Kto wygra 20 tysięcy i zmieni projekt w gotowy produkt?
A kto już otrzymał w nagrodę 50 tysięcy? Znamy finalistów pierwszego etapu konkursu Mazda Design Experience 2020/21 i laureata nagrody specjalnej. Wiemy, co zdarzy się w grudniu 2021!
Aby wziąć udział w konkursie Mazda Design Experience 2020/21 wystarczyło przesłać swoje portfolio. Warunek był tylko jeden: przed 31 października 2020 trzeba było mieć mniej niż 30 lat. Obecna edycja konkursu, już jedenasta, jest dwuetapowa. Pierwszy zakończył się wyborem pięciu finalistów, w drugim poznamy zwycięzcę. Podczas gali wieńczącej pierwszy etap przyznano nagrodę specjalną. Laureatką Mazda Design Award 2020 została Magda Jurek.
Do udziału w konkursie Mazda Design Experience 2020/21 organizatorzy zaprosili studentów i absolwentów kierunków projektowych, artystycznych i technicznych. Nie oczekiwali gotowych projektów. Szukali młodych twórców, którzy myślą nieszablonowo, a ich innowacyjne pomysły są zgodne z estetyką promowaną przez Mazdę. Otrzymali ponad 150 bardzo różnorodnych zgłoszeń, wśród nich prace z dziedziny wzornictwa, architektury, projektowania graficznego, mody, sztuk performatywnych.
Jurorzy, m.in. Jo Stenuit, dyrektor designu Mazda Motor Europe, projektant Tomek Rygalik i zwyciężczynie dwóch poprzednich edycji Alicja Patanowska i Agnieszka Bar, wskazali piątkę finalistów. W drugim etapie organizatorzy chcą lepiej poznać młodych twórców, popracować z nimi i wypromować ich projekty. Spośród tej piątki zostanie wybrany laureat, który otrzyma 20 tysięcy złotych i możliwość zrealizowania projektu w formie gotowego produktu.
Oto oni: Martyna Piątek, Aleksander Rokosz, Wojciech Błaszczyk, Karolina Gardzilewicz i Anna Eliza Gwiazda. Finaliści stworzą projekty zgodne z hasłem konkursu reKREACJA, inspirowane elektryczną mazdą MX-30. Prototypy wykonają z wykorzystaniem materiału pochodzącego z recyklingu. W ten sposób nawiążą do filozofii marki.
„Wnętrze Mazdy MX-30, która jest inspiracją dla uczestników konkursu, zostało opracowane z wykorzystaniem tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu (przetworzonych butelek PET) oraz bioplastiku, a następnie ozdobione wstawkami z naturalnego korka. Natomiast akumulator zasilający ten model został zaprojektowany tak, aby zaspokoić podstawowe potrzeby użytkownika przy minimalnym obciążeniu środowiska” – wyjaśnia ideę Jo Stenuit.
Każdy z projektantów otrzyma budżet na wykonanie prototypu oraz materiał pochodzący z recyklingu. Przy ocenie prac istotne będzie, czy autorzy wykorzystali i przetworzyli materiał w sposób możliwie neutralny dla środowiska. Finaliści będą pracowali nad wstępnymi koncepcjami pod okiem jurorów podczas specjalnie zorganizowanych warsztatów. Ostateczne projekty powstaną w wakacje, a prototypy jesienią. Warsztaty z mentorami odbędą się w Polsce oraz, jeżeli sytuacja związana z pandemią na to pozwoli, w centrum projektowym Mazdy w Oberursel w Niemczech. Zwycięzcę całego konkursu poznamy w grudniu 2021. Zobaczmy, co przekonało jurorów do wyboru właśnie tych młodych autorów. W swoich portfolio zawarli m.in. prezentowane poniżej prace.
Anna Eliza Gwiazda, autorka „Zestawu wspomagającego terapię traumy EMDR” (2020) i „Multizabawek kreujących empatię” interesuje się tym, w jaki sposób można wykorzystywać dobry i odpowiedzialny design w wychowaniu dzieci. Projektując, na pierwszym miejscu stawia użytkownika i jego emocjonalne potrzeby. By je lepiej poznać, współpracuje z psychologami.
Dla Martyny Piątek w procesie projektowania najważniejsze są: emocje, funkcja, materiał, natura, rzemiosło i lokalność. Jej dyplomowy projekt „Pamięć” to manifest przeciwko nieodpowiedzialnej produkcji zniczy z tworzyw sztucznych i apel o świadome przeżywanie straty i kultywowanie pamięci o zmarłych.
Architekt, Aleksander Rokosz w swoich pracach łączy architekturę i sztukę z analizą zjawisk i procesów społecznych, naukowych, historycznych i popkulturowych. Wśród jego najbardziej znanych realizacji są: „Kapsuła Czasu” (2019-2020) i „Wierszownik” (2017).
Wojciech Błaszczyk, współautor projektu „Loop Chair” (2020) i autor projektu „Sonda. Graduation Project” (2017) w pracy twórczej czerpie inspiracje z obserwacji przyrody i zjawisk fizycznych. Bliskie jest mu japońskie rzemiosło. Sięga po naturalne, lokalne materiały i tradycyjne techniki obróbki drewna.
Projektantka Karolina Gardzilewicz łączy garncarstwo z rzeźbą i architekturą. Jej „Umywalnia. Obiekt użytkowy” (2019) prezentowana była w ubiegłym roku na wystawie Design 32 Łódź Design Festival towarzyszącej konkursowi na najlepsze dyplomy projektowe polskich publicznych uczelni artystycznych, w którym Karolina tryumfowała wraz z Martyną Piątek. Cała piątka odniosła już sukcesy. Młodzi, zdolni, pomysłowi być może stworzą w ramach konkursu projekty, które będą tak dobrze przyjęte jak najnowsza kolekcja Magdy Jurek, laureatki nagrody specjalnej.
Mazda Design Award 2020
Laureatka Mazda Design Award 2020, Magda Jurek, czyli Pani Jurek, autorka oryginalnych opraw, mebli, gier edukacyjnych i terapeutycznych, dobrze znana miłośnikom wzornictwa, została uhonorowana za kolekcję lamp i luster „TRN”, uznanych za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat. Zwyciężczyni wręczono nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych i statuetkę KODO. Piątce finalistów pierwszego etapu konkursu życzymy równie spektakularnych dokonań i z niecierpliwością czekamy na grudniowy werdykt. Powodzenia!
Zdjęcia: serwis prasowy Mazda Design Experience