opracowane z wykorzystaniem tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu (przetworzonych butelek PET) oraz bioplastiku, a następnie ozdobione wstawkami z naturalnego korka. Natomiast akumulator zasilający ten model został zaprojektowany tak, aby zaspokoić podstawowe potrzeby użytkownika przy minimalnym obciążeniu środowiska” – wyjaśnia ideę Jo Stenuit.

Każdy z projektantów otrzyma budżet na wykonanie prototypu oraz materiał pochodzący z recyklingu. Przy ocenie prac istotne będzie, czy autorzy wykorzystali i przetworzyli materiał w sposób możliwie neutralny dla środowiska. Finaliści będą pracowali nad wstępnymi koncepcjami pod okiem jurorów podczas specjalnie zorganizowanych warsztatów. Ostateczne projekty powstaną w wakacje, a prototypy jesienią. Warsztaty z mentorami odbędą się w Polsce oraz, jeżeli sytuacja związana z pandemią na to pozwoli, w centrum projektowym Mazdy w Oberursel w Niemczech. Zwycięzcę całego konkursu poznamy w grudniu 2021. Zobaczmy, co przekonało jurorów do wyboru właśnie tych młodych autorów. W swoich portfolio zawarli m.in. prezentowane poniżej prace.

Mazda Design Award - zestaw małych różnokolorowych przedmiotów z różnych materiałów
Proj. Anna Eliza Gwiazda, Zestaw wspomagający terapię traumy EMDR

Anna Eliza Gwiazda, autorka „Zestawu wspomagającego terapię traumy EMDR” (2020) i „Multizabawek kreujących empatię” interesuje się tym, w jaki sposób można wykorzystywać dobry i odpowiedzialny design w wychowaniu dzieci. Projektując, na pierwszym miejscu stawia użytkownika i jego emocjonalne potrzeby. By je lepiej poznać, współpracuje z psychologami.

Mazda Design Award - czarne naczynie, na którym pali się zwęglony papier
Proj. Martyna Piątek, Pamięć

Dla Martyny Piątek w procesie projektowania najważniejsze są: emocje, funkcja, materiał, natura, rzemiosło i lokalność. Jej dyplomowy projekt „Pamięć” to manifest przeciwko nieodpowiedzialnej produkcji zniczy z tworzyw sztucznych i apel o świadome przeżywanie straty i kultywowanie pamięci o zmarłych.

Mazda Design Award - zestaw klocków z literkami ułożony w rodzaj rzeźby
roj. Aleksander Rokosz, Wierszownik

Architekt, Aleksander Rokosz w swoich pracach łączy architekturę i sztukę z analizą zjawisk i procesów społecznych, naukowych, historycznych i popkulturowych. Wśród jego najbardziej znanych realizacji są: „Kapsuła Czasu” (2019-2020) i „Wierszownik” (2017).

Mazda Design Award - niebieski fotel na drewnianych nóżkach
Proj. Wojciech Błaszczyk, Loop Chair

Wojciech Błaszczyk, współautor projektu „Loop Chair” (2020) i autor projektu „Sonda. Graduation Project” (2017) w pracy twórczej czerpie inspiracje z obserwacji przyrody i zjawisk fizycznych. Bliskie jest mu japońskie rzemiosło. Sięga po naturalne, lokalne materiały i tradycyjne techniki obróbki drewna.

Mazda Design Award - trzy przedmioty służące do mycia się na drewnianej szafce
Proj. Karolina Gardzilewicz, Umywalnia. Obiekt użytkowy

Projektantka Karolina Gardzilewicz łączy garncarstwo z rzeźbą i architekturą. Jej „Umywalnia. Obiekt użytkowy” (2019) prezentowana była w ubiegłym roku na wystawie Design 32 Łódź Design Festival towarzyszącej konkursowi na najlepsze dyplomy projektowe polskich publicznych uczelni artystycznych, w którym Karolina tryumfowała wraz z Martyną Piątek. Cała piątka odniosła już sukcesy. Młodzi, zdolni, pomysłowi być może stworzą w ramach konkursu projekty, które będą tak dobrze przyjęte jak najnowsza kolekcja Magdy Jurek, laureatki nagrody specjalnej.

Mazda Design Award - portret kobiety z jasnymi kręconymi włosamir
Magda Jurek, laureatka Mazda Design Award 2020
Proj. Magda Jurek, TRN, fot. PION/serwis prasowy Mazda Design Experience

Mazda Design Award 2020

Laureatka Mazda Design Award 2020, Magda Jurek, czyli Pani Jurek, autorka oryginalnych opraw, mebli, gier edukacyjnych i terapeutycznych, dobrze znana miłośnikom wzornictwa, została uhonorowana za kolekcję lamp i luster „TRN”, uznanych za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat. Zwyciężczyni wręczono nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych i statuetkę KODO. Piątce finalistów pierwszego etapu konkursu życzymy równie spektakularnych dokonań i z niecierpliwością czekamy na grudniowy werdykt. Powodzenia!

Zdjęcia: serwis prasowy Mazda Design Experience